Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


TOMASZ MĘDRZAK: Raz sierpem, raz młotem - czyli refleksje po posiedzeniu Komisji Kultury

Kto miał możliwość przysłuchiwać się ostatniemu posiedzeniu Komisji Kultury Sportu i Rekreacji ten poczuł się w pewnej chwili jakby wehikuł czasu przeniósł go w lata „utrwalania władzy ludowej”. Potok oszczerstw, półprawd i zwykłych kłamstw wylany przez radnego SLD Macieja Ornowskiego na żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego śmiało wpisywał się w to, co na swych stronach prezentowała wtedy „Trybuna Ludu”. Ale po kolei. Sprawa ma swój początek w dniu 9 listopada 2012 roku, kiedy to prezydent Kazimierz Górski podczas uroczystego nadania nazwy Ronda Żołnierzy Wyklętych zadeklarował, że na rondzie u zbiegu ulic 11 listopada i Klonowej stanie tablica, która będzie upamiętniała bohaterstwo i martyrologię tych, którzy stawiali zbrojny opór sowietyzacji Polski.Będąc autorem projektu uchwały, który nadawał tę zaszczytną nazwę dla jednego z sosnowieckich rond, co nawiasem mówiąc czyniło stolicę Zagłębia ósmym miastem w naszym Kraju upamiętniającym w ten sposób „Wyklętych”, powinienem się wtedy ucieszyć. Nie chcę się przechwalać szczególną przenikliwością, ale nie ucieszyłem się z prostego powodu. Po prostu wiedziałem, że jest to jedna z tych spraw, o których, jeśli prezydent mówi, że zrobi to znaczy, że mówi. Nie posiadający w tej kwestii doświadczenia kombatanci ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej wzięli te słowa na poważnie i najprawdopodobniej zniecierpliwieni brakiem realizacji obietnicy napisali wniosek do prezydenta, który do wiadomości radnych został odczytany na posiedzeniu komisji. Wniosek ów na radnych SLD podziałał jak nomen omen czerwona płachta na rozjuszonego byka. Reprezentantem ich sposobu myślenia w tej kwestii był wspomniany radny Ornowski, który po wyartykułowaniu całego konglomeratu wyobrażeń postkomunistycznej lewicy o czasach stalinowskich zakończył stwierdzeniem, że musi się przygotować merytorycznie do takiej dyskusji.

Powie ktoś nic nowego, bo faktycznie nie pierwszy to raz, kiedy mamy do czynienia z czymś na kształt historycznej schizofrenii. Tak jakoś w III RP się utarło, że obok ronda Gierka w jednym mieście można mieć rondo Żołnierzy Wyklętych. I to nie jest najbardziej skrajny przykład. We Wrocławiu tamtejszy prezydent otwierał uroczyście rondo Żołnierzy Wyklętych, by kilka miesięcy później fetować majora KBW i sowieckiego agenta, który tychże żołnierzy mordował. To są przykłady głębokiej patologii, do której doprowadziło zjawisko zwane brakiem Norymbergii dla komuny. Nie dalej jak trzy tygodnie temu przy okazji wystawy o Witoldzie Pileckim, podczas spotkań z młodzieżą mówiłem im o różnicach między II a III Rzeczpospolitą. W 1918 roku po odzyskaniu niepodległości żyło jeszcze 3800 powstańców styczniowych, od odrodzonej Polski dostali Virtuti Militari i uprawnienia kombatanckie, każdy żołnierz służby czynnej był zobowiązany do oddawania im honorów. Żołnierze konspiracji antykomunistycznej po 1989 roku niejednokrotnie słyszeli o sobie to, co przez lata PRLu głosili komuniści. A jak III RP osądziła ich katów? Posłużmy się przykładem losów Witolda Pileckiego. Prokurator Czesław Łapicki, który żądał dla Pileckiego kary śmierci zmarł w 2004 roku. IPN przedstawił akt oskarżenia, ale do skazania nie doszło. Za mord sądowy na dowódcy Konspiracyjnego Wojska Polskiego Stanisławie Sojczyńskim „Warszycu” i jego żołnierzach nigdy nawet nie przedstawiono mu zarzutów. Eugeniusz Chimczak, który jako ubecki śledczy torturował Rotmistrza i jego współpracowników zmarł w 2012 roku. Został co prawda skazany, ale nie odsiedział ani jednego dnia, ze względu na… zły stan zdrowia. Ryszard Mońko, który pełniąc funkcję zastępcy naczelnika więzienia mokotowskiego nadzorował egzekucję Pileckiego żyje do dziś i beztrosko udziela wywiadów dla mediów. Podobnych przykładów można mnożyć bez liku. Dlatego to, co wydarzyło się na posiedzeniu komisji kultury nie było dla mnie wielkim zaskoczeniem. Niestety wniosek kombatantów Armii Krajowej wciąż w naszym mieście jest rzucaniem pereł przed wieprze.

źródło: Tomasz Mędrzak, www.sosnowiecki.netAutor: Redakcja | 15/11/2013
Komentarze
#1 | Santana dnia 27.11.2015 05:37
what they intend to do with this USB port, but I think it seems failry obvious what their plans are for it. You may not want to invest the money in a feature that is not yet supported, however. I do think it's a bit cheap to charge $30 more for a feature that should have been standard on all versions, but it is what it is.In the end, if you love movies and like to save money, you will not be disappointed with the Roku. You will never have to visit a rental store or buy a pay-per-view rental ever again! And you may even save a nice chunk of change from canceling some channels that will now become obsolete with your new toy. If you are at all on the fence, rest assured that you will get your money's worth from this device. It's worth every penny.
#2 | PAWLO dnia 21.12.2013 09:46
do "prawda" a Ciebie do ciemnoty...
#3 | prawda dnia 03.12.2013 13:15
dzisiaj wozy transmisyjne tvn i tvp można porównać do sovieckich czołgów
#4 | Gimbusiński dnia 17.11.2013 14:14
A propos rocznicy - jak się skończyła sprawa tego radnego z Sosnowca co w zeszłym roku podobno gorliwie zapraszał i zapowiadał podpalanie wozów telewizyjnych? Tak to jakoś ucichło choć i w tym roku zaistnieliśmy w internecie... kto to ten "patriota z Sosnowca" co go w tv i na YT pokazywali?
#5 | PAWLO dnia 15.11.2013 22:58
"Raz sierpem, raz młotem" czy chodzi o "czarna hołotę"?!
#6 | PAWLO dnia 15.11.2013 22:36
No, nie był bym pewien że to bohaterowie... Panie Mądrzyk...
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney