Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Paweł Szopa: Rodzina jest najważniejsza

Paweł Szopa urodził się w Sosnowcu 6 lutego 1964r., jako syn Józefa i Ludwiki z domu Przebierała. Ojciec Józef (1928 - 1992), syn Floriana i Wiktorii z d. Gorczyca, był z zawodu stolarzem, pracował również jako górnik w KWK "Czerwone Zagłębie". Matka Ludwika (ur.1931), córka Grzegorza i Katarzyny z d. Woś z zawodu krawcowa. Pracowała w domu i wychowywała czwórkę dzieci -Krzysztofa, Irenę, Piotra i Pawła. Oboje rodzice prowadzili również ogrodnictwo, zajmowali się wynajmem pokoi ludziom przyjeżdżającym na Śląsk do pracy. Przez szereg at mieszkał w Będzinie, obecnie w rodzinnym Sosnowcu. Jest żonaty i ma dwie córki, Annamaria ukończyła Uniwersytet Jagielloński, obecnie doktoryzuje się oraz Paula studentka architektury.Edukacja i pasje młodości

W 1971 roku rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej nr 31 w Sosnowcu – Klimontowie. W roku 1973 wstąpił do Służby Liturgicznej, jako ministrant czynnie uczestniczył w życiu Parafii pod wezwaniem Chrystusa Króla. W latach 1979-1984 podjął naukę w Technikum Kolejowym w Sosnowcu na specjalizacji automatyk. Początkiem lat 80. z Markiem Szumilasem obecnie księdzem, utworzył grupę Oazową, której był animatorem do 1987 roku. W 1984 tworzył nową grupę Oazową przy nowopowstającej parafii NMP Różańcowej na polach Klimontowskich /obecnie oś. Gwiezdna/, gdzie została wydelegowana do pracy z młodzieżą Beata Gryl /żona/ z koleżanką Barbarą Zientarską. Pod opieką Pawła Szopa grupa Oazowa prężnie działała w ówczesnej Diecezji Częstochowskiej. Oprócz cotygodniowych spotkań formacyjnych i niedzielnych Mszy św. dla młodzieży z oprawą muzyczną, organizował comiesięczne wyjazdy na czuwania nocne na Jasną Górę, jak również organizował dla młodzieży z parafii, wyjazdy wypoczynkowe w góry czy rajdy rowerowe. Zachęcał do udziału i sam uczestniczył wielokrotnie z przyjaciółmi w rekolekcjach organizowanych przez Zakon Karmelitów Bosych w Czernej. Dbał o to aby młodzież mogła odnaleźć swoją drogę życiową i umacniać się w wierze poprzez piesze pielgrzymki organizując grupy przyjaciół z którymi wyruszał na pielgrzymi szlak na Jasną Górę z Będzina, Warszawy czy też z Krakowa. W okresie stanu wojennego wraz z kolegami czynnie działał w opozycji. W 1982 w Aeroklubie Śląskim uzyskał licencję pilota szybowcowego. Rok później w Klubie Żeglarskim Kolejarz w Dąbrowie Górniczej uzyskał patent żeglarski. W trakcie nauki, w technikum wraz z bratem Piotrem stworzyli Wodną Drużynę Harcerską i organizowali w okresie letnim rejsy żeglarskie po Wielkich Jeziorach Mazurskich. W technikum, do którego uczęszczał należał do kółka teatralnego i recytatorskiego. W 1984 roku ukończył Technikum, a w październiku podjął pracę na kolei jako monter łączności. Po roku rozpoczął studia na Wydziale Techniki Uniwersytetu Śląskiego.
Okres Rzymski

W czasach studenckich czynnie uczestniczył w życiu klubu żeglarskiego przy AZS, gdzie ukończył kurs na sternika jachtowego w Jastarni. Podczas studiów ukończył kurs masażu leczniczo-sportowego i po jego ukończeniu podjął pracę na część etatu jako masażysta w zakładzie Prema Milmet w Sosnowcu. Przez cały czas także podczas studiów nie były mu obojętne losy Polski i działał w opozycji. Był założycielem NZS na Wydziale Techniki Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. W 1989 roku 26 lipca w Bazylice, św. Piotra w Rzymie został mu udzielony sakrament małżeństwa z Beatą, z domu Gryl i otrzymuje błogosławieństwo na nową drogę życia z rąk Ojca Św. Jana Pawła II. Po odbyciu wielu szkoleń i podniesieniu kwalifikacji rozpoczął pracę jako fizykoterapeuta w Rzymie, w Studiu Fizykoterapii FIZOCASALOTTI. Przez cały pobyt w Rzymie utrzymywał kontakty z Polonią, z Rzymu oraz ze studentami seminariów mieszkającymi we Włoszech. W 1990 roku otrzymuje z Konsulatu Kanadyjskiego pozwolenie na emigrację do Kanady. Gdy Polska odzyskuje wolność myśli o powrocie do Ojczyzny i rezygnuje z emigracji do Kanady. W tym samym roku dnia 9 października urodziła pierwsza córka- Annamaria, która 13. stycznia 1991 roku otrzymała chrzest z rąk Ojca Św. Jana Pawła II. W 1991 roku otwiera w Polsce Biuro Turystyczno – Handlowe „POLBUS”. Organizuje pielgrzymki i otwiera jedną z pierwszych linii autokarowych między Polską a Włochami. Mieszkając w Rzymie poznaje historię miasta oraz miejsca które były kolebką chrześcijaństwa w Europie, miasto to staje się szczególne w jego życiu. Drugim szczególnym miejscem w jego sercu jest Ziemia Święta po pielgrzymce, którą odbył w roku jubileuszowym.
A jednak Polska...

W 1993 roku wraca z rodziną do Polski. Od pierwszej edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek (1994 r.) bierze czynny udział w jego organizacji. 17 marca 1995 roku urodziła mu się druga córka – Paula Angelika. W tym samym roku wstępuje do Akcji Katolickiej w Będzinie. W 1996 roku zostaje Członkiem Zarządu Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej i z ramienia jego działa w AWS. W 2002 roku czynnie uczestniczył w organizacji wyjazdu młodzieży Diecezji Sosnowieckiej na Światowe Dni Młodzieży do Toronto i wycieczki po Stanach Zjednoczonych Ameryki w której również uczestniczył. A w 2004-2006 roku został wybrany na prezesa Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Sosnowieckiej. Od 2004 roku członek Zarządu Fundacji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Również w tym samym roku ukończył studia w Wyższej Szkole Zarządzania i Marketingu na kierunku Administracji i Zarządzania. Od 2000 prezes spółki POLBUS Sp. z o.o., która zajmuje się handlem zagranicznym i produkcją domów pasywnych. Od 2014 prezes Stowarzyszania Aktywnego Społeczeństwa Nasza Rodzina w Sosnowcu.

Opracował: Piotr DudałaAutor: Redakcja | 14/07/2015
Komentarze
#1 | siostrzenica :) dnia 17.03.2016 19:29
Pozdrawiam wujka dla którego RODZINA JEST NAJWAŻNIEJSZA Grin Pamiętasz jeszcze o swojej siostrze? Wink Bo o ile mnie pamięć nie myli to dobrych kilka lat ze sobą nie rozmawiacie po tym jak ją bezpodstawnie obraziłeś najgorszymi słowami. A przecież SIOSTRA to też RODZINA Smile Ach, zapomniałabym.. Przecież z racji faktu, że Irena wyszła za mąż i nie nosi "zacnego" nazwiska SZOPA to zarówno Ona jak i jej dzieci to juz NIE RODZINA Smile Prawda wujku Pawle? Grin Hipokryta większy niż nie jeden lewicowy polityk Smile Pozdrawiam.. Wujku Smile
#2 | Josephhofe dnia 20.09.2015 09:54
Witam
Zobaczył ktokolwiek tą witerynę i powiedział coś o jej wyglądzie? https://Awokado.c... - strona o Awokado

Wszedzie dobrze ale w domu najlepiej.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney