Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Wikizaglebie.pl: gen. Włodzimierza Potasiński dowódca Wojsk Specjalnych RP poległ 10 kwietnia 2010r. pod Smoleńskiem

Generał Potasiński urodził się 31 lipca 1956 r. w Czeladzi. Jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych (1980) i Akademii Sztabu Generalnego WP (1988). Ukończył również kurs oficerów operacyjno - sztabowych i kurs dowodzenia i kierowania NATO w Szkole NATO w Oberammergau oraz kurs zarządzania zasobami obrony w Podyplomowej Szkole Marynarki Wojennej w Monterey.

W młodości Włodzimierz Potasiński był piłkarzem CKS Czeladź i należał do grupy utalentowanych juniorów trenowanych przez Józefa Jaworskiego. Wystąpił w rozgrywkach o awans do II ligi w roku 1975, grając w dwóch meczach.Zawodową służbę wojskową rozpoczął w 1980 roku na stanowisku dowódcy plutonu w 6 batalionie powietrzno – desantowym. Po ukończeniu Akademii Sztabu Generalnego zajmował kolejno stanowiska służbowe w strukturach: 16 batalionu powietrzno – desantowego, Dowództwie 3 Brygady Zmechanizowanej, Dowództwie Wojsk Lądowych, 2 Brygadzie Zmechanizowanej, 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej oraz 2 Korpusie Zmechanizowanym. W latach 1993-1994 pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy, a następnie dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego Sił Pokojowych ONZ w Syrii. W 2004 r. dowodził brygadą w składzie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Iraku, a na przełomie 2005 i 2006 r. pełnił służbę na stanowisku zastępcy dowódcy tego kontyngentu. Oddał ponad 500 skoków ze spadochronem i posiadał tytuł instruktora w tej dziedzinie. Był pasjonatem sportu - uprawiał wspinaczkę, kochał góry, biegał długie dystanse.

Prezydent RP Lech Kaczyński w 2007 r. mianował gen. Potasińskiego dowódcą Wojsk Specjalnych. Zginął 10 kwietnia 2010r. w katastrofie pod Smoleńskiem. Pogrzeb odbył się 25 kwietnia 2010 w Parafii Wojskowej pw. Św. Agnieszki w Krakowie. Generał Potasiński spoczął na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Pośmiertnie został awansowany na stopień generała broni. W kościele św. Stanisława BM w Czeladzi 11 listopada 2010r. odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona pamięci generała.

Biogram opracował: Piotr DudałaAutor: Redakcja | 09/04/2016
Komentarze
#1 | lt dnia 10.04.2016 08:50
Poległ?! A z kim walczył?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?