Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Więcej pracy w Zagłębiu

Blisko 12 tysięcy miejsc pracy może docelowo powstać na blisko 600-hektarowym terenie nowotworzonej Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej, która obejmie tereny w pięciu miastach Zagłębia Dąbrowskiego.
Ich przygotowanie pod inwestycje zajmie maksymalnie cztery lata i pochłonie ok. 47 mln euro, z czego 85 proc. ma pochodzić z unijnych funduszy strukturalnych. Pierwsze tereny strefy mają być gotowe w końcu 2009 roku.


Dziś o godz. 11 prezydenci i burmistrzowie Jaworzna, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi i Będzina oraz starosta powiatu będzińskiego, podpisali list intencyjny w sprawie przygotowania i realizacji projektu pod nazwą Gospodarcza Brama Śląska. Samorząd woj. śląskiego zaliczył to przedsięwzięcie do kluczowych dla regionu w latach 2007-2013.


To pierwszy tego typu projekt, obejmujący tereny w kilku sąsiadujących ze sobą miastach. Dotychczas wiele samorządów samodzielnie tworzyło parki przemysłowe, namawiając przedsiębiorców do inwestycji na swoim terenie. Samorządowcy z Zagłębia Dąbrowskiego doszli jednak do przekonania, że lepsze efekty da kompleksowa oferta dobrze skomunikowanych, wyposażonych w infrastrukturę terenów w kilku miastach.


Projekt Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej polega na kompleksowym uzbrojeniu w infrastrukturę blisko 520 hektarów niezagospodarowanych terenów, częściowo poprzemysłowych. Na dalszych 73 hektarach mają postać parki: naukowo-technologiczny i przemysłowo-technologiczny z uzupełniającą się ofertą dla podmiotów innowacyjnych oraz jednostek naukowo-badawczych.


Według samorządowców, atutem strefy będzie jej położenie w pobliżu skrzyżowania autostrady A-4 i drogi S-1 wschodniej obwodnicy aglomeracji. Przygotowanie terenów inwestycyjnych na granicy miast ma także dać możliwość lokalizowania tam nowych przedsięwzięć w sytuacjach, gdy jedno z miast nie byłoby w stanie samodzielnie przygotować odpowiedniego terenu.


W ramach projektu na wydzielonych polach inwestycyjnych ma postać infrastruktura wodociągowa, kanalizacja deszczowa i sanitarna, sieć informatyczna, energetyczna oraz drogi lokalne. Stare obiekty przemysłowe mają być rozebrane, a zdegradowane tereny zrewitalizowane.Całość ma kosztować ponad 47 mln euro, z czego 40 mln euro ma pochodzić z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2007-2013. Prace mają się rozpocząć w połowie przyszłego roku i potrwają maksymalnie cztery lata, choć pierwsze tereny mają być gotowe w 2009 roku.Autorzy projektu wyliczyli, że jego realizacja może dać docelowo, w ciągu kilku lat, 11.862 nowe miejsca pracy, czyli około 20 na każdy hektar strefy. Pomysłodawcy ?Gospodarczej Bramy Śląska? są przekonani, że chętnych do lokowania swoich przedsięwzięć na dobrze uzbrojonym i skomunikowanym terenie nie zabraknie.W Jaworznie i Sosnowcu strefa ma objąć ponad 250 hektarów, w Dąbrowie Górniczej ok. 200 ha. W Będzinie będzie to m.in. obszar w pobliżu Elektrowni Łagisza, w Czeladzi - w rejonie popularnej drogi krajowej nr 94. Wyspecjalizowane parki technologiczne mają powstać w Sosnowcu oraz Czeladzi i Będzinie.


za interia.pl

Autor: Jerzy Cholewa | 29/10/2006
Komentarze
#1 | @Karol dnia 02.11.2006 09:49
O czym ty piszesz? Tak się ulokują jak do tej pory się lokują.A PO w Polsce jest gwarantem sukcesu? Jakoś Sosnowiec odnosi sukcesy a PO jest tutaj bardzo marne i w śladowej ilości. należy być obiektywnym a nie zaślepionym. innym RAZEM.
#2 | Karol dnia 02.11.2006 09:01
A czemu tak późno? My byśmy to już dawno zrobili...
I dlaczego tak drogo?

A w ogóle to wszystkie firmy na pewno ulokują się w Jaworznie, Dąbrowie, Będzinie i Czeladzi - bo tam rządzi PO, a do Sosnowca nikt nie będzie chciał dopóki tu będą komuchy...
#3 | Dudała nie kasuj dnia 02.11.2006 08:08
no i co? sukcesy bolą? Nikt jakoś nie szczeka!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney