Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Pamiętajmy o rozwoju Sosnowca

Mają rację ci, co w komentarzach piszą, że zwycięstwo Górskiego mnie nie cieszy. Ale tak się stało. Wyniki wyborów całościowo można oceniać różnie. Dobrze, bo chodź prezydent Górski pozostał, to kontynuowanie starych praktyk i układów już nie będzie możliwe. W radzie będzie wreszcie silna opozycja. Źle, jeśli postkomuniści będą chcieli koalicji z PO, tylko po to, żeby mieć w radzie spokój.
Patrząc na to z innej strony, trzeba pamiętać, że najbliższe lata to ogromny wzrost środków zagwarantowanych Polsce z Unii. Jeżeli Rada Miejska będzie skłócona z prezydentem, to trafią one do naszych sąsiadów. Sosnowiec może przegrać swoją szansę, na odbicie się i dalszy rozwój. Oznaczałoby to stagnację na wiele lat.
Środki unijne w Sejmiku Śląskim dzielić będzie PO. Koalicja SLD-PO wydaje się najbardziej rozsądnym wyjściem i PiS w tej sytuacji powinien przyjąć to ze zrozumieniem, przyglądając się działaniom koalicji z największą uwagą. Ale koalicja, to oznacza że prezydent Górski musi podzielić się władzą i zgodzić na kontrolę, a także na ludzi, których mu PO zaproponuje – nawet jeśli nie cieszą się oni jego osobistą sympatią. O dumie własnej i arogancji trzeba zapomnieć. PO musi postawić twarde warunki: zażądać usunięcia kilku skompromitowanych, nieudolnych naczelników i zaproponować na ich miejsce swoich ludzi. W ostatnim czasie miałem okazję poznać Jarosława Piętę i słyszałem kilka dobrych opinii o nim: przede wszystkim to, że nie toleruje lewych układów i łapówkarstwa – jest tutaj bezwzględny. Jego obecność w zarządzie miasta byłaby pożądana – mogłaby być jednym z warunków przystąpienia PO do koalicji!Ostatnim, bardzo ważnym warunkiem powinno być poddanie kontroli Rady Miasta „Kuriera Miejskiego” – zgoda na to, że zarówno koalicjant – czyli PO, jak i opozycja – PiS i KRS dostaną swoje miejsce na jego łamach, zaproponują swoich redaktorów. Nie zgadzam się z opinią, że pismo powinno być zlikwidowane, bo nie da się zrobić tak, by było całkiem apolityczne i bezstronne. Silny redaktor naczelny – nie taki jak obecny, dyspozycyjny wobec Górskiego – jest w stanie zagwarantować bezstronność. Innym rozwiązaniem może być przekształcenie „Kuriera” w zagłębiowskie czasopismo kulturalne, z jedną lub dwiema stronami poświęconymi polityce i urzędowi.
PO wchodząc do koalicji nie może pozwolić, by „Kurier” był dalej tubą propagandową prezydenta i by to on kształtował wizerunek koalicji i miasta.
Wiarygodność koalicji wymaga też by zabezpieczyć PiS i KRS ich interesy w Radzie Miasta i pełny dostęp do informacji o pracach zarządu, wpływ na najważniejsze decyzje w sprawach miasta.Koalicja – tak. Ale na twardych i przejrzystych dla wszystkich warunkach, gwarantująca prawa opozycji – PiS i KRS, mieszkańcom uczciwą informację. Miasto nie może stracić najbliższych lat i szansy na rozwój jaką daje nam Unia Europejska.
Sławomir Matusz
Autor: | 13/11/2006
Komentarze
#1 | innymRAZEM dnia 17.11.2006 13:30
PRACA! PRACA! Ijeszcze raz praca, a nie stołki, kalkulacje, a co do wyborów- ludzie docenili dotychczasowe osiągnięcia i wybrali, głos na SLD nie jest głosem straconym, w Sosnowcu jest miejsce dla wszystkich roztropnych sił politycznych, dla wszystkich działaczy którym leży na sercu dobro naszego Miasta!
#2 | WWW dnia 17.11.2006 12:10
Jeśli PO sprzeda się SLD po tym co się wypowiadali to przejdzie w Sosnowcu do śmietnika histori wieść gminna niesie że Pięta chce vice, musi odrobić straty z kampani jeśli tak to głos na PO będzie głosem na SLD czyli straconym.
#3 | Basia dnia 17.11.2006 11:58
Z tego co ja wiem to Mateusz Rykala jest przeciwnikiem takiej koalicji ale moze nie miec wyjscia bo podobno sie miklasinski sprzedal za stanowisko
#4 | Zawiedziony dnia 16.11.2006 16:07
"Wyborco! Głosując na PO wybierasz SLD". Szkoda, że takie hasło nie pojawiło się na ulotkach Platformy. Z pewnością nie mieliby wtedy 8 mandatów, ale przynajmniej nie okłamywaliby wyborców.
#5 | Platformers dnia 16.11.2006 13:58
Kontrola mniejszości (7 PiS + 2 KRW) wobec większości (11 SLD + 8 PO) jest iluzją. Maszynka do głosowania przegłosuje wszystko - nawet to, że białe jest czarne, a czarne białe. Będzie tak jak w Sejmie, tylko że na odwrót.
#6 | anonim dnia 16.11.2006 13:11
Może nie o tym mówił, ale na pewno o tym myślał.
#7 | Pinky dnia 16.11.2006 11:57
Kontrolował będzie PiS - jest przecież w Radzie!
#8 | Platformers dnia 16.11.2006 11:42
Koalicja SLD-PO oznacza podział stołków i całkowity brak kontroli rządzącej ekipy Górskiego. Jeśteście naiwni myśląc, że PO będąc w koalicji będzie patrzyło komuchom na ręce. Podzielą się władzą, stanowiskami i kasą z lewych układów. Nie o tym mówił Pięta i inni liderzy sosnowieckiej Platformy.
#9 | nieprawy i niesprawiedliwy dnia 16.11.2006 08:59
Zadnego PiS! Paltformo opamietaj sie!
#10 | Mad Max dnia 16.11.2006 06:14
Lewica zle nie rzadzila, wsparta przez swierze spojrzenie z PO moze byc bardzo ciekawa sprawa, prawdziwa koalicja na rzecz miasta. Czas pokaze
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney