Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wokół lewicowych wartości

Nowa polityczna inicjatywa pod hasłem „Europa Plus" wywołała szeroką dyskusję nad kondycją polskiej lewicy. Są tacy, którzy uważają, że pomysł Aleksandra Kwaśniewskiego, Janusza Palikota i Marka Siwca pomoże odbudować lewicowe wartości nie tylko w kraju, a także w Sosnowcu. Pytanie, czy faktycznie trzeba te wartości w stolicy Zagłębia odbudowywać i czy „Europa Plus" jest w stanie przyciągnąć lewicowy elektorat, który do tej pory nie opowiadał się za Sojuszem Lewicy Demokratycznej?

Poseł Witold Klepacz na swojej stronie internetowej przekonuje, że projekt „Europa Plus" to również ogromna szansa dla Sosnowca, aby wrócić do lewicowych wartości. Które z nich zdaniem posła zatracili sosnowieccy działacze? - Przede wszystkim mam tutaj na myśli wrażliwość na ludzką krzywdę i potrzeby społeczne. Sosnowiecka lewica od dawna już nie prowadzi takiej polityki, która uwzględniałaby widzenie ludzkich spraw. Ja sam kandydując w wyborach w swoim haśle mocno podkreślałem, że polityka powinna być blisko ludzi, a program wyborczy powinien być budowany na podstawie propozycji wyborców - tłumaczy Witold Klepacz.

Pytany, czy ma na myśli przykłady konkretnych sosnowieckich działaczy lewicowych, którzy nie realizują założeń swojej opcji politycznej, Witold Klepacz wymienia m.in. prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego. - Prezydent Górski w tej chwili już w ogóle nie realizuje programu lewicy. Od momentu wejścia w koalicję z PO na terenie miasta wprowadzane są projekty prawicy. Takie, jak chociażby kompletnie nieprzemyślana reforma szkolnictwa i idące za nią likwidacje placówek. Przecież nikt z radnych lewicowych nie miał w swoim programie wyborczym takich propozycji. Tymczasem owe zmiany w oświacie są robione na szybko i kompletnie nie konsultowane ze środowiskami nauczycieli, rodziców i przede wszystkim uczniów. To jeden z najbardziej namacalnych przykładów - uważa poseł Ruchu Palikota.

Wśród pozostałych przykładów Witold Klepacz wskazuje chociażby na dyskutowany w ubiegłym roku projekt dofinansowywania in vitro, który z powodzeniem wprowadzili radni SLD z Częstochowy. - Pojawiło się hasło, ale nie zrobiono nic, aby pomysł wprowadzić w życie. A to radnym lewicy powinno zależeć na tym, by wyjść do mieszkańców z taką możliwością. Inna kwestia, to chociażby budżet partycypacyjny. Tu również rzucone było tylko hasło. W Dąbrowie Górniczej można było wprowadzić zmiany już od tego roku - podkreśla poseł i dodaje: - To wszystko sprawy, które pokazują, że mieszkańcom w Sosnowcu nie daje się możliwości głosu, nie włącza się ich we współrządzenie. Brak jest konsultacji i wsłuchiwania się w głos obywateli.

Witold Klepacz nie ukrywa, iż żywi nadzieję na uaktywnienie i włączenie się SLD do projektu „Europa Plus". Nie wyklucza, że część działaczy tej partii mogłaby z niej wystąpić i przejść np. do Ruchu Palikota. - Po spotkaniu z Aleksandrem Kwaśniewskim, Markiem Siwcem i Januszem Palikotem otrzymaliśmy wiele telefonów od osób zainteresowanych wsparciem inicjatywy, również z SLD. Chcemy pozyskać jak najwięcej takich przychylnych jej ludzi. Byłaby to szansa na odnowienie polskiej lewicy, jej zjednoczenie - przekonuje poseł.

Niedawni koledzy Witolda Klepacza z Sojuszu Lewicy Demokratycznej prezentują zupełnie inne stanowisko. Nie zgadzają się oni z tym, jakoby w Sosnowcu miały zanikać lewicowe wartości. -To z inicjatywy radnych SLD ruszyły prace nad budżetem partycypacyjnym a w maju uruchomiony zostanie program in vitro, dzięki któremu co najmniej 30 par będzie mogło liczyć na pomoc. To młodzież z Federacji Młodych Socjaldemokratów wyszła z inicjatywą uhonorowania Edwarda Gierka, którego także Ruch Palikota bardzo mocno kwestionował. W ostatnim czasie sosnowiecki SLD jest zdecydowanie bliżej ludzi niż przez minione 10 lat - uważa Tomasz Niedziela, sekretarz Rady Wojewódzkiej SLD.

Jego zdaniem filozofią ludzi z SLD jest łączenie a nie dzielenie środowisk. - Odejścia z partii pomagają w rozbijaniu lewicy. Inicjatywa „Europa Plus" ma póki co problem w sformułowaniu podstawowych wartości i obszarów, w których chce działać. Odnoszę wrażenie, że przyszła lista nie będzie miała łączyć lewicy, a dać poszczególnym osobom intratne stanowiska w Brukseli - stwierdza Niedziela i dodaje: - SLD w dalszym ciągu pozostaje otwarty na wszystkich z lewicowym rodowodem, co potwierdza ostatnia uchwała zarządu krajowego zapraszająca polityków lewicy do wspólnego startu do Parlamentu Europejskiego pod roboczą nazwą „Sojusz dla Europy". Tym bardziej, że każdy ma prawo do popełniania błędów. Nawet ci dojrzali i, wydawałoby się, bardzo doświadczeni politycy. Mnie jako przedstawicielowi młodszego pokolenia 30, 40-latków wystarczy już patrzenia na starszych kolegów, którzy zachowują się jak rozkapryszone dzieci. Trzeba wziąć się w garść i dla dobra kraju zostawić po sobie młodszym jakiś dorobek.

źródło: Izabela Kieliś, Arkadiusz Kaczor, www.esosnowiec.plAutor: Redakcja | 18/03/2013
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney