Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czy nas na to stać?

Minęło półtora roku od kontroli w sosnowieckim Muzeum, przy okazji której wyszło na jaw szereg nieprawidłowości, związanych między innymi z przechowywaniem zbiorów, a także ich ochroną. Jednak największym zaskoczeniem dla mnie, jako przewodniczącego zespołu kontrolnego, był fakt stwierdzenia na koncie placówki pokaźnej, w kontekście budżetu muzeum sumy, której dyrektor nie może wydatkować, ze względu na zabraniające mu w tym przepisy stworzone przez … Urząd Miejski w Sosnowcu. Mowa tutaj o kwocie wynoszącej około 200 tysięcy złotych przy budżecie Muzeum w Sosnowcu w wysokości około 1,7 mln zł.Cały problem wynika z zarządzenia naczelnika WKS z 2004 roku zakazującego miejskim instytucjom kultury wykazywania na koniec roku strat. Po prostu placówka dostaje każdego roku dotacje z budżetu miasta i więcej niż kwota dotacji nie może wydać, ponieważ wiązałoby się to z wykazaniem straty. Co roku jednak instytucje kultury dokonują pewnych operacji księgowych jak np. odpisy amortyzacyjne, z których tworzy się tzw. kapitał pracujący stanowiący płynną rezerwę, za pomocą której można zaspakajać ich bieżące potrzeby.

Podczas kontroli w Muzeum zapytałem czy możliwa jest zmiana uregulowań prawnych, tak by kwoty te mogły być spożytkowane na działalność instytucji. Od przedstawicieli muzeum otrzymałem odpowiedź twierdzącą. Mało tego, jako przykład przedstawili oni rozwiązania urzędu marszałkowskiego, które umożliwiają wojewódzkim instytucjom kultury wydatkowanie środków powstałych z odpisów amortyzacyjnych. Cały zespól kontrolny jednomyślnie skonstatował, że będzie to jeden z najważniejszych wniosków pokontrolnych zawartych w protokole kontroli. Wniosek o poniższej treści został umieszczony w protokole przyjętym w grudniu 2011 roku: „Zespół Kontrolny zwraca się do Prezydenta Miasta Sosnowca o zmianę przepisów regulujących finansowanie instytucji kultury na terenie miasta Sosnowca tak, aby możliwe było wykorzystanie nadwyżki finansowej w bilansie Muzeum w Sosnowcu. Zaleca się także przeprowadzenie audytu w wyżej wymienionych instytucjach w celu uzyskania wiedzy, czy w ich sprawozdaniach finansowych nie zaistniała podobna sytuacja.”

Jakież było moje zdziwienie gdy na posiedzeniu komisji kultury w kwietniu 2013 r. czyli półtora roku po przeprowadzonej kontroli cała komisja dowiedziała się, że w tej sprawie Prezydent nie kiwnął palcem! Warto w tym miejscu przypomnieć, że tegoroczny budżet przyjęty głosami koalicji PO-SLD średnio o 15 procent zmniejszył środki finansowe na działalność miejskich instytucji kultury. Ta sama koalicja zdecydowała o likwidacji dwóch filii bibliotecznych. Wszystko to rzecz jasna uzasadniane koniecznością oszczędności. W tym samym czasie na skutek bezsensownych przepisów dyrektorzy instytucji kultury nie mogą wydatkować nadwyżek, które spokojnie na ich kontach zżera inflacja, a Prezydent Górski wraz ze swoją zastępczynią odpowiedzialną za kulturę w mieście widocznie nie uważają, że jest to sprawa godna ich uwagi.

Tomasz Mędrzak

Radny Miasta SosnowcaAutor: Redakcja | 08/05/2013
Komentarze
#1 | ewa dnia 09.05.2013 08:11
W będzińskim muzeum powiew świeżości gdyż ogłoszono tam konkurs na nowego dyrektora a w Sosnowcu beton dobrze się trzyma Sad
#2 | ludek dnia 08.05.2013 19:12
Wykonywanie dyspozycji nie jest tożsame z dysponowaniem środkami publicznymi. Wydatki publiczne mogą być ponoszone na cele i w wysokościach ustalonych w ustawie budżetowej, uchwale budżetowej jednostki samorządu terytorialnego lub w planie finansowym jednostki.

Dotacja pobrana nienależnie oznacza dotację pobraną bezprawnie, bez istnienia podstawy prawnej.
#3 | @wyborca dnia 08.05.2013 12:41
Prezio Chęciński też orłem nie jest! Tym bardziej, że niedawno zszedł z drzewa, czyki skończył Humanitasa!
#4 | wyborca dnia 08.05.2013 12:11
Wiceprezydentka Czechowska-Kopeć dawno powinna wylecieć na zbity pysk za nieudolną politykę w dziedzinie kultury i sportu. Chyba tylko w Sosnowcu jest możliwe aby taka miernota nadal pierdziała w wiceprezydencki stołek.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney