Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zwolnienia w Urzędzie Miejskim i Starostwie Powiatowym w Będzinie

O zwolnieniach w Urzędzie Miejskim głośno jest od momentu, gdy władzę przejął po ostatnich wyborach samorządowych nowy prezydent. Wielu z zaskoczeniem przyjęło pozbycie się wielu pracowników z długoletnim doświadczeniem i obsadzenie stanowisk na nowo. Podobną strategię przyjęło w tym roku będzińskie Starostwo Powiatowe, w którym „w ramach oszczędności” pracę straciło aż 6 osób – 5 z nich na mocy wyroków Sądu Pracy z lipca ma zostać przywróconych do pracy, jedna zaś – oczekuje na odszkodowanie z tytułu utraty pracy.

Zwolnienia w Urzędzie Miejskim


26.06 ubiegłego roku złożyłam interpelację związaną z licznymi zwolnieniami tak w samym urzędzie, jak i w spółkach podległych naszej gminie, pytając zarówno o ich przyczyny, jak i koszty, jakie z tego tytułu wynikały (załączam ją do tej notki). Uzyskałam dość obszerną odpowiedź. A oto najważniejsze informacje:

•W Urzędzie Miejskim od grudnia 2010 roku do lipca 2012 roku zwolniono aż 20 osób w trybie wypowiedzenia umowy przez pracodawcę, a 31 osób pożegnało się ze stanowiskami w trybie innym, niż zwolnienie – koszty z tytułu ich zwolnienia wyniosły 205 677,10 złotych, a dodatkowo odszkodowaniem dla dwóch zwalnianych pracowników wynoszącym 35 778,54 złotych.
•W tym samym czasie przyjęto 23 osoby w ramach konkursu na wolne stanowiska, zaś aż 31 osób zatrudniono poza procedurą konkursową,
•W spółce Interpromex zwolnienia dotknęły 98 osób, przyjęto zaś 175 nowych pracowników (151 fizycznych) – nie wiązało się to, zgodnie z informacją podmiotu z żadnymi dodatkowymi kosztami,
•MPWiK zwolniło 28 pracowników – ponosząc z tego tytułu koszty: odprawy emerytalne i rentowe 81 382,12 złotych + 5 104, 32 złotych, odprawy zwalnianego 23 986, 42 złotych,
•W MZBM w okresie tym doszło do zwolnienia 12 pracowników i zatrudnienia 29,


· Spółki podlegające gminie Będzin nie przeprowadzają procedur konkursowych przy zatrudnianiu pracowników.


Zwolnienia w Starostwie Powiatowym


Do wypowiedzenia umów o pracę w Starostwie doszło na przełomie maja i czerwca. Z pracą pożegnało się sześć osób. Z informacji, jakie przekazało starostwo w tej sprawie wynika, że doszło do tego z powodów ekonomicznych i związanych ze zmianą struktury organizacyjnej urzędu.


Wszyscy zwolnieni złożyli odwołania do Sądu Pracy w Będzinie, a wyroki z 17 lipca – w sprawie pierwszej czwórki i z 29 lipca przyznały im rację. Pięciu pracowników – ze względu na brak jasnych kryteriów zwolnienia – sąd nakazał przywrócić do pracy, a szósta osoba zmieniła typ roszczenia na odszkodowanie za utratę pracy. Starostwo Powiatowe, złożyło wniosek o uzasadnienie tych wyroków.


Koszty sądowe, które z tytułu procesu pokryć ma Starostwo wyniosą co najmniej 8 000 zł.


Co to wszystko oznacza?


Skąd tak nagłe zwolnienia, które dotknęły najpierw wieloletnich pracowników Urzędu Miejskiego, a potem Starostwa? Tak naprawdę, ani odpowiedź udzielona mi przez wiceprezydenta Pilcha na moją interpelację, ani też obecne tłumaczenie władz Starostwa nie są do końca jasne.


Utrata pracy zawsze jest bolesna – szczególnie, gdy dochodzi do niej nagle i bez szczególnych przyczyn. Dlatego też, warto wspierać się w takich sytuacjach, ponieważ zawsze można znaleźć rozwiązanie – co udowadnia sytuacja pracowników starostwa. W tej i innych sprawach, serdecznie zapraszam do kontaktu!

Bożena Łapaj - Radna Rady Miejskiej m. BędzinaAutor: Redakcja | 16/08/2013
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney