Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Obudzić Zagłębie

Tomasz Mędrzak: Gdy w 2010 roku rozpoczynała się nowa kadencja Rady Miejskiej w Sosnowcu byłem przekonany, że nadszedł dobry klimat na to, by zacząć wreszcie realizować w obszarze promocji, szeroko pojętej kultury i informacji politykę prozagłębiowską, Szybko przekonałem się, że zarówno prezydent Górski, jak i rządząca koalicja SLD-PO nie są tym realnie zainteresowani.„Zagłębie całe, które z leśnej pustyni. W czasie niezmiernie krótkim zmieniło się na wieniec osad fabrycznych a niebawem może będzie jednym miastem począwszy od słupów granicznych, aż do Strzemieszyc wre, pracuje „wytwarza w mniemaniu, że czyni to wyłącznie dla siebie. Tymczasem dla siebie nie zrobiło ono prawie nic, a przynajmniej w porównaniu z tym, co powinno było zrobić, tak jak nic. To ogromne zbiorowisko ludzi, z których każdy jest „sam sobie sterem, żeglarzem, okrętem”, nie stanowi dotąd obywatelstwa, posiadającego jakieś zbiorowe potrzeby, zbiorowe wymagania, zbiorowe cele, – i nie posiada jakiejś zbiorowej myśli, która nazywa się opinią, wyrażającą owe potrzeby, wymagania, cele i walczącą w sposób na całym świecie praktykowany o to wszystko”

Andrzej Niemojewski

Postanowiłem przypomnieć fragment twórczości związanego z Sosnowcem i Zagłębiem Dąbrowskim młodopolskiego pisarza za opracowaniem „Tożsamość zagłębiowska w nawiązaniu do tożsamości polskiej” autorstwa pasjonata historii Zagłębia Dąbrowskiego Grzegorza Towarka, ponieważ ten krótki cytat z eseju napisanego u progu XX wieku nawet w minimalnym stopniu nie stracił na swojej aktualności. Gdy w 2010 roku rozpoczynała się nowa kadencja Rady Miejskiej w Sosnowcu byłem przekonany, że nadszedł dobry klimat na to, by zacząć wreszcie realizować w obszarze promocji, szeroko pojętej kultury i informacji politykę prozagłębiowską, Szybko przekonałem się, że zarówno prezydent Górski, jak i rządząca koalicja SLD-PO nie są tym realnie zainteresowani.

Gdy na początku 2011 roku podjąłem starania o utworzenie Zagłębiowskiej Organizacji Turystycznej, odbyłem w tym celu szereg spotkań z przedstawicielami urzędu. Z przeprowadzonych rozmów wynikało, że wśród reprezentantów zagłębiowskich panuje szczere przekonanie, że powstanie ZOT-u jest w interesie regionu i tworzących go miejscowości. Wiadomo też, że wszyscy zerkali na Sosnowiec jako potencjalnego lidera tego projektu. Od lat ustawa o Polskiej Organizacji Turystycznej umożliwiała tworzenie organizacji lokalnych i w wielu miejscach w Polsce skutecznie wykorzystuje się ten instrument promocji. Niestety już w chwili przyjmowania uchwały intencyjnej ze strony przedstawiciela PO Arkadiusza Chęcińskiego dało się odczuć ambiwalentny stosunek do tego projektu. Ówczesny przewodniczący RM niczym prorok wygłosił „ rada wyrazi wolę, minie kadencja, a i tak nic z tego nie wyniknie”. Dodał, że „należy podjąć stanowczą i ostateczną decyzję o powstaniu organizacji turystycznej.” Jak widać nie wystarczy wiedzieć co należy zrobić, ale też trzeba chcieć to zrobić. Bowiem zabrakło „stanowczej” i „ostatecznej” decyzji o powstaniu ZOT także wtedy, gdy Chęciński był już pierwszym zastępcą prezydenta Górskiego. Co ciekawe, Arkadiusz Chęciński jest konsekwentnym obrońcą uczestnictwa Sosnowca w GZM, mimo że doprawdy trudno znaleźć choćby niewielkie przejawy promocji Zagłębia Dąbrowskiego przez tę instytucję. Mnie w pamięci zapadła szczególnie Komisja, na której reprezentant GZM zachwalał korzyści płynące z projektu „Wspólna DTŚ”, widocznie zapomniał, że koncepcja budowy „Średnicówki” w miastach zagłębiowskich pozostaje koncepcją od 1986 roku.

Podobnie rzeczy mają się w przypadku promocji regionu przez historię. Tutaj w mojej opinii Sosnowiec ze względu na swoją chwalebną kartę w Powstaniu Styczniowym niejako naturalnie powinien być miastem – liderem w regionie. Dlatego Klub Radnych PiSu wykorzystując doskonałą okazję, jaką były obchody 150 rocznicy Powstania Styczniowego w 2013 roku doprowadził do przyjęcia uchwały oddającej hołd walczącym za wolność Polski, jednocześnie wzywając do podęcia działań zmierzających do utworzenia Zagłębiowskiego Szlaku Powstańczego. Oto fragment uchwały:

„Rocznica wybuchu powstania oprócz wymiaru patriotycznego ma także wymiar poznawczy i krajoznawczy. Jest to doskonała okazja, by wpisać się w stale zyskujący na popularności nurt turystyki historycznej. Dlatego apelujemy do władz samorządowych wszystkich gmin Zagłębia Dąbrowskiego i okolic o integrację wysiłków na rzecz utworzenia Zagłębiowskiego Szlaku Powstańczego. Jest to doskonała okazja do stworzenia produktu turystycznego upamiętniającego bohaterów Powstania Styczniowego, a jednocześnie szansa na zwiększenie zainteresowania uprawianiem turystyki na terenie Zagłębia.” Jaka była odpowiedź na ten apel władz Sosnowca? Żadna. Dokładnie w tym samym czasie podobną uchwałę przyjął Sejmik Małopolski, z tą różnicą, że tam inicjatywę potraktowano poważnie i już od lipca 2013 możecie Państwo w sieci oglądać www.1863szlak.pl/.

Sprawa ZOTu, czy Zagłębiowskiego Szlaku Powstańczego to oczywiście tylko pierwsze z brzegu przykłady zaniedbań i bierności Kazimierza Górskiego et consortesw dziedzinie propagowania naszych regionalnych walorów. Już niebawem po raz kolejny mieszkańcy Sosnowca będą mieli okazję zdecydować, kto będzie reprezentował ich interesy w samorządzie. Odsunięcie od władzy ekipy nieskutecznej, nie tylko w opisywanej dziedzinie, stwarza możliwość nadrobienia wieloletnich zaległości. W tej chwili bowiem, trawestując rządowego klasyka, Zagłębie Dąbrowskie istnieje w polityce władz Sosnowca tylko teoretycznie.

Tomasz Mędrzak, www.sosnowiczanie.netAutor: Redakcja | 18/07/2014
Komentarze
#1 | Johnie dnia 02.09.2014 01:15
You have more useful info than the British had colonies preI-WWI.
#2 | Kris dnia 21.07.2014 07:13
a kiedy obudzi się PiS w Zagłębiu?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney