Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czesław Ryszka: NIEMCOM, CZECHOM OPŁACA SIĘ, NAM NIE

Strajk w Jastrzębskiej Spółce Węglowej oraz brutalne starcia z policją przed budynkiem dyrekcji spółki świadczą, że rządowi nie zależało na porozumieniu z górnikami. Mam daleko idące podejrzenia, że policja nie działała profesjonalnie, jakby komuś zależało, aby doszło do użycia broni, gazu i pałek policyjnych. A co ważniejsze, jakby ktoś chciał, by ten przedłużający się strajk doprowadził do zapaści finansowej w JSW, aby można było odpowiedzialnością obarczyć - zamiast prezesa zarządu - związkowców oraz górników. Czy się mylę?Przypomnę, że spadek cen węgla obserwujemy od ponad roku, natomiast złe zarządzanie w górnictwie - od zawsze. W JSW po 4 latach od debiutu na giełdzie wartość akcji spadła prawie 7-krotnie: z 136 do 19 zł. Zapewne po strajku trzeba będzie dokapitalizowa spółkę poprzez emisję nowych akcji. Skarb Państwa utraci na tej transakcji pakiet większościowy, akcje zapewne nabędą przyszli inwestorzy, kapitał zagraniczny, głównie niemiecki i czeski, któremu będzie się opłacało się zakupić lub przejąć kolejne polskie kopalnie.
I tu widzę sedno problemu. Obcym się opłaca, nam nie. Tymczasem według ekspertów od górnictwa, jesteśmy w przededniu zastosowania w górnictwie przełomowych technologii zgazowania i upłynnienia węgla, co przyniesie krociowe zyski właścicielom polskich kopalń i koncesjonariuszom polskich zasobów węgla. Czy będzie nim polskie społeczeństwo i polskie Państwo? Nie sądzę, skoro w nowej ustawie górniczej została wyraźnie zaplanowana prywatyzacja zakładów górniczych. Jeśli do tego dojdzie, będzie to największa tragedia narodowa, która ubezwłasnowolni i uniemożliwi dalszy nieskrępowany rozwój nas Polaków na pokolenia.
Jak wspomniałem, obecnie cena węgla na rynkach światowych spada na łeb na szyję, wszystkie państwa zaczynają mieć trudności z utrzymaniem zakładów górniczych, zaciągają kredyty, korzystają z różnych możliwości dofinansowania górnictwa, aby je utrzymać. Ci, którzy te kopalnie kredytują, a może i kupią, doskonale wiedzą, że węgiel jest i będzie najtańszym surowcem do wytwarzania energii elektrycznej na świecie i w Europie. Dopowiem, że węgiel nigdzie na świecie na skalę przemysłową nie ma substytutu (OZE jest 2-3 krotnie droższe i nie może być substytutem na masową skalę). A przede wszystkim, popyt na węgiel w UE pozostanie na długo na poziomie około 240 mln ton rocznie. I będzie rosnąć, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną do roku 2030 ma wzrosnąć o 45%. Mimo więc obecnego kryzysu z ceną węgla, wszyscy producenci węgla na świecie zwiększają, a nie zmniejszają jego wydobycie. Także Polska mogłaby zostać wiodącym dostawcą węgla i energii na wspólnotowy rynek europejski na następne 50 lat, gdybyśmy mieli rząd, który potrafi zadbać o eksport naszego skarbu.
Tymczasem restrukturyzacja polskiego górnictwa prowadzona przez rządy od 25 lat polega tylko i wyłącznie na ciągłej likwidacji kopalń, likwidacji miejsc pracy (ponad milion w górnictwie i zapleczu), ograniczaniu produkcji i sprzedaży oraz zawyżaniu kosztów - doprowadzając sektor do rynkowej niekonkurencyjności. Dzieje się tak, pomimo że świat w tym sektorze z zyskiem stale i dynamicznie się rozwija.
Czy to tylko przypadek, że do opracowanej strategii dla górnictwa do roku 2030 brak rozporządzeń? Czy to tylko przypadek, że tylko naprawiamy górnictwo, a towarzyszą temu ogromne patologie i marnotrawstwo narodowego majątku na niespotykaną skalę, bez żadnej reakcji właściciela (Skarbu Państwa) i wymiaru sprawiedliwości? Na dotychczasowej prywatyzacji JSW oraz sprzedaży kilku polskich kopalń, wzbogaciły się tylko elity oraz obcy kapitał, a nie polskie społeczeństwo.
Czy w świetle opinii ekspertów, którzy we wspomnianych nowych technologiach widzą rozkwit energetyki opartej na węglu, forsowany przez rząd PO-PSL Program Naprawczy dla KW i innych Spółek (wygaszanie, likwidacja, sprzedaż) nie stoi w skrajnej sprzeczności z polskim interesem narodowym, z Polską Racją Stanu?
Strajkujący górnicy w JSW oraz w solidaryzujących się ze spółką innych zakładach górniczych – oprócz słusznej obrony przywilejów – bronią polskich i śląskich interesów, już dzisiaj blokują każdą przyszłą próbę nieuczciwej, oszukańczej prywatyzacji kopalń. Dobrze wiedzą, że tzw. dekarbonizacja jako polecenie dla Polski z Brukseli, stoi w sprzeczności z nadchodzącą wielką koniunkturą na węgiel, związaną z innowacyjnymi, przełomowymi technologiami, które zrewolucjonizują tę branżę, i dzięki którym górnictwo polskie przyniesie wkrótce ponad przeciętne zyski. („Niedziela”, Prosto i jasno nr 7/2015).
Autor: Jerzy Jarosz | 19/02/2015
Komentarze
#1 | Kasia dnia 25.04.2015 14:05
Wszystkie bogactwa naturalne to najczystszy zysk, przecież to tak oczywiste, czy nikt tego nie widzi?


Pozdrowienia dla Jurka Jarosza,

Katarzyna Ryszka [ była koleżanka z pracySmile ]
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney