Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj













Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Dworce kolejowe w Zagłębiu zamieniają się w pył! Nikt o nie nie dba!

Jak się okazuje, wyburzenie komory to efekt skierowanej do sosnowieckiego Urzędu Miejskiego prośby PKP o... zabezpieczenie obiektu. - Budynek dawnej komory celnej nie był własnością PKP SA. Wyburzenie było realizowane przez Urząd Miasta Sosnowiec - mówi Bartłomiej Sarna z departamentu marketingu oddziału PKP SA we Wrocławiu. - Wyburzeniem zajmował się Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego ze względu na pismo PKP w sprawie zabezpieczenia budynku - potwierdza Michał Starzyński z Wydziału Informacji i Promocji Miasta sosnowieckiego magistratu.



Sosnowiec-Maczki: Zabytkowa komora celna zmieniła się w kupę gruzu

Sam budynek dawnej komory celnej był własnością skarbu państwa. Obiekt powstał, gdy do ówczesnej granicy rosyjsko-austriackiej doprowadzono Kolej Warszawsko-Wiedeńską. Zaprojektował go sam Henryk Marconi. Po odzyskaniu niepodległości zorganizowano tu Szkołę Rzemieślniczo-Handlową, gdzie jednym z nauczycieli był znany później pisarz Leon Kruczkowski. Potem, do lat 70., działała tu szkoła zawodowa. Od tego czasu świadek historii z połowy dziewiętnastego stulecia niszczał. Podobnie jak znajdujący się obok monumentalny dworzec. Choć to historia stara jak świat, dzisiaj nadal nikt nie wie, jaka będzie jego przyszłość. - Nie mamy w planach modernizacji dworca w Maczkach, bo obiekt nie pełni funkcji związanych z obsługą podróżnych. W tym roku zostanie zabezpieczony. Szukamy pomysłu na zagospodarowanie tego dworca. Jesteśmy otwarci na współpracę z samorządem lokalnym - deklaruje Sarna.

CZYTAJ KOMENTARZ DZ:
Szymczyk: Jeśli dworce będą się walić, to kolei nie pomoże żadne Pendolino

- Wielokrotnie pisaliśmy listy w tej sprawie. Proponowaliśmy stworzenie wspólnego unijnego projektu, ale nie spotkało się to z zainteresowaniem PKP. Do porozumienia potrzeba dwóch stron - mówi z kolei Michał Starzyński. Do końca roku w Sosnowcu mają zostać wyburzone dworce w Kazimierzu Górniczym i na Dańdówce. Ten pierwszy pamięta czasy Kolei Iwangorodzkiej, drugi to betonowe pudło z przełomu lat 60. i 70. - Są one zbędne z punktu widzenia działalności PKP SA, straciły swoją funkcję i są w złym stanie technicznym. Ich dalsze utrzymywanie jest bezcelowe i generuje niepotrzebne koszty - tłumaczy Bartłomiej Sarna.

ZOBACZ STACJE KOLEI WARSZAWSKO-WIEDEŃSKIEJ NA ARCHIWALNYCH I NOWYCH ZDJĘCIACH

Procedury zmierzające do przekazania dworców miastu trwają za to w Dąbrowie Górniczej. Samorząd miałby przejąć budynki w centrum miasta, Gołonogu, Strzemieszycach (Dworzec Północny) i Ząbkowicach. Najbliżej było w przypadku tego ostatniego, ale... - Kolej zaproponowała nam przejęcie dworca w ramach ordynacji podatkowej, czyli za długi. A długów wobec miasta nie ma. Nie zgodziliśmy się - mówi Bartosz Matylewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Dąbrowie Górniczej. Jak informuje nas strona kolejowa, dworce w Gołonogu i Strzemieszycach są w trakcie regulowania stanu prawnego. W przypadku obiektu w centrum PKP "prowadzi analizę tej nieruchomości pod kątem jej przyszłego zagospodarowania". Jak pisaliśmy już kilka miesięcy temu, kolej chce tu wyburzyć drugi zabytkowy dworzec, bliżej peronu.

źródło: red. Tomasz Szymczyk



Autor: Redakcja | 20/08/2013
Komentarze
#1 | Marge dnia 01.09.2014 15:57
I thhgout finding this would be so arduous but it's a breeze!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?




Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney