Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Pamiątkowa tablica rotmistrzowi Pileckiemu

Droga Redakcjo,

Przysyłam do odpowiedniego wykorzystania wiadomości o tablicy rotmistrzowi Pileckiemu mającej być ustanowionej w Oloncu, a także trzy zdjęcia z tym związane.

Z poważaniem
Ks. Krzysztof Pożarski


Pamiątkowa tablica rotmistrzowi Pileckiemu
w miejscu jego narodzin w Ołońcu w Karelii (Rosja)

W dniu 26 grudnia 2012 r. administracja miasta i rejonu Ołoniec w Karelii wydały pozwolenie na umieszczenie na jednym z domów w mieście tablicy pamiątkowej rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu o treści „Tu w Ołońcu na Ziemi Karelskiej urodził się wybitny Polak
rotmistrz Witold Pilecki. 1901 – 1948. Twórca ruchu oporu w KL Auschwitz (Oświęcim).
Bohater II wojny światowej”. Informacja o tym dotarła listownie tylko w dniu 6 stycznia 2013 r.

Głównym inicjatorem tego upamiętnienia jest autor niniejszego tekstu, a także prezes organizacji polonijnej w Pietrozawodsku „Karelska Polonia” Natalia Kopecka. Jest wielka nadzieja, że na tablicy będzie tekst dwujęzyczny: po rosyjsku i po polsku, że także będzie umieszczona na nim twarz rotmistrza.

W związku z tym planowane jest w najbliższym czasie powołanie w Rosji Honorowego Komitetu otwarcia memorialnej tablicy, w skład którego wejdą prezesi polonijnych organizacji, a także inni wybitni przedstawiciele życie polonijnego w Rosji i polskich placówek dyplomatycznych. Wstępnie, planuje się dokonanie tej uroczystości w 65. rocznicę śmierci rotmistrza Pileckiego w maju 2013 r. Dlatego też zadaniem Honorowego Komitetu będzie szybkie zebranie potrzebnych funduszów na zrobienie memorialnej tablicy, jej uroczystego otwarcia, zrobienie odpowiedniej wystawy fotograficznej, a także wydanie książki albo albumu poświęconego rotmistrzowi w języku rosyjskim.

Rozpoczęły się także prace w archiwach Sankt Petersburga i Pietrozawodsku związane z poszukiwaniem dodatkowych dokumentów związanych z rodziną Pileckich, a także konfiskatą ich majątku po powstaniu styczniowym.

Co wiemy o rosyjskim epizodzie życie Pileckich. Bardzo niewiele. Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 (30 kwietnia - stary styl) w mieście Ołoniec. Pochodził on ze szlacheckiej rodziny noszącej Herb Leliwa. Jego przodkowie żyli na Nowogródczyźnie (dzisiaj Białoruś). Jego dziadek brał udział w powstawaniu styczniowym 1863 r. za co część jego majątku została skonfiskowane przez carską władzę. W związku z tym Pileccy zmuszani zostali wyjechać w głąb Rosji i poszukiwać pracy w instytucjach administracyjnych. Ojciec Witolda, Julian Pilecki zakończył Instytut Leśnictwa w Sankt Petersburgu, a następnie został skierowany do pracy w Ołońcu w Ołonieckiej Guberni. Pracował on w Zarządzie Lasów Państwowych na stanowisku starszego rewizora. Tutaj ożenił się pochodzącą z Pietrozawodska Ludwiką Osiecimską, z którą mieli pięcioro dzieci: Marię, Józefa (który umarł w wieku 5 lat), Witolda, Wandę i Jerzego. Ludwika Pilecka wraz z dziećmi wyjechała z Ołońca w 1910 r. i zamieszkała w Wilnie. Julian Pilecki został sam w Ołońcu i kontynuował dalej swoją pracę.

Wszystkich zainteresowanych uroczystym otwarciem tablicy rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, wejścia do Honorowego Komitetu, a także okazaniem tej inicjatywie finansowej pomocy, prosimy o kontakt po e-mail: ststanislas@list.ru

ks. Krzysztof Pożarski,
duszpasterz polonijny w Sankt Petersburgu

Julian Pilecki, ojciec Witolda, Oloniec 1905
Ludwika Pilecka, z corka Maria i synem Witoldem, Oloniec 1905
Witold Pilecki na kolanach niani, rodowitej mieszkanki Karelii, Oloniec 1902

Autor: Piotr Dudała | 07/01/2013
Komentarze
#1 | Obiektywny dnia 08.01.2013 15:05
W imieniu Polaków dziękujemy Ks. Krzysztofowi Pożarskiemu. Tak na marginesie tutaj jeszcze w Polsce po nierządzie PO po sprzedaży ziemi, zakładów, przemysłu, po zamykaniu szkół, po wyjazdach młodych za chlebem będziemy stawiac takie tabilice tu była kiedyś Polska.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney