Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Edward Gierek poszedł na całego...

Obchody milenijne były źródłem powstania z duchowego snu całej stolicy Zagłębia i przyczyniły się do odważnego zamanifestowania przez ludzi tego regionu swojego przywiązania do Boga i Kościoła. Uroczystości milenijne w Sosnowcu miały się odbyć, tak jak wszędzie w 1966 roku, ale z uwagi na ogólnopolskie uroczystości świętowane 3 maja tegoż roku na jasnej Górze, w których uczestniczyli wierni z całej diecezji Częstochowskiej, zostały przeniesione na maj 1967 roku (dokładnie na 21-22 maja).Zamiar zorganizowania obchodów milenijnych w Zagłębiu, które wydało tylu rewolucjonistów został przez rządzący w Katowicach partyjny beton uznany za szczyt bezczelności i kamień obrazy. Stał się prawdziwą furią. I Sekretarz KW PZPR w Katowicach Edward Gierek, wydał rozkaz podjęcia zdecydowanej kontrakcji. Chciał całej partii i „Wiesławowi" pokazać, że Kościół na jego terenie nie będzie się panoszył i nie będzie karmił swym opium „rewolucyjny lud".


Do Kurii Diecezjalnej w Częstochowie „pod dyktando" pisano listy protestacyjne, aby przestraszyć Biskupa i skłonić do rezygnacji z urządzania w Sosnowcu tych uroczystości. Listy te wysyłały przedsiębiorstwa, szkoły, organizacje (zwłaszcza ZBOWiD), a także indywidualni członkowie partii.Komitet Miejski PZPR w wydanym okólniku groził wyrzuceniem z partii i z pracy za pójście na tę uroczystość. Dla dzieci i młodzieży na Stadionie Ludowym urządzono 21 maja spotkanie z bohaterami serialu „Czterej pancerni i pies" - specjalne spotkanie. Dla młodzieży w parku ściągnięto popularny zespół muzyczny „Czerwone Gitary", a ponadto zorganizowano mecz na Stadionie Śląskim: Polska - Belgia. W telewizji Katowice dano filmy: ,Bonanza" oraz „Flip i Flap". Edward Gierek poszedł na całego. Faktycznie bez dekretu wprowadzono stan wyjątkowy. Służba zdrowia otrzymała polecenie przygotowywania szpitali do przyjęcia maksymalnej ilości rannych. Ściągnięto z Warszawy Nadwiślańskie Wojska MSW (obóz między Małobądzem a Będzinem). Na E16 ustawiono blokadę w Siewierzu. Kierowano ruch na Tarnowskie Góry. Potworzono bojówki partyjne. Główny ciężar walki z Kościołem i Episkopatem wzięła na swe barki Służba Bezpieczeństwa. W ostatniej chwili sosnowieckie SB do grona najbardziej oddanych partyjnych towarzyszy postanowiło włączyć zagłębiowski element przestępczy, z prostytutkami ulicznymi włącznie, by wykrzykiwać „precz z Wyszyńskim" i rzucać wulgarne wyzwiska. Łańcuchami z Huty Milowice zamknięto z soboty na niedzielę główną bramę kościoła Wniebowzięcia NMP. Dalszych brudnych pociągnięć nie opisuję, bo parafianie pewno je dobrze pamiętają.


Stwierdzę tylko krótko: Sosnowiec godnie odpowiedział na te partyjne i nieludzkie prowokacje. Ten wyczyn partii skompromitował nie Kościół ale „kacyków" z KW. Dlaczego to wspominam przy opisie Nawiedzenia? -o którym za chwilę. Otóż po to, aby raz jeszcze przypomnieć sobie jak wrogie było działanie systemu, który na szczęście przepadł i aby dziękować Bogu za wspaniałą postawę Bożego Ludu Zagłębia w czasie Milenium, co stało się zaczynem tej wspaniałej manifestacji religijnej wiernych podczas Nawiedzenia we wszystkich parafiach Zagłębia


źródło: anonimowy wpis w serwisie sosnowiecfakty.pl,
komentarz | 08-10-2008 | 21:53Autor: Redakcja | 03/01/2013
Komentarze
#1 | PAWLO dnia 07.01.2013 22:08
No, a Ja nie daję szans PiS uarom. Smoleńsk Smoleńsk Smoleńsk......
#2 | ad vocem dnia 07.01.2013 14:57
Andrzej Celiński, były działacz Komitetu Obrony Robotników

Tacy ludzie jak Edward Gierek, Władysław Gomułka i Wojciech Jaruzelski wymagają większego dystansu historycznego. Mieli pewne zasługi, ale byli przecież wiernymi sługami ówczesnego systemu, który był przeciwko podstawowym polskim wartościom. Nie ma jednak sensu ostrzyć kłów i rzucać się na ich życiorysy. Powinny one być jednak w życiu politycznym traktowane bardzo dyskretnie.

Pamiętam Gierka jako człowieka, który w 1976 roku brutalnie rozprawiał się z robotnikami w Radomiu i Ursusie. SLD, domagając się uznania go za patrona roku 2013, zamyka się w wąskim kręgu sprawdzonych sympatyków. Nie daje to partii najmniejszej szansy na osiągnięcie sensu bycia partią polityczną, czyli zdobycia władzy.
#3 | znalezione na innym forum dnia 06.01.2013 20:52
Za Gierka wybudowano:
- trasa Warszawa-Katowice (GIERKÓWKA, niecałe 300 km - jedna z nielicznych dziś dróg dwujezdniowych o tej długości w Polsce),
- trasa Łazienkowska wraz z drogami dojazdowymi w Warszawie,
- dwujezdniowa droga Tuszyn-Łódź,
- ... rozwiń całośćszpital "Centrum Zdrowia Dziecka",
- szpital "Centrum Zdrowia Matki Polki",
- rafineria ropy naftowej w Gdańsku,
- odlewnia żeliwa w Koluszkach,
- Zakłady Dziewiarskie "Kalina" w Łodzi,
- zakłady produkcji dywanów "Dywilan" w Łodzi,
- zakłady odzieżowe "Cotex",
- zakład produkcji profili giętych w Bochni,
- zakłady przetwórstwa owocowo-warzywnego w Leżajsku i Lipsku,
- huta miedzi w Głogowie,
- produkcja blach walcowanych na zimno w Hucie im. Lenina (obecnie im. Tadeusza Sendzimira),
- Płocka Fabryka Maszyn Żniwnych (wyd. 2,5 tys. sztuk kombajnów zbożowych BIZON),
- zakłady mleczarskie w Węgrowie, Ciechanowie, Chodzieży, Zabrzu,
- produkcja autobusu Jelcz w Kowarach,
- zakłady mięsne w Ostródzie, Sokołowie Podlaskim, Zielonej Górze,
- Port Północny i naftoport (mieliśmy wtedy własne tankowce),
- zakład kineskopów kolorowych na licencji amerykańskiej w Piasecznie (wtedy jedyny zakład w Europie produkujący tej klasy sprzęt),
- produkcja układów scalonych i półprzewodników w Naukowo-Produkcyjnym Centrum Półprzewodników CEMI w Warszawie,
- 11 elektrowni (w tym największa - Kozienice I - o mocy 1200 MW; - po 1989 r. - ZERO elektrowni)
- i wiele, wiele innych.
- w latach 70' oddawano do użytku ok. 300 tys. MIESZKAŃ rocznie, a obecnie ok. 1/3 tej liczby, w latach 90', jeszcze mniej.
- w latach 1970-75 płace wzrosły o 40%,
- w dekadzie 1970-80 - wzrost PKB o ok. 80% (po 1989 r. potrzeba było na taki sam wyczyn 20 lat),
- spożycie mięsa na głowę było wyższe niż dziś, mięsa nie myto i nie nasączano (CONSTAR),
- w 1982 (rok kryzysu wywołanego przez "Solidarność" finansowaną przez CIA)
- od tego roku mierzy się w Polsce liczbę osób żyjących poniżej minimum socjalnego
- żyjących poniżej tego minimum - 24 %, obecnie - powyżej 60%!!!.
- we wrześniu 1980 r. (kiedy Gierek odchodził) zadłużenie Polski w Klubach Paryskim i Londyńskim wynosiło ok. 17,6 miliardów dolarów. Na osobę (615 USD) było ono mniejsze niż na Węgrzech (836 USD) lub Jugosławii (856 USD). Pod względem zadłużenia byliśmy na 12-13 miejscu w świecie, co odpowiadało naszej ówczesnej produkcji. Przypominam, że Polska posiadała wówczas rezerwy walutowe w wysokości ok. 1,3 mld USD, 4 mld USD w surowcach i półfabrykatach, jak również blisko miliardową nadwyżkę eksportu nad importem (wartość eksportu w 1980 to ok 10 mld USD; bilans handlowy pogorszył się po strajkach "S"Wink. Dług Gierka został prawie całkowicie spłacony w roku 2009. Gierek, kiedy rządził, mieszkał w rządowych willach (które przy niektórych dzisiejszych chałupach wyglądały jak psia buda). Po internowaniu mieszkał w domku typu klocek w Ustroniu. Jeździł maluchem 126p kupionym na talon. Żył tylko z emerytury belgijskiej za okres przepracowany w tamtejszych kopalniach.
#4 | z netu dnia 06.01.2013 17:00
... Jestem inżynierem o bardzo bogatej praktyce zawodowej, która trwała ponad 40 lat. przed emeryturą. Tak w tamtych czasach pracowałem uczciwie i na wielu stanowiskach jak i po roku 89 również byłem cenionym pracownikiem. Do kierowniczych stanowisk zawsze dochodziłem stopniowo, pnąc się po ... rozwiń całośćszczeblach w konkretnej branży. Teraz jestem od 8 lat na emeryturze i dalej pracuję na bardzo cenionym stanowisku. Mogę powiedzieć z całą odpowiedzialnością, że niewielu ma tak bogaty życiorys zawodowy. Budowałem w życiu kilka dużych zakładów - właśnie za tamtych czasów, które krytykuje tak wielu młodych, nie do końca świadomych ludzi oraz wielu z tych, którzy próbowali na pseudo zaangażowaniu w ruch solidarnościowy łatwo się "ustawić ", a trafili na sprytniejszych kolegów, którzy ich ubiegli i pozostawili im tylko tyle, aby ciągle im służyli mając przed sobą różnego rodzaju, sprytnie preparowane przynęty. To są najgorsi ludzie. Nie potrafią się przyznać, że byli nieudacznikami wtedy i teraz.
Z ogromnym szacunkiem czytam tutaj pozytywne opinie o okresie Gierka.
Nie interesuje mnie podłoże ideowe i spory zacietrzewionych działaczy różnych partii i partyjek. Szanuje obiektywne oceny wszechstronnego rozwoju technicznego i gospodarczego w tamtym okresie.
Nikt tego Gierkowi nie zabierze. Czy wcześniej czy później prawda dotrze do młodego pokolenia, bo prawda zawsze wychodzi na wierzch.
Oby to było jeszcze za mojego życia, bo przykro jest patrzeć, jak okłamuje się młodych ludzi, zamiast uczyć ich korzystając z dobrych przekładów.
#5 | Zagłębiak dnia 04.01.2013 14:24
Jak powstała Solidarność, to komuchy wycofały wszystko ze sklepów, oprócz octu. Żeby ludzie zapamiętali, że za komuny nie było tak źle. Teraz robią to samo. Stworzyli "kapitalizm" gorszy od komuny. A ludzie się na to nabierają i zaczynają tęsknić za komuną. I o to chodzi. Walka klasowa trwa.
#6 | Były Wyborca PO dnia 04.01.2013 06:13
Władku z Naftowej.
Rozumem nie grzeszysz a odwagi starczy ci na tyle ile jeszcze będzie ,,rzadził tusk" dlatego Władku nie zajmuj się sprawami które przerastają twój poziom myślenia. Należysz do tej grupy ,,ludzi" którą my Polacy nazywamy ich Lemingami. Charekteryzują się tym ze mają problem z samodzielnym mysleniem. Pan Dudała powinien byc dla ciebie wzorem do nasladowania jako obiektywny redaktor, a przedewszystkim jako Polak. Więc Władku z Naftowej rusz myślenie to nie boli.
#7 | gostek dnia 03.01.2013 19:31
bardzo dobrze Piotrze,że pokazujesz te idiotyczne czasy w wykonaniu idola sld w tamtych czasach . Podobno chcą go znowu promowac i może postawic pomnik. Nie załapał sie na Powązki to w sosnowwcu mu załatwią.
#8 | Władek z Naftowej dnia 03.01.2013 18:16
Czytając wygrzebany stary temat o Gierku, zastanawiałem się czy Dudała wyciagnie sprawę Milenijną. I jak widać nie myliłem się - JEST!
A może warto się zastanowić, gdzież są i co dzisiaj robią wszyscy ci co te listy do Kurii pisali, ci co stali w tych tłumach blokujacych Katedre, całe to sosnowieckie SB, ci pokazani na tej fotografi? To chyba nie byli Szwedzi, Ruscy, Niemcy dowiezieni do Sosnowca z NRD, to byli przecież Polacy, wasi znajomi, sąsiedzi.
Kiedyś, jak Dudała wyciągnął temat o Rondzie Gierka... to bardzo szybko podwinął ogon pod siebie i sam wyciszył sprawę a i tak najprawdopodobnej kosztowało go to porażką wyborczą. Teraz widać odwaga staniała, Dudała znów miesza i napuszcza.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney