Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rewitalizacja Rudnej 1 - ciąg dalszy!

Dzisiaj o godzinie 11.57 otrzymałem maila od Naczelnika Wydziału Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Sosnowcu Grzegorza Frugalalskiego, który jest odpowiedzią na moje zapytanie złożone w dniu 1 pażdziernika 2006 r. na ręce Rzecznika Prasowego Urzędu Grzegorza Dąbrowskiego w sprawie realizacji programu rewitalizacji osiedla Rudna 1 w Sosnowcu, połączonego z jego termomodernizacją i uciepłownieniem. Sprawą tą interesuję się od 5 lat. Pilotaż miał ruszyć początkowo w 2005, potem w 2006 r. Początkowo miało to być 9 bloków przy ul. Patriotów i Łącznej. Niestety do dnia dzisiejszego, mimo szumnych obietnic Pana Prezydenta, nie zrobiono nic, no prawie nic. Pojawiły się natomiast liczne problemy. Posłuchajmy, co na ten temat ma do powiedzenia Pan Naczelnik.INFORMACJA URZĘDU MIEJSKIEGO W SOSNOWCU DLA MIESZKAŃCÓW OSIEDLA RUDNA I DOTYCZĄCA TERMOMODERNIZACJI, UCIEPŁOWNIENIA
I REWITALIZACJI OSIEDLA
Teromomodernizacja osiedla Rudna I to największe z tego typu przedsięwzięć w naszym mieście (jak również jedno z największych w regionie). Modernizacją objętych będzie ponad 81 tys. m2 powierzchni w budynkach mieszkaniowych. Modernizacja ta obejmuje budowę sieci centralnego ogrzewania w budynkach mieszkaniowych, termomodernizację ścian, dachów i stropodachów oraz uzasadnioną wymianę stolarki okiennej i drzwiowej.
Przedsięwzięcie to kosztować będzie – z uwzględnieniem budowy sieci ciepłowniczej – ponad 50 mln zł. Jest to więc największa inwestycja w powierzchnię mieszkaniową jaka ma miejsce na terenie naszego miasta. Wartość ta bezwzględnie wymusza na nas konieczność pozyskania dofinansowania projektu z następujących przyczyn:


1) kwota ta jest zbyt duża do samodzielnego „udźwignięcia” przez budżet miasta;

2) rozwiązanie w postaci kredytu spowodowało by pogorszenie zdolności inwestycyjnych miasta jak również obciążenie na majątku osiedla.
Jakie są zatem możliwości pozyskania środków na projekt RUDNA I.
W czerwcu 2006 zakończony został proces przygotowania dokumentacji technicznej obejmującej audyt energetyczny, projekt termomodernizacji wraz z kolorystyką, a także pomniejsze projekty (jak np. odgromu).Rozmowy w sprawie pozyskania środków prowadzone są zarówno w Ekofunduszu (Warszawa) jak i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Zamierzaliśmy również złożyć wniosek o dotację do Mechanizmów Finansowych Norweskiego i Europejskiego Obszaru Gospodarczego jednak ich niewydajność w procesie rozpatrywania wniosków jak i znaczące (kilkunastomiesięczne) opóźnienia w przyznawaniu dotacji na chwilę obecną czynią te fundusze niedostępnymi dla projektu. Prowadzone są również rozmowy z firmami doradczymi i potencjalnymi inwestorami, a także z takimi instytucjami jak Polsko-Niemiecka Izba Rozwoju Infrastruktury, z którymi przygotowujemy wspólne projekty celem pozyskania środków. Osiedle było włączone do projektu DEMETER programu Concerto przygotowanego wraz z miastem partnerskim Les Mureaux (niestety ten wspólny projekt – chociaż oceniony bardzo wysoko - nie otrzymał dotacji).Proces powyższy jest o tyle istotny, iż mało prawdopodobnym jest – ze względu na znaczącą wartość inwestycji – pozyskanie dotacji tylko z jednej instytucji finansującej. Złożenie spójnego budżetu i co najważniejsze, realnego i akceptowlanego przez wszystkich uczestników inwestycji jest zadaniem wysoce złożonym i wymagającym szeregu uzgodnień.


Jak więc wygląda aktualny stan rzeczy i nad czym pracujemy ?1. Na konferencji konsultacyjnej Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 z Marszałkiem Województwa Śląskiego wskazaliśmy jak konieczne jest finansowe wsparcie dla gmin w zakresie modernizacji zasobów mieszkaniowych. Postulat ten został uwzględniony i w naszym RPO, 3% wartości środków zostało przeznaczone na powierzchnię mieszkaniową.
Zamierzamy skorzystać z tych środków, a priorytetem w tym zakresie jest właśnie Rudna I.
Sam Regionalny Program Operacyjny na lata 2007-2013 nie został jeszcze zaakceptowany i trwają nad nim prace odpowiednio w Urzędzie Marszałkowskim
i Ministerstwie Rozwoju Regionalnego.2. Dla potrzeb Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach opracowywany jest „Program Likwidacji Niskiej Emisji na osiedlu Rudna I w Sosnowcu”. Na podstawie tego dokumentu będziemy mogli ubiegać się
o pożyczkę na preferencyjnych warunkach (częściowo umarzalną), która uzupełni wymagany do realizacji zadania kapitał.3. Realizowane projekty mają większe szanse na uzyskanie dofinansowania jeżeli traktują obszar zainteresowania w sposób wielofunkcyjny. Dlatego też oprócz termomodernizacji i uciepłownienia osiedla planowana jest jego rewitalizacja. Stosowne zapisy wprowadzane są do powstającego Lokalnego Programu Rewitalizacji.
Należy podkreślić, iż proces zmian osiedla Rudna I jest najbardziej zaawansowany spośród wszystkich w chwili obecnej realizowanych.Nie należy również zapominać, iż wszędzie tam gdzie do czynienia mamy ze wspólnotami mieszkaniowymi obowiązują nas szczególne procedury przewidziane przez prawo, a tym samym rozpatrywać musimy również protesty osób nie zainteresowanych podłączeniem do sieci centralnego ogrzewania i nie wyrażających zgody na działania tam podejmowane.Jakkolwiek jest to bardzo złożone zadanie, dokładamy wszelkich starań by było zrealizowane w możliwie jak najkrótszym czasie.


źródło: UM Sosnowiec
Autor: Piotr Dudała | 24/10/2006
Komentarze
#1 | lokatorka dnia 09.01.2008 14:45
Tylko potrafia podnosić czynsz a grzyb na scianach i rury kanalizacyjne zatkane !!!! Skandal ,jak w 19 wieku !!!!!!Wstyd zaprosic gosci do mieszkania!!!!
#2 | nowa dnia 25.12.2006 16:37
Wstyd i śmiech na sali. Chodniki i bloki wyglądają jak pobojowisko i nikt z tym nic nie robi.
#3 | m11 dnia 12.11.2006 08:50
Czyli Pan Naczelnik pop..lił troszkę o niczym! Żadnych konkretnych terminów, inwestorów słowem NIC!
#4 | wanessac dnia 29.10.2006 21:21
płacimy wysoki czynsz a mieszkamy w slamsach
#5 | wanessac dnia 29.10.2006 21:11
Rudna 1 to jedna wielka dziura,z którą nikt nic nie robi tylko stara się ją ominąć.
#6 | TEŚĆ dnia 26.10.2006 12:54
Rudną I trzeba zaorać. Tam spotkało mnie życiowe nieszczęście. Poznałem moją starą!
#7 | Z Rudnej 1 dnia 26.10.2006 11:16
Mamy szanse to zmienić w najbiższych wyborach,głosując na takich ludzi jak Pan Piotr. Tak dalej trzymac Panie Piotrze.!!!
#8 | Marian dnia 26.10.2006 10:20
To własnie robi Prezio Górski. Lubi obiecywać. To jest niepoważne!
#9 | jedrek dnia 26.10.2006 08:58
gratuluje panie Piotrze inicjatywy napewno jezeli na naszym osiedlu Rudna 1 znajdzie sie jeszce kilka takich osób jak pan z inicjatywą to czekaja nas lepsze czasy
#10 | Sosnowiczanka dnia 26.10.2006 07:51
kurcze jak tu sie wszyscy czepiaja szczegolow tu chodzi o zasade obiecuja a nie realizuja!!!! Po co "karmic" nas w kampaniach wyborczych jakimis nie do zrealizowania obietnicami jak i tak od poczatku widomo ze nie bede na nie pieniedzy!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney