Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wraca sprawa zabudowy ostatniej enklawy zieleni przy Alei Zwycięstwa w Sosnowcu

Jak informuje portal Twoje Zagłębie wkrótce wystar­tuje prze­targ na sprze­daż tere­nów przy Alei Zwy­cię­stwa w Sosnowcu. W tym miej­scu miałby powstać biu­ro­wiec. Będzie to kolejne podej­ście to zago­spo­da­ro­wa­nia terenu. W 2008r. planowano m.in. powstanie w tym miejscu hotelu. Sprawa ta wywołała wtedy gorącą dyskusję w necie. Ja również zabrałem głos w tej sprawie. Przypomnę mój artykuł "Hotel na Zwycięstwa - jestem przeciw!" z 26 października 2008r., opublikowany w serwisie sosnowiefakty.pl. Sądzę, że zawarte w nim argumenty, również w odniesieniu do biurowca zlokalizowanego w tym właśnie miejscu, w dużym stopniu wciąż pozostają aktualne.Hotel na Zwycięstwa - jestem przeciw!

Sosnowieckie Stowarzyszenie Forum dla Zagłębia lansuje od pewnego czasu koncepcję, żeby na końcu ul. Zwycięstwa, vis a vis Poczty Głównej zlokalizować duży czterogwiazdkowy hotel. Tym planom ostatnio przyklasnęli sosnowieccy radni i Prezydent. Dziwię się zaangażowaniu tego stowarzyszenie w tę konkretną sprawę, tak jakby było to robione na zamówienie, pod konkretnego inwestora. Może się jednak mylę? Uważam jednak tę koncepcję za całkowicie błędną, ponieważ to miejsce zupełnie się do tego nie nadaje.

Nie dość, że zniszczy się przy okazji jedną z ostatnich enklaw zieleni w centrum miasta, to dodatkowo pogłębi się jeszcze jego i tak napięte problemy komunikacyjne. Dodatkowe samochody tam już są naprawdę niepotrzebne. Sam parking pod hotelem nie załatwia sprawy. Trzeba jeszcze do niego dojechać, jedyna droga prowadzi przez Aleję Zwycięstwa. Niedługo będzie to prawie niemożliwe, gdyż ulica ta już "obsługuje" nie tylko mieszkańców okolicznych bloków i kamiennic, ale większość urzędów z miejskim na czele i całe centrum miasta, gdzie ruch i parkowanie w większości są ograniczone. Wkrótce dołączy do nich Pogotowie Ratunkowe przeniesione z ulicy Czarnej.

Uważam, że pomiędzy centrum Sosnowca, a siedzibą EXPO Silesia znajdzie się nie jedna lokalizacja nie mająca tych mankamentów. Teren to olbrzymi. Trzeba jej tylko poszukać. Nie wiem do końca, czy jest to rola miasta, czy tego, czy innego stowarzyszenia. Być może powinny się tą sprawą jednak zająć... biura nieruchomości na zlecenie konkretnego inwestora. To najprostsze i najlepsze rozwiązanie.

Zabudowa ostatnich enklaw zieleni w mieście, w tym i tej naprzeciwko szpitala, pogorszy zdecydowanie standard życia mieszkańców, czyniąc z centrum Sosnowca kamienną pustynię. Tereny zielone to nasz wspólny skarb, który powinniśmy chronić, a nie pozbywać się ich i to właśnie tych najcenniejszych. Proponuję inne rozwiązanie, "nie zagęszczać" centrum miasta, ale go rozszerzać. Tak robi się na całym świecie i to jest dobra koncepcja. Oprócz terenów wskazanych powyżej (pomiędzy centrum miasta a Expo), są jeszcze niezagospodarowane tereny np. pomiędzy ul. 1 Maja i Ostrogórską. A może warto pomyśleć ponownie o ul. Kresowej? Wciąż niezagospodarowany jest teren "za Sezamem". Może tam warto poszukać miejsca pod hotel?

Uważam też, że lepiej będzie dla wszystkich, jak zagospodarowaniem centrum Sosnowca i "przygotowaniem" terenów pod przyszłe inwestycje, zajmą się fachowcy - urbaniści, a nie organizacje pozarządowe, realizujące własne lub... cudze plany. Nie widzę potrzeby, żeby to właśnie one przyspieszały wystawianie tych czy innych atrakcyjnych terenów na sprzedaż. Sosnowiec jest naszym wspólnym dobrem i to co w nim najlepsze powinniśmy chronić.


Piotr Dudała

Autor: Piotr Dudała | 26/10/2008Autor: Piotr Dudała | 26/07/2013
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney