Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wniosek o uporządkowanie rejonu parku i okolic przy ulicy Chemicznej wokół Muzeum w Sosnowcu oraz osiedla mieszkalnego.

W bezpośredniej okolicy Muzeum w promieniu około 20 metrów trawa w parku jest koszona, a liście są usuwane, jednak wystarczy odejść kilkanaście metrów by przekonać się, że niesprzątana ściółka doprowadziła do totalnej degradacji zieleni. W zasadzie nie rośnie tam już trawa tylko chwasty. (zdj. nr 1 i 2) . Kolejnym problemem jest niszczenie alejek. Dochodzi do sytuacji, że na środku jednej z alei ktoś wykopał pokaźny dół. Bardzo groźnym i zuchwałym procederem, który odbywa się w parku jest kradzież metalowych przęseł podtrzymujących rurę ciepłowniczą, która znajduje się na krańcu parku w kierunku ul. Będzińskiej zdj. nr 3Kolejną sprawą, którą można rozwiązać stawiając jeden znak drogowy są parkujące przy muzeum samochody. Zwiedzający muzeum parkują pojazdy na alejkach i trawie, bardzo często nie zdając sobie sprawy, że kilkanaście metrów dalej znajduje się parking, na którym jest jeszcze wiele wolnych miejsc. (zdj.4i5) Skutki parkowania na wąskich alejkach to choćby uszkodzona przez samochód zabytkowa balustrada otaczająca budynek muzeum (zd.j 6i 7) Sytuacja taka miała miejsce podczas ostatniej uroczystości w muzeum. Znak informacyjny o znajdującym się parkingu z jednoczesnym zakazem parkowania na alejkach z pewnością poprawiłby sytuację. Jednocześnie rodzi się pytanie czy nie zasadnym jest rozważenie zwiększenia ilości miejsc parkingowych przy muzeum, co moim zdaniem jest możliwe przy stosunkowo niewielkich nakładach finansowych.

Podążając w kierunku ulicy Śnieżnej park w zasadzie zamienia się w składowisko odpadów (zdj. 8), a schody prowadzące do ulicy Chemicznej dawno przestały spełniać jakiekolwiek standardy bezpieczeństwa. Skradziono z nich metalowe poręcze, a nawierzchnia jest w złym stanie i zarasta chwastami. (zdj. nr 9) Sytuacja zaczyna się robić jeszcze bardziej niebezpieczna przy mostku dla pieszych, który łączy ul. Śnieżną z domami mieszkalnymi przy ul. Chemicznej. Niedawno ktoś odpiłował element barierki, na razie jeszcze w miejscu niestanowiącym bezpośredniego zagrożenia dla przechodzących tamtędy ludzi, jednak ze względu na ogólny brak reakcji odpowiednich służb na podobne kradzieże i dewastacje w okolicy, jest kwestią czasu kiedy złodzieje posuną się dalej. Zdj nr 10
W okolicach chodnika wzdłuż Przemszy zalegają śmieci, które teraz zostały w swoisty sposób zamaskowane rozwijającą się bujną zielenią. Okolice brzegu Przemszy przy ul. Chemicznej mogłyby stanowić doskonałe miejsce do spacerów i aktywnego wypoczynku Sosnowiczan (zdj. 11). Mogłyby, jednak stan asfaltowego chodnika jest zły i z roku na rok się pogarsza. Po zmroku, ze względu na brak jakiegokolwiek oświetlenia w okolicy panują egipskie ciemności.( zdj. 11) Mieszkańcy zwracali się niejednokrotnie o postawienie choćby jednej latarni w okolicy dojścia do ul. Śnieżnej, która stanowi ważny ciąg komunikacji pieszej dla mieszkańców osiedla i łączy te tereny z dzielnicą Pogoń.

Okolice parku przy ul. Chemicznej stanowią nad wyraz urokliwe miejsce. Miejsce, które z powodzeniem mogłoby się stać jedną z „zielonych wizytówek” Sosnowca. W tej chwili, za wyjątkiem bezpośredniej okolicy budynku Muzeum rejon ten popada sukcesywnie w ruinę. W mojej opinii nie da się tego wytłumaczyć szczupłością środków finansowych w budżecie.
Utrzymanie porządku w parku ( koszenie trawy, sprzątanie liści), a także choćby ustawienie tam nowych ławek, tudzież przywrócenie do porządku okolic wzdłuż brzegu Przemszy jest obowiązkiem podległych Panu służb. Podobnie jak kwestia permanentnego nieprawidłowego parkowania samochodów przed budynkiem Muzeum, która była niejednokrotnie zgłaszana Straży Miejskiej.

Panie Prezydencie zwracam się z wnioskiem o rozwiązanie w/w problemów, a także deklaruję gotowość udziału w wizji lokalnej dla dokładnego zdiagnozowania sytuacji występującej na opisywanym obszarze, ponieważ wiele tych miejsc trzeba zobaczyć na własne oczy, aby móc podjąć działania naprawcze. Wnioskuję również o to, by w kolejnych budżetach znalazły się środki na pełną rewitalizację w/w miejsc tak. by uczynić je atrakcyjnymi pod względem rekreacyjnym.zdjęcie nr 1

zdjęcie nr 2

zdjęcie nr 3

zdjęcie nr 4

zdjęcie nr 5

zdjęcie nr 6

zdjęcie nr 7

zdjęcie nr 8

zdjęcie nr 9

zdjęcie nr 10

zdjęcie nr 11


Tomasz Mędrzak

Radny Rady Miejskiej w SosnowcuAutor: Redakcja | 17/05/2013
Komentarze
#1 | Pamiętliwy dnia 17.05.2013 21:18
A czy te parkujące samochody to na pewno nie z tvn-u?
Trzeba to sprawdzić bo podobno już kiedyś Radny coś zrobić z nimi proponował.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney