Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wniosek o upamiętnienie miejsca pamięci narodowej, obozu przejściowego przy ul. 1 Maja w Sosnowcu - wciąż bez odpowiedzi

W dniu 28 listopada 2011r. drogą mailową został złożony Wniosek do Prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego oraz Przewodniczącego Rady Miasta Mateusza Rykały o upamiętnienie miejsca pamięci narodowej - przejściowego obozu w pofabrycznych halach zakładów Schoena przy ul. 1 Maja w Sosnowcu. Do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy w tej sprawie żadnej odpowiedzi. Treść wniosku publikujemy poniżej.

Sosnowiec, 28 listopada 2011r.

Prezydent Miasta Sosnowca
Kazimierz Górski

Przewodniczący Rady Miasta
Mateusz Rykała

Składam wniosek o upamiętnienie w postaci pamiątkowej tablicy miejsca pamięci narodowej - przejściowego obozu w pofabrycznych halach zakładów Schoena przy ul. 1 Maja. Zamordowano w nim ok. 1,5 tys. osób, w tym ok 1,0 tys. żydów. O upamiętnienie tego miejsca upominał się ś.p. Andrzej Waśniewski, którego artykuł z 2006r. poniżej przytaczam oraz więźniarka Oświecimia Maria Rudzka - Kantorowicz. Pisała ona m.in : "Białą plamą, w dziejach naszego miasta jest historia hitlerowskiego obozu przy ul. 1-go Maja, gdzie osadzono w 1940 roku większość sosnowieckiej inteligencji. Miejsce to nie jest uhonorowane nawet zwykłą tabliczką."

Było to zarówno miejsce każni, jak i obóz przejściowy, skąd wywożono więźniów do Dachau, Ravensbruck i Oświęcimia. Sądzę, że najwyższy czas pochylić się nad tą sprawą i ją definitywnie rozwiązać. Pozdrawiam.

Piotr Dudała
Redaktor Naczelny
serwisu sosnowiecfakty.plNiemieckie obózy koncentracyjne i zagłady w Sosnowcu,

Po zdradzieckiej i barbarzyńskiej napaści III Rzeczy Niemieckiej na Polskę, moja Ojczyzna nie skapitulowała. Były tylko dwa kraje, które nie poszły na współprace z hitlerowcami. Polska i Serbia.

W krajach tych natychmiast powstawało zbrojne podziemie, organizacje wojskowe, harcerskie, ruch oporu wobec barbarzyńców. W Sosnowcu powstała bardzo prężna organizacja niepodległościowa "Organizacja Orła Białego"Sosnowiec stał się centrum konspiracji dla całego Zagłębia Dąbrowskiego. Sosnowiec w II Rzeczypospolitej był dużym miastem. Liczył 120 000 mieszkańców. Po wojnie zostało tylko połowa.

Niemcy po wkroczeniu do Sosnowca natychmiast stworzyli obóz koncentracyjny "Stammlager in Sosnowitz" gdzie przetrzymywano i masowo mordowano Polską Inteligencje, ziemian, duchowieństwo, ludzi ze zbrojnego podziemia.Komendantem obozu był SS-Hauptscharführer Gerhard Sommer a jego zastępca Otto Hrabala. Gerhard Sommer został po wojnie skazany w dniu 3 lipca 1958 roku na dożywotnie pozbawienie wolności. Z więzienia zwolniony został w 1975 roku.

Obóz powstał w październiku 1939 roku w budynkach fabryki Schoena przy ul. 1 Maja w okolicach sądu rejonowego. Pierwszymi więźniami byli Polscy więźniowie polityczni. Z biegiem czasy do obozu przywożono Żydów z rejonu Zagłębia, Czechosłowacji.

Obóz w fabryce Schoena był czynny do d 13 lutego 1941 roku. W tym okresie wymordowano ponad 1500 więźniów, głownie Polaków, więźniów politycznych. Mordowano również więźniów innych narodowości i innych zachowań.

Trupy więźniów wywożono nocą i chowano na cmentarzu szpitalnym "Pekin" należącego do Parafii Nowy Sielec.

Z obozu tego wywożono więźniów politycznych do niemieckich obozów koncentracyjnych w Dachau, Ravensbruck i Oświęcimia.

W dzielnicy Środuli było getto.

Na terenie Huty "E.Cedlera" w latach 1944-45 mieściła się filia obozu niemieckiego KL Auschwitz; Arbeitslager Sosnowitz. Obóz ten został zlikwidowany dopiero 16 stycznia 1945 roku.

Więźniowie piezo musieli przejść do Opawy. Szli dni 12 . Wielu zginęło z wycieńczenia chorób , głodu.


Dziwię się , że władze Sosnowca przez prawie 70 lata nie zdobyły się na upamiętnienie miejsc męczeństwa Polaków i innych narodów.


"Białą plamą, w dziejach naszego miasta jest historia hitlerowskiego obozu przy ul. l-go Maja, gdzie osadzono w 1940 roku większość sosnowieckiej inteligencji. Miejsce to nie jest uhonorowane nawet zwykłą tabliczką."

Maria Rudzka więźniarka Auschwitz" Zastanawiającym jest fakt, że obozy związane głównie z więzionymi Żydami w jakiś sposób zostały upamiętnione, a obóz w którym głównie byli więzieni Polacy władze miejskie starają się ukryć. Nie zmienili swego stanowiska mimo, że pisał o tym obozie Piotr Dudała, pisałem również ja. Czyżby obawiali się, że przy okazji wyjdą na światło dzienne nazwiska konfidentów Gestapo, którzy po 1945r tworzyli trzon służb bezpieczeństwa i milicji?

Wszystkie moje prezentowane artykuły na sosnowiecfakty można znaleźć w www.republika.pl/sosna39. W następnym artykule przedstawię pisma Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa z korespondencji jaką prowadziłem w 2003r i 2004r, gdzie bez osłonek widać obraz władz UM, kogo tak naprawdę oni reprezentują, jak i sposób załatwiania spraw przez ROPWiM.

Andrzej WaśniewskiAutor: Piotr Dudała | 04/04/2013
Komentarze
#1 | Andr dnia 27.11.2015 05:34
Always the best content from these pruoogiids writers.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney