Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Apel FdZD w sprawie dworca w Maczkach

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego w pełni popiera wszelkie działania Arkadiusza Chęcińskiego, obecnego Prezydenta Miasta Sosnowca które mają na celu uratowanie zabytkowego dworca w Maczkach!
Pełny tekst apelu poniżej.Apel FdZD w sprawie dworca w Maczkach

Stowarzyszenie regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego w pełni popiera wszelkie działania Arkadiusza Chęcińskiego, obecnego Prezydenta Miasta Sosnowca które mają na celu uratowanie zabytkowego dworca w Maczkach!

O jego ratowanie pisaliśmy i apelowaliśmy wielokrotnie, od samego powstania naszego stowarzyszenia. Dlatego rzeczą naturalną jest to że poprzemy każdego zagłębiowskiego decydenta, każdego zagłębiowskiego polityka który podejmie działania mające na celu ratowanie obiektów związanych z dziedzictwem kulturowym Zagłębia Dąbrowskiego.

Bardzo surowo oceniamy dotychczasowe działa wielu osób decyzyjnych, polityków, samorządowców, urzędników, włodarzy zagłębiowskich miast i politycznych decydentów tego województwa za zaniechania, zaniedbania czy wręcz dyskryminacyjne zachowania i decyzje które w sposób skandaliczny wpłynęły na substancję dziedzictwa kulturowego naszego regionu a w szczególności na zabytki poprzemysłowe. Lista tych zabytków, utraconych, bądź tych które za chwile zostaną utracone w wyniku barbarzyńskiej polityki prowadzonej przez w/w osoby jest bardzo długa i powszechnie znana.

Nie pozwólmy aby na listę utraconego dziedzictwa kulturowego Zagłębia Dąbrowskiego został wpisany kolejny, zabytkowy dworzec w sosnowieckiej dzielnicy Maczki! W takim krytycznym momencie który zdecyduje o być albo nie być dla tego zabytku odłóżmy na bok wszelkie sympatie lub antypatie polityczne i poprzyjmy działania obecnych władz Sosnowca zmierzające do uratowania jednego z najcenniejszych obiektów historycznych i zabytkowych miasta Sosnowca, regionu, województwa a nawet państwa.

Mało kto, a właściwie nikt nie pamięta że dworzec w Maczkach jest de facto historycznie pierwszym polskim dworcem, bo właśnie na nim, jako na pierwszym zawisły polskie barwy narodowe, gdy został zajęty przez polskich powstańców w 1863 roku. Ten obiekt powinien być także z tego powodu nie tylko jednym z symboli Zagłębia Dąbrowskiego ale także symbolem i wizytówką wszystkich polskich kolejarzy. Zniszczenie tego obiektu, w naszym przekonaniu okryje hańbą nie tylko lokalną elitę polityczną ale całą grupę zawodową kolejarzy polskich, od zwykłego maszynisty do prezesa PKP!

Nie dopuśćmy do utraty tego zabytku! Spotkajmy się, kto może w Maczkach, w poniedziałek o godz. 10.00, po to aby podpisać się pod stosowną petycją. Władzom miasta Sosnowca natomiast sugerujemy o zamieszczenie w internecie podobnej petycji, którą będzie mógł poprzeć każdy, nie tylko mieszkaniec Sosnowca który, z różnych powodów nie będzie mógł się pojawić w Maczkach. Taką, internetrową petycję do władz PKP i władz państwa będą mogli podpisać wszyscy którzy chcą ocalenia tego obiektu i z pewnością będzie ich bardzo wielu.

Dariusz JUREK, prezes FdZDAutor: Redakcja | 14/01/2016
Komentarze
#1 | @Sergiusz dnia 16.01.2016 11:59
Mam Pan wyjątkowo krótką pamięć!
#2 | sergiusz dnia 16.01.2016 05:35
No to się wcześnie Pan Jurek obudził. Nie przypominam sobie żadnej inicjatywy ani jakiegokolwiek apelu FdZD w tej sprawie przez lata. Stowarzyszenie nie kiwnęło nawet palcem aby ratować dworzec. Tymczasem teraz prezes Jurek udaje wielce oburzonego i całą winę zwala na polityków. Brak mi słów aby określić jego dwulicową postawę. Chroń nas Boże przed takimi społecznikami od siedmiu boleści.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney