Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Sebastian Reńca napisał w 2006r.: Zagadka zbrodni w Ostrowach wciąż nierozwiązana

Parterowy domek przy ul. Klubowej w Ostrowach Górniczych. 12 lutego 1945 roku mieszkała w nim rodzina Mackiewiczów: Mieczysław i Helena oraz ich synowie Jerzy oraz Bogdan. Jeden z chłopców zakochał się w Alicji Piwowarczyk. Dlatego jej brat Jerzy kolegował się z młodymi Mackiewiczami. Tamtego wieczora mężczyźni postanowili zagrać w brydża, była ich czwórka, przed sobą mieli całą noc.

W pewnym momencie rozległo się głośne stukanie do drzwi. Za nimi stali milicjanci. Co się później działo? Nie wiemy. Pewne jest tylko jedno, cała rodzina Mackiewiczów wraz z Jerzym Piwowarczykiem została sprowadzona do piwnicy, gdzie milicjanci wszystkich zastrzelili.Mówili o nich "białogwardziści"
Najprawdopodobniej były dwa powody tego okrutnego mordu. Po pierwsze rodzina Mackiewiczów była jak na tamte czasy zamożna. Mieczysław był dyrektorem kopalni Dorota. Starsi ludzie mieszkający w Ostrowach pamiętają, że Mackiewicz pomagał biednym w czasie okupacji. Byłby więc to motyw rabunkowy.

Po drugie o Mackiewiczach mówiło się przed wojną, że to białogwardziści. Tutaj pojawia się drugi motyw, bo cała rodzina była przeciwko systemowi komunistycznemu, jaki tworzył się w Polsce. Prawdopodobnie Jerzy oraz Bogdan należeli do Armii Krajowej.

Na drugi dzień po morderstwie, milicjanci przyszli tam znowu w nocy. Zabrali ze sobą woźnicę. Pomordowanych załadowano na wóz, który ruszył do pobliskiego lasu. Ciała czterech mężczyzn i kobiety milicjanci wrzucili do nieczynnego szybu kopalni Dorota.

Atmosfera tamtych dni
Kilkanaście dni przed tragedią, 27 stycznia 1945 r., do Sosnowca weszła Armia Czerwona. Komendantem wojennym miasta był pułkownik Anuprienko. Działacze Polskiej Partii Robotniczej zaczęli tworzyć władze cywilne miasta. Prezydentem Sosnowca został Edward Pasek.

Właśnie w lutym funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego aresztowali Paska wraz z Józefem Knapczykiem, I sekretarzem Komitetu Miejskiego PPR w Sosnowcu, oraz niejakim Zylskim. Ich aresztowanie było związane ze śledztwem, które miało wyjaśnić sprawę agentury Gestapo w szeregach PPR, działającej podczas okupacji w konspiracji. Z członków PPR i Armii Ludowej tworzyła się m.in. Milicja Obywatelska - to pokazuje jacy ludzie mogli znaleźć się w jej szeregach.

W tym samym miesiącu w pobliskim Kazimierzu Górniczym był podobny mord. W tamtejszych barakach, w których w czasie wojny trzymano jeńców angielskich, milicja zakwaterowała osoby narodowości niemieckiej - volksdeutschów. Kilku z nich milicjanci rozstrzelali, a ich ciała zakopali w ogródku. Sędzia śledczy Śliwiński, który w tej sprawie prowadził dochodzenie, zginął zastrzelony. W ten sam sposób zginął mecenas, który na prośbę matki Piwowarczyka próbował wyjaśnić morderstwo w domu Mackiewiczów.

- Kazimiera Piwowarczyk, matka Jerzego, próbowała wyjaśnić morderstwo jej syna oraz rodziny Mackiewiczów, ale nad tą sprawą panowała zmowa milczenia. Było to do tego stopnia, że kiedy poprosiła mnie, bym wyciągnęła z Urzędu Stanu Cywilnego akt zgonu Jerzego, to dowiedziałam się strasznej rzeczy. Takiej osoby oraz Mackiewiczów nie ma zarejestrowanych w aktach - mówi przyjaciółka pani Piwowarczyk.

Śledztwo IPN
Według mieszkańców Ostrów Górniczych pierwszy krzyż brzozowy w miejscu szybu kopalni Dorota postawiono w 1980 roku. Pozwoliły na to wydarzenia sierpniowe. Jednak dopiero cztery lata temu znalazła się na nim tablica, na której możemy znaleźć nazwiska zastrzelonych oraz zdania: "Tu w szybie kopalni Stara Dorota spoczywają ciała pomordowanych żołnierzy AK. Chwała bohaterom. Hańba mordercom".

Dokładnie rok temu katowicka Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu rozpoczęła śledztwo w sprawie zamordowania Piwowarczyka i Mackiewiczów.

- W archiwach nie ma śladu tamtych wydarzeń, dlatego sprawa została umorzona. Dalej próbuję coś w tej sprawie robić. Między innymi zwróciłem się do Urzędu Górniczego w Katowicach, żeby powiedzieli mi coś na temat tamtejszych kopalń - mówi prokurator Zbigniew Woźniak.


Apel do świadków
Jeżeli żyją jeszcze świadkowie tamtejszych wydarzeń, którzy mogliby pomóc w rozwiązaniu zagadki, to prosimy o kontakt z redakcją DZ (tel. 032 266 86 86, e-mail s.renca@dz.com.pl).

Sebastian Reńca, 31.03.2006, Dziennik Zachodni

Obecnie wiemy, że zachował się w archiwach prywatanych dokument, świadectwo dówch osób, które opisały dokładnie tę komunistyczną zbrodnię. Niedawno został on przekazany do katowickiego IPN-u.Autor: Piotr Dudała | 06/12/2012
Komentarze
#1 | Roxanna dnia 18.04.2014 22:37
I want to send you an award for most helpful inrentet writer.
#2 | Abanx dnia 18.04.2014 18:45
piękne są te najprostsze. choć jak oglądnęłam to wyzdhoci na to, że po pierwsze wianek można stworzyć ze wszystkiego, po drugie nawet osoba mająca dwie lewe ręce może sama wykonać swf3j jedyny piękny wianek Smileja swf3j już zrobiłam więc wiem co mf3wię ;]_______www.klimatycznywroclaw.blox.pl
#3 | PAWLO dnia 09.12.2012 16:55
A, ilu Ukraińców, Litwinów, Białorusinów, i innych narodowości zostało zamordowanych przez "szlachetnych" polaków. A, co robiliśmy w Hiszpanii, we Włoszech za Napoleona. Wcale nie jesteśmy tacy czyści. Trochę samokrytyki, katolicy.
#4 | @@Wiktor dnia 09.12.2012 12:55
na liście katyńskiej znajduje się też ponad 120 Sosnowiczan głównie policjantów, którzy zginęli z rąk "wyzwolicieli" Sosnowca na rozkaz Stalina, tylko dlatego, że mieli orzełka na czapce! dajże człowiekiu spokój z tym mąceniem ludziom w głowach! łykinie tabletki, połóż się spać! wszyscy są winni czyli nikt, pie...nie w bambus!
#5 | Wiktor dnia 09.12.2012 09:38
a wracając do tematu, to obchody rocznicy wyzwolenia Sosnowca w Ostrowach Górniczych byłyby wielkim nietaktem wobec wszystkich, co walczyli o wolność i niepodległość Polski!
#6 | @!LEszek dnia 09.12.2012 08:46
wyrazy współczucia!
#7 | @Leszek dnia 08.12.2012 22:58
Masz racje Leszku, starszych ludzi bardzo często wyręczają dzieci lub wnuczkowie. I to nie tylko wyręczają, czasami myślą za nich i dowolnie manipulują ich wypowiedziami. To bywa ochydne bo starsi ludzie bardzo chcą jeszcze zaistnieć by być traktowani poważnie. Wiem co piszę, sam miałem teściową staruszkę którą strach było samą wysłać do miasta ale dużo i ciekawie gaworzyła o osobistej znajomości z Marszałkiem Piłsudzkim i Generałem Śmigłym-Rydzem z którymi przed wojną chodziła na spacery na Pruskie Łąki koło więzienia Radocha.
#8 | Leszek dnia 08.12.2012 22:20
starszym ludziom maile zwykle wysyłają ich dzieci lub wnuczkowie, choć zdarzaja się wyjątki, to nic nadzwyczajnego, że posługują się oni pocztą elektroniczną sami lub za pośrednictwem najbliższych!
#9 | @Redakcja dnia 08.12.2012 20:56
Pani Ujejska narzeczona jednego z synów Mackiwiczów, świadek tamtych wydarzeń... mogła mieć w roku 1945 najprawdopodobniej ok. 18 lat.

śp. Andrzej Waśniewski pisze w roku 2006 że "przysłała mu e-mail, w którym wycofała się z dalszej współpracy"
To fascynujace jak sprawne i nowoczesne mieliśmy staruszki które mając ok. 79 lat, tak biegle posługują się pocztą internetową.

Ale najbardziej fascynujace jest to czego oni wszyscy się tak strasznie bali. Ustrój dawno się zmnienił. Komuna w tym czasie miała już obcięte nie tyle pazury ale całe ręce. Poza tym akurat tej zbrodni komuna się nie wyparła a nawet w latach 46-50 wydała kilka wysokich wyroków dla osób zamieszanych w te zbrodnie.

Do innego postu - strasznie trwałe macie tam gałęzie skoro zwłoki 32-letniej Zygfrydy leżały pod nimi 11 lat i nie dały się pochować... tzn szczękały zębami i poruszały piszczelami?
#10 | PAWLO dnia 08.12.2012 19:18
Trza, zawezwać śledczego, specjalisty od awiacji, i innych rzeczy Ma Ciul Ewicza !!! Ten znawca w mig wyjaśni sprawę. JAMEN
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney