Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Włodzimierz Wieczorek: Nadużycie przez władze Sosnowca koncepcji i głównych założeń Zagłębiowskiego Parku Linearnego

W dniu 4 grudnia 2013 roku w Dąbrowie Górniczej władze samorządowe miast Dąbrowy Górniczej, Sosnowca, oraz powiatu będzińskiego podpisały umowę partnerską do realizacji projektu „Zagłębiowski Park Linearny”, którego celem jest rewitalizacja dolin rzek Czarnej i Białej Przemszy oraz Brynicy. Umowa ma być wzorem dla całej Polski, współpracy między samorządami.Celem opracowania - jak mówił współautor projektu - wicestarosta będziński Rafał Adamczyk - jest opracowania bądź zainicjowanie działań mających na celu odtworzenie funkcji ekologicznych dolin rzek Czarnej i Białej Przemszy.
Obok aspektu rewitalizacyjnego szczególnie istotny jest wymiar turystyczny tego projektu. Jego efekty będą doskonałą podstawą do ubiegania się po 2014 roku o dofinansowanie unijne na realizację konkretnych inwestycji turystycznych.
W pierwotnej wersji projekt miał dotyczyć wyłącznie rewitalizacji dolin Czarnej i Białej Przemszy, ale władze samorządowe Sosnowca mające w tym swój partykularny interes uparły się aby do projektu dołączyć dolinę Brynicy (która notabene w granicach Sosnowca 2,5 km doliną nie jest, a Dolina Białej Przemszy jest w granicach miasta ok. 15 km ! ).

W oczywisty sposób ta rewitalizacja Brynicy wraz z egzotarium kłóci się z główną koncepcją parku linearnego, jak również z samą nazwą projektu, ponieważ z pozostałymi częściami projektu tj. elementem siewierskim, sławkowskim, będzińskim, dąbrowskim nie jest połączona żadną linią ani wodną – Przemsza ,ani lądową –ścieżki rowerowe ani linią wspólnych działań i współpracy.

Prezydent Sosnowca, chce przy okazji ubić swój partykularny interes tj. wyremontować i rozbudować od dawne zaniedbane przez władze miasta sosnowieckie egzotarium, które bez remontu mogłoby się zawalić stwarzając spektakularną katastrofę budowlaną.Długoletnie zaniedbania władz Sosnowca w stosunku do tego potrzebnego obiektu, stworzyły niedobrą sytuację z której sposobem przekrętu starają się wyjść władze miasta. To cwaniactwo, kłócące się totalnie z ideą Zagłębiowskiego Parku Linearnego ale również z interesem mieszkańców miasta, ponieważ na remont egzotarium miasto środki finansowe posiada a cwaniacko wpisując w ten projekt egzotarium i mały Park Kresowy nazwany później Kruczkowskiego zamyka drogę do ubiegania się o dofinansowania unijne w zakresie turystyki. Mały Park Kruczkowskiego z licznymi podziemnymi szambami zupełnie nie nadaje się na podstawę rozwoju turystyki rowerowej i kajakowej (brudna i śmierdząca Brynica oraz mały i niekorzystny teren).

Partnerskie miasta stworzyły i nadal rozwijają sieć ścieżek rowerowych a w projekcie linearny park planują budowę stanic kajakowych rowerowych a takich Sosnowiec nie posiada i widocznie władze miasta nie chcą ich- posiadać wbrew licznym wcześniejszym postulatów mieszkańców. Obecne konsultacje społeczne w Sosnowcu dotyczą nie decyzji, gdzie rewitalizować i co rewitalizować, tylko w jaki sposób rewitalizować i w jakim zakresie.
De facto konsultacje są tylko alibi dla władz Sosnowca i nie wnoszą nic istotnego - bo wnieść nie mogą z uwagi na jego sztywną formułę. Miasto Sosnowiec ma wiele terenów w Dolinie Czarnej jak również w Dolinie Białej Przemszy, które naprawdę nadają się do realizacji koncepcji Zagłębiowskiego Parku Linearnego.

Takim doskonałym terenem do współpracy w zakresie rekreacji i wypoczynku z partnerami z projektu jest dzielnica Maczki znajdująca się bezpośrednio nad rzeką Białą Przemszą, która ma wyśmienite warunki terenowe oraz komunikacyjne do wybudowania stanicy rowerowej i wybudowania paru kilometrów ścieżek rowerowych w celu scalenia ich ze ścieżkami rowerowymi miasta Sławków i Dąbrowy Górniczej oraz ze ścieżkami rowerowymi miasta Jaworzna, które są po drugiej stronie Białej Przemszy.

Można również zaplanować ścieżkę rowerową od Trójkąta Trzech Cesarzy, wzdłuż rzeki Biała Przemsza do zabytkowego mostu graniczącego kiedyś zabór rosyjski i austriacki w dzielnicy Maczki (ok.15km). Sosnowiec nie posiada otwartego zbiornika do kąpieli, nie licząc oczywiście zabagnionych „Stawików” , które do kąpieli zupełnie się nie nadają. Władze miasta zaprzepaściły okazję utworzenia zbiornika wody I klasy czystości wyrobisku piaskowym po byłej kopalni piasku Maczki-Bór ale w dzielnicy Maczki jest możliwość budowy otwartego kąpieliska nad coraz bardziej oczyszczającą się Białą Przemszą.

Biorąc pod uwagę linearność i komplementarność projektu, to aż się prosi zaplanować na terenie przy Zespole Szkół Ogólnokształcących w Maczkach, stanicy kajakowej , która by współpracowała w zakresie spływów kajakowych z planowaną w ramach projektu stanicą kajakową w Sławkowie Walcowni. Analogiczną współpracę można rozpocząć między sąsiednimi gminami - to znaczy mógłby zostać utworzony szlak turystyki rowerowej i pieszej obejmujący powiaty będziński, dąbrowski i sosnowiecki w kształcie okręgu dla rekreacji weekendowej dla mieszkańców nie tylko Zagłębia, ze szczególnym akcentem na dzielnicę Maczki, która ze względu na wyżej wymienione walory mogłaby stać się miejscem wypoczynku niedzielnego i nie tylko.

Prezydent Miasta Sosnowca Kazimierz Górski, który wielokrotnie obiecywał publicznie, że będzie się starał ze wszystkich sił przejąć lub wykupić tereny kolejowe w dzielnicy Maczki pod jej rozwój ma obecnie niepowtarzalną okazję by słowa dotrzymać i od PKP przejąć nawet nieodpłatnie część ich terenów i włączyć je do projektu Zagłębiowski Park Linearny. Ta wyjątkowa okazja ta wynika z faktu, iż PKP wraz z Politechniką Śląską zaplanowała odbudowę zabytkowego dworca kolejowego w Maczkach i uruchomienia w nim Wydziału Kolejowego Politechniki Śląskiej.
Do bezpłatnego przejęcia nadawałaby się zabytkowa wieża ciśnień z której można utworzyć kawiarnię dla studentów i mieszkańców Sosnowca oraz budynek dawnego przedszkola kolejowego, który można zaadaptować na małą gastronomię i stanicę rowerową. Należy również przejąć te tereny od PKP, które kolidowałyby z perspektywicznymi przedsięwzięciami związanymi z turystyką i rekreacją.

Dzielnica Maczki z uwagi na rzekę i otoczenie jej lasami z których pochodzi papieska sosna oraz z uwagi na posiadane zabytki historyczne dworzec kolejowy ,kościół ,wieża ciśnień i biorąc pod uwagę komunikację autobusową – linie nr 622 ,221,28 - świetnie nadaje się na zaplecze czynnego wypoczynku dla mieszkańców centralnych dzielnic miasta.
Dzielnica ta posiada również ten atut, że spełnia warunki by być podstawą do ubiegania się po roku 2014 o środki unijne.


Wymyślone przez urzędników miejskich hasło promujące Sosnowiec tj. ”Sosnowiec Łączy” jest nie tylko pustym hasłem, ale hasłem które dzieli a nie scala interesy zagłębiowskich miast jak również dzieli mieszkańców Sosnowca.
A że władze Sosnowca mają talent w dzieleniu mieszkańców miasta niech świadczy dawna publiczna wypowiedź Prezydenta Miasta Kazimierza Górskiego na spotkaniu z mieszkańcami Maczek, który na postulaty mieszkańców aby miasto wyremontowało zabytkowy carski budynek celnicy granicznej, gdzie po II wojnie światowej zainstalowano szkołę zawodową, w której uczył mieszkający w Kazimierzu Górniczym Leon Kruczkowski – odpowiedział
- że będzie lepiej jak celnica popadnie w ruinę, gdyż wtedy będzie ją można tak zwiedzać jak ruiny Colosseum w Rzymie.
Efektem niewybrednych żartów pan Górskiego było to, że zabytkowy budynek został zburzony ,gdyż groził katastrofą budowlaną a mieszkańcy Maczek i nie tylko, do tej pory są oburzeni jego słowami.

Włodzimierz Wieczorek – prezes Stowarzyszenia „Unia dla Sosnowca” oraz
Związku Stowarzyszeń „Zielony Ring Przemszy”Autor: Redakcja | 18/08/2014
Komentarze
Brak dodanych komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney