Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rozmowa z Arkadiuszem Chęcińskim

Kurier Miejski rozmawia z Arkadiuszem Chęcińskim, pierwszym zastępcą prezydenta miasta.

Pojawił się nowy pomysł na rozwój szpitala?

Tak. Obranie kierunku na przekształcenie szpitala w spółkę gminną, daje nadzieję wyjścia na prostą. Zadłużenie szpitala mogłoby zostać częściowo spłacone ze środków budżetu pastwa. Chodzi o zwrot ok. 12 mln złotych. To niebagatelna kwota. Takie rozwiązanie przewiduje ustawa. Jest to ogromna szansa na to, by nasz szpital, ciągle modernizowany, stał się sztandarowym projektem w regionie. Z jednej strony Sosnowiec dalej będzie właścicielem placówki, a z drugiej zmieni się forma organizacyjno-prawna szpitala, która pozwoli na rozwój tej niezwykle ważnej placówki dla dobra naszych mieszkańców.

Do tej opory, mówiąc o szpitalu, część polityków mówiła wprost - porażka.

Jeszcze kilka miesięcy temu moglibyśmy tak mówić, myśląc o problemach z restrukturyzacją Szpitala Miejskiego. Jednak z perspektywy czasu, po wyborze nowego dyrektora i jego pierwszych decyzjach, mam nadzieję, że nie będzie można mówić o porażce, a o sukcesie. Teraz widzę pewien optymizm i pozytywne zmiany, które już mają miejsce w szpitalu.

No co możemy liczyć, w najbliższym czasie, jeśli myślimy o zewnętrznym wsparciu?

Liczymy na to, że otrzymamy pieniądze na II etap kanalizacji oraz szereg inwestycji drogowych. Nie tracę nadziei, że brak dofinansowania na obecnym etapie, zamieni się na wsparcie w najbliższej przyszłości.

Jest Pan częstym gościem w Urzędzie Marszałkowskim. Czy to się przekłada na pozytywną realizację interesów miasta?

Zgadza się. Dbam o dobry klimat i lobbuję na rzecz Sosnowca. Rozmawiam i spotykam się z panem marszałkiem, który jest bardzo otwarty na rozwiązanie problemów Zagłębia i nie jest nastawiony tylko na realizację interesów Śląska, jak się często uważa. Otrzymaliśmy dofinansowanie m.in. na kino Muza, czy budowę skate parku. Mamy poważną konkurencję ze strony innych gmin, ale liczę, że uda nam się przeforsować jeszcze kilka projektów.

W najbliższym czasie czeka nas prawdziwa rewolucja śmieciowa, za sprawą ustawy sejmowej?

Jest to faktycznie rewolucja w zakresie gospodarowania odpadami i wielkie zadanie dla gminy, bo musimy się stać operatorem całego systemu. W tej kadencji to jedno z najtrudniejszych zadań, które musimy zrealizować. Uważam, że nasz Wydział Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, jest jednym z najlepiej przygotowanych w województwie. Nasi urzędnicy często wręcz pomagają kolegom z innych miast, którzy się do nas zgłaszają. Mamy obecnie przygotowane wszystkie uchwały, które musimy przyjąć. Przekazaliśmy je radnym, którzy teraz będą nad nimi pracować i wprowadzać ewentualne poprawki. Prowadzimy także spotkanie informacyjne z zarządcami nieruchomości, mieszkańcami i przedsiębiorcami. Nowa opłata śmieciowa najpóźniej zacznie obowiązywać w drugiej połowie przyszłego roku , podobnie cały system, który musi zacząć funkcjonować najpóźniej w tym właśnie terminie.

Porozmawiajmy o politycznym sukcesie, z Pana udziałem, bo chyba w takich kategoriach można mówić o koalicji w Sosnowcu?

Faktycznie, to polityczny sukces, który mamy obecnie w Sosnowcu. Po wielu latach udało się dojść do porozumienia dwóm najważniejszych siłom politycznym i wspólnie zarządzać miastem, bez niepotrzebnych kłótni i bezsensownych dyskusji. Liczy się pragmatyzm. Myślę, że mieszkańcy ocenią nasze działania pozytywnie.

A pozapolityczny sukces?

Jest ich wiele, a taki z ostatniej chwili:

Patrząc na podlegające mi sfery działań, cieszę się, że udało się porozumieć z władzami PKP i wyremontować kładkę w Maczkach. Dzięki wysiłkowi wszystkich, zwłaszcza mieszkańców i wspólnej dobrej woli zainteresowanych stron, udało się coś, co wcześniej wydawało się nie do wykonania. Mam nadziejże, że sukcesem okaże się także Gospodarcza Brama Śląska, a przede wszystkim Sosnowiecki Park Naukowo-Technologiczny, który będzie się rozwijał. I dawał dodatkowe szanse na rozwój naszego miasta.

Funkcjonujemy w czasie dość trudnym dla całego kontynentu. Jak kryzys, który dotyka państwa Unii wpływa na Sosnowiec, i jakie niesie zagrożenia?

Rzeczywiście. Dwa najbliższe lata, czyli 2013 i 2104 będą dla Sosnowca trudne. Z jednej strony kryzys, z drugiej, kończy się jedna unijna perspektywa finansowa, a na dobre nie rozpoczęła się jeszcze druga. Zatem będziemy mieć do czynienia z pewną luką finansową. Ekonomiści przewidują, że na pewną stabilizację można liczyć w przyszłym roku, a na niewielkie odbicie dopiero w 2014 roku.

Nie mogę nie zapytać, o wywiad który odbił się w Sosnowcu niemałym echem. Poseł Jarosław Pięta w rozmowie z naszą Redakcją, wspólne rządzenie miastem przez SLD i PO określił ruchami pozornymi. Czy to uzasadniona krytyka, ze strony pańskiego kolegi partyjnego?

Uważam, że pan poseł Jarosław Pięta jest zaabsorbowany pracą w Warszawie i być może nie dostrzega pewnych spraw i działań, które są podejmowane w mieście. Mam nadzieję, że z czasem będzie oceniał pozytywnie podejmowane wspólnie działania i decyzje, które udało się przeprowadzić dotychczas.
Niewątpliwie mamy sporo zadań do wykonania, ale dotychczasowe działania w samorządzie pozwalają na lekki optymizm, którym, mam nadzieję, zarazi się także pan poseł Pięta. Potrzebujemy lobbingu na rzecz Sosnowca, także w polskim parlamencie, i budowania pozytywnego wizerunku naszego wspólnego miasta.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała: Sylwia KosmanAutor: Redakcja | 20/11/2012
Komentarze
#1 | Marta dnia 20.11.2012 18:04
postkomuna for ever! znalazł sobie Górski ochroniarza :-)
#2 | ochroniarz dnia 20.11.2012 17:31
chronimy interesów i tajemnic SLD
#3 | Spółdzielnia najważniejsza dnia 20.11.2012 09:04
....i tak zamiast pozwolić SLD na odejście, utrwali się ten postkomunistyczny układ na kolejne lata! Jedna korzyść to praca dla partyjnych kolegów!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney