Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Stronniczy jak Dworak

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ignoruje prawo, dyskryminuje i ogranicza wolność religijną. Casus Telewizji Trwam jest przykładem niesprawiedliwego działania Rady – podkreśla ks. abp Sławoj Leszek Głódź w liście do Jana Dworaka.

Ksiądz arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Telewizji Trwam, odpowiedział na list Jana Dworaka, przewodniczącego KRRiT. W swoim piśmie datowanym na 31 stycznia br. metropolita gdański odnosi się do przebiegu postępowania koncesyjnego dla Telewizji Trwam.„Odnoszę wrażenie, że Pana, a także Urząd, którym Pan kieruje, cechuje jednostronność widzenia. Bowiem w stanowieniu prawa poszedł Pan tak daleko, że zatarły się ogólnie przyjęte granice trójpodziału władzy” – napisał delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Telewizji Trwam.

Wypomina również przewodniczącemu KRRiT, że nie dostrzega, iż w państwie, o którym się mówi, że jest państwem prawa, pokaźna część obywateli ma powody twierdzić, iż jest spychana na margines, ograniczana w swej wolności religijnej i konstytucyjnych prawach.

Przejawem tego jaskrawego ignorowania głosu Polaków jest dyskryminacja Telewizji Trwam, która – posiadając aprobatę Kościoła – pragnie skutecznie pełnić swoją misję ewangelizacyjną i informacyjną. Jak dotąd nie może uzyskać koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym.

W liście ks. abp Głódź wyraża swój niepokój o kryteria przyznawania koncesji. Jednym z warunków ma być tworzenie audycji o tematyce religijnej, które będą propagowały tolerancję i treści ekumeniczne. „Jaki ma być kształt tej propagowanej tolerancji? Dla kogo, wobec czego? Chrześcijanin nie może być z natury tolerancyjny wobec wszystkiego, co określa się tym terminem, bo zdradzi Ewangelię, bo zdradzi Dekalog” – stwierdza zaniepokojony ksiądz arcybiskup.

W swoim liście metropolita gdański odnosi się także do bulwersującej katolików decyzji KRRiT, która odmówiła Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.

„Tamta decyzja tworzyła grunt dla gorzkich konstatacji o stawianiu przez instytucje państwa barier dla stacji telewizyjnej, która służy Kościołowi i wspólnocie wiernych. Stała się detonatorem protestów i społecznych akcji na rzecz Telewizji TRWAM” – napisał ksiądz arcybiskup. W obronie Telewizji Trwam i przyznania jej należnych praw protestowały na ulicach miast rzesze Polaków. I jak dotychczas KRRiT pozostaje głucha na głos w obronie wolności słowa i prawa do katolickich mediów.

Ksiądz arcybiskup przypomina również, że w Ogłoszeniu Przewodniczącego KRRiT nie sprecyzowano, na jakiej podstawie ma być oceniana „wiarygodność” finansowa wnioskodawców. W kontekście doświadczeń z pierwszym konkursem przy ocenie wiarygodności finansowej poszczególnych podmiotów zastosowano nieprecyzyjne kryteria, które umożliwiły wybiórczą i tendencyjną ich interpretację. Jak wskazuje, w efekcie koncesję otrzymały podmioty nieposiadające zdolności sfinansowania przedsięwzięcia, a pominięto wniosek Fundacji Lux Veritatis. „W świetle tych doświadczeń jest dla mnie oczywiste, że tylko jednoznaczne i jednakowe dla wszystkich kryteria, które zostaną podane do wiadomości publicznej, umożliwią rzeczowe porównanie sytuacji finansowej wnioskodawców oraz obiektywny wybór najlepszej oferty” – stwierdził metropolita gdański.

Ksiądz arcybiskup przypomniał również, by przy rozpatrywaniu wniosku Telewizji Trwam oprócz zasady formalnoprawnej uwzględniony został interes społeczny, który podczas pierwszego podziału miejsc na multipleksie został „boleśnie okaleczony”. „Nieuwzględnienie wniosku Telewizji TRWAM wywołało głęboki rezonans, stało się zarzewiem manifestacji o wielkiej skali, naruszyło pokój społeczny” – punktuje ksiądz arcybiskup.

Wobec braku odpowiedzi Jana Dworaka w sprawie spotkania z Radą Komisji Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu, jakie zaproponował na początku stycznia br., metropolita gdański ponawia propozycję i potrzebę tego spotkania.

W czwartek Rada ds. Środków Społecznego Przekazu KEP ponownie potwierdziła poparcie Episkopatu Polski dla przyznania Telewizji Trwam miejsca na multipleksie cyfrowym.

źródło: Małgorzata Rutkowska, www.naszdziennik.pl
Autor: Redakcja | 02/02/2013
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney