Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czym naprawdę będzie Plaza?

Będzie nowoczesnym centrum handlowo –rozrywkowym, „szansą dla sosnowiczan” (jak głoszą SLD-owskie władze), ale to nieprawda. Najcenniejsze grunty w mieście sprzedane w 2002 roku „międzynarodowemu” kapitałowi prawie za 1 mln dolarów posłużą kolejnemu supermarketowi i butikom, dzięki czemu padnie handel Modrzejewskiej, przynajmniej w połowie. A rozrywka? No cóż… w sumie tak, jeżeli uznamy że stanowią ją kręgle (50 zł / godz.) oraz „jednoręcy bandyci” w salonach gier, które tam powstaną. Byłbym jeszcze zapomniał! Kulturalnie się zrobi, bowiem miastu przybędzie kolejnych 6 sal kinowych (od dawna tak oczekiwanych :-) ale zacznijmy od początku.


Ulica Warszawska bierze swoją nazwę stąd, że przebiegały tu jeszcze po I Wojnie Światowej tory Kolei Warszawsko – Wiedeńskiej. Pociągi na Warszawskiej i przejazd kolejowy na „patelni” (to można było zrozumieć) ale zrobić z ulicy na której znajdują się kamienice wpisane do Rejestru Zabytków takie qui pro quo? Usuńcie przynajmniej tę lampę z środka ulicy! I jeszcze jedno, widoczne na zdjęciu garaże nie stanowią mojej własności, ale jednej ze spółek komunalnych pana Górskiego, ale moją własnością jest natomiast auto które stoi w jednym z nich, więc jak mam wyjeżdżać? Po chodniku, do cholery?
Żeby tylko o nas, najemców garaży chodziło, bynajmniej! Dzieci drogie, jak mama was na targ po jabłuszka pośle to lepiej od razu walcie do Plazy w coś zagrać, bo targu już nie będzie. Emeryci i renciści, lepiej nie wybierajcie się po pietruszkę, bo jej tam też nie kupicie, lepiej z siłowni w Plazie skorzystajcie, bo to efektywniejsze na te sprawy od pietruszki. Ulica Targowa bez targu, a jakże. Oto Polska właśnie! A dlaczego przez 4 lata inwestor „międzynarodowy” wstrzymywał budowę, o budy wszak poszło. Tymczasem urzędnicy prezydenta Górskiego oszukują sprzedawców, że się je: „przemaluje i będzie”, bo przecież nie można było podejmować tak niepopularnych decyzji przed wyborami; przyszłym władzom podrzuci się to niezbyt świeże jajeczko. Zatem sosnowieccy kupcy zapamiętajcie sobie wizerunek osoby, która pozując na waszego przyjaciela już wydał na was wyrok, to prezydent Górski (to ten, co wisi na słupie).

Zreasumujmy zatem bilans korzyści i strat dla miastaTeza 1. o wpływach do kasy miasta z tytułu sprzedaży działki pod inwestycję. W wyniku sprzedaży najatrakcyjniejszego gruntu w mieście pieniądze od inwestora w niebagatelnej kwocie 2,6 mln zł wpłynęły w 2002 roku, ale ich już nie ma. Natomiast przez te 4 lata od rodzimych małych przedsiębiorców płacących legalnie podatki nie wpłynęła do kasy miasta ani złotówka, gdyż z wielkiego targowiska prezydent Górski ich po prostu wyrzucił. Prosta zasada w obrotach nieruchomościami więc brzmi: po pierwsze wynajmuj a nie sprzedawaj, głupcze!Teza 2. SLD twierdzi jakoby powstały nowe miejsca pracy. Bzdura! Po prostu sklepy z Modrzejewskiej przeniosą się do Plazy i tyle. Na deptaku miasta – pozostaną jedynie banki, „skoki” oraz jej coraz bardziej zadłużeni mieszkańcy. Ile to stworzy miejsc pracy?Teza 3. jakoby „Plaza” stała się jakimś centrum kulturalno - oświatowym miasta. Jakim? Sosnowiec ma już kino z prawdziwego zdarzenia. Kafejki internetowe za pieniądze? Już dawno powinny być na wszystkich sosnowieckich osiedlach na koszt miasta, wtedy mielibyśmy prawie wszystkich bejsboli wieczorem pod kontrolą. A gdzie wielofunkcyjna sala koncertowa, która pozwoliłaby wreszcie na powołanie orkiestry i festiwalu kiepurowskiego promującego miasto w świecie?Teza 4. o niby rekreacyjnej funkcji Plazy: kręgielnia i siłownia. Do tego trzeba akurat sprowadzać kapitał z paru kontynentów! A gdzie kryty basen tak bardzo potrzebny naszym dzieciom i dorosłym sosnowiczanom, którzy powinni po prostu zadbać o swoje zdrowie?Co zatem powstanie? Kolejne, piąte centrum handlowe w naszym mieście, bo tak właśnie wyglądają centra Plazy na warszawskiej Sadybie, w Hucie w Krakowie czy w Rudzie Śląskiej. Ta sosnowiecka różnić się będzie od nich tym, że zamiast 8 będzie miała 6 sal kinowych, kolejnych sal. Takie sosnowieckie Hollywood, lokalna fabryka snów. Nie wierzycie? Sprawdźcie, wystarczy na wyszukiwarce wrzucić hasło „plaza”, tylko żebyście się nie zawiedli.Krzysztof Korn
Autor: Krzysztof Korn | 01/11/2006
Komentarze
#1 | sami swoji dnia 05.11.2007 16:19
do @fionaPfftrzez plaże doszli...
#2 | fiona dnia 25.09.2007 08:15
OBSERWATOR PISAŁ O NOWYCH MIEJSCACH PRACY W PLAZIE. gDZIE BYŁY OGŁOSZENIA W SPRAWIE REKRUTACJI!?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!! CIEKAWE JAK SIE TAM DOSTALI.
#3 | Max dnia 26.04.2007 12:30
Jaki został ostatnio otworzony nowy hipermarket w sosnowcu??
#4 | Maslo dnia 29.03.2007 11:44
Masz pan problem ;/ Najlepiej zeby miasto sie w ogole nie rozwijało było przestarzałe, pełne brudnych targów i jabuszek otóz nie ;/ Bo wiekszosc ludzi na poziomie ktorych stac na t kupuja ubrania w markowych sklepach a pan jezeli lubi pan sobie chodzic po bazarkach to zapraszam na dekerta! Na dekerta też emeryci kupią pietruszke pozatym centrum sosnowca powinno sie unowoczesniac bo trzeba byslec przyszłosciowo i ciesze sie ze plaza powstaje i ze bedziemy mieli to centrum. To dla nas nie lada wyroznienie ze wybraqno sosnowiec do budowy plazy. Jest wiele miast w polsce ale wybrano akurat sosnowiec ale oczywiscie jak zwykle macie problem bo zamkną targ na ktorym biegały szczuru i smierdziało kiszoną kapustą!
#5 | Artek dnia 17.02.2007 10:55
jak tu tez maja byc krregle po 50 zl za godzine to szybko splajtuja. przeciez w orionie sa tansze.
ciekawe czy bedzie stol do snookera??
#6 | yaho dnia 07.11.2006 21:22
Panie KORN gratuluje!
Takich ludzi trzeba naszemu miastu! Czy Jest jakaś szansa żeby na pana oddać swoj głos?
Koncepcja jest słuszna kto to widzał zeby tam gdzie biegła kolej warszawsko-wiedenska budowac centrum handlowe.
kto to widział zeby takm gdzie był przejazd kopac marmurowe dziury. W dalszych punktach polecał bym opisanie dlaczego na naftowej nei ma juz stacji przeładunku nafty na wierzbowej wierzb a na ostrogórskiej nei ma gór.
proponowałbym odtworzenie sosnowcaz lat 20 XXw i postawienie panów z platformy na czele z panem Jarosławem i niehc panowie zaczynają od 0.
pozdrawiam serdecznie

ps panie korn czekam na kolejne pasjonujące artykuły i nie zgadzam sie z ludzmi którzy kaza panu pisac o czyms innym. Niecgh pan pisze o szarych sieciach iukładach miejskich jest pan w tym siwtny
a z dobrych zrodeł wiem ze obkopanie panskiego garazu yło przygotowywane od kilku lat a dokładnie od 2002 r powołano nawet specjalną komórkę urzedu miejskiego któr wąłsnie miała zajmowac sie tym okopem. wkoncu im sie udało.
#7 | anonim dnia 06.11.2006 16:22
Modrzejowska w kapsule. Mniejszy smród. Chyba ? Odpowiedź na tytuł artykułu.
#8 | Chłopak z Modrejowskiej dnia 06.11.2006 14:38
Ale plama z nazwą ulicy panie redaktorze..........wstyd nam mieszkańcom za pana, a ten handel to niech jama zawali,tylko kłopot dla nas lokatorów
#9 | Grzesiuk dnia 06.11.2006 07:47
Zbulwersował mnie pana artykuł. Uprzejmie proszę od plazy sie odstosunkowac i zając czyms bardziej pokrzepiającym, np. sprawdzic dlaczego trawa w zime nie jest zielona.
#10 | bals dnia 05.11.2006 20:23
Nie przypominam sobie aby na ul. Targowej był kiedyś targ, jeżeli już ta na ul. Szklarnianej
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney