Czytanie na dziś

Zielony Ring Przemszy

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak


Widziane z daleka!

PiB dnia 28.01.2017 00:30
Ucieszyłem się - zwłaszcza widząc tytuł "co zamiast ruskich serwerów?" Dawno się nie wypowiadałem na Sosnowiecfakty.pl - więc ponowię gratulację i podziękowanie zacnemu Piotrowi Dudale, za trwanie, za prowadzenie tego portalu już bodaj z największym stażem pośród działających z Sosnowca.
Wracając do sprawy wyborów. Sformułowanie tytułu zapowiadało szerszą dyskusję, niż o samych samorządowych wyborach. Tym bardziej się ucieszyłem. Dlatego, pozwolę sobie jednak odpowiedzieć i w szerszej perspektywie, w ogóle co do podejścia do wyborów, która to perspektywa i tak się przedziera przez wpisany artykuł, choćby gdy odwołuje się on do JOWów i głosu np. P. Kukiza.Co więc zrobić w sprawie wyborów?
1) skończyć z budowaniem poczucia zagrożenia i żonglowaniem strachem. Nie wykorzystywać emocji często starszych i przejętych naprawdę patriotycznie ludzi przez budowanie niepewności, poczucia zagrożenia, przez głoszenie tezy, że trzeba wszędzie patrzeć na palce, bo wróg czyha itd. Skończyć z napędzaniem na tym strachu do powoływania następnych kontrolerów, następnych kontrolerów i następnych mężów zaufania. Zamiast tego wprowadzić autentycznie środki wzmacniające bezpieczeństwo - a nie działające na wyobraźnie przez tworzenie poczucia zagrożenia.

2) Co do powyższego - naprawdę mocno mnie zraziło, gdy PiS zaczął szermować takimi hasłami, jak wzmaganie ludzi do kontroli i to było wszystko, co jakieś tam ciało przez PiS powołane proponowało w ramach "zabezpieczenia wyborów". W tym czasie - projekt elektronicznej urny wyborczej kupowała od wynalazcy Polaka bodaj Uganda, czy inne państwo afrykańskie, które mając słabe możliwości kontrolowania przez ludzi, decydowało się wydawać kasę na tak zabezpieczone urny. Gdyby chociaż jednym zdaniem się zająknięto, że jednocześnie bada się ten polski wynalazek, czy nie dobry do zastosowania w Polsce. Ale gdzież tam - jakby chodziło właśnie nie o to, by system był poprawiony, tylko o to, by można było ludzi pobudzać zagrożeniem.

3) Powyższe jest dlatego ważne, że kładzenie nacisku na postrzeganie tej nieudolności - choć ona faktycznie była i należy ją przezwyciężyć - w powyższy sposób jest działaniem na szkodę Państwa, jest podważaniem przekonania, że Polak Państwu Polskiemu może wierzyć. Dla mnie "ujeżdżanie" na tym koniu jest może nawet ? zbrodnią!

4) Zacząć dbać o jakość kandydatów na listach - i przestać jedynie fałszerstwami tłumaczyć złe wyniki, dopuścić wreszcie do siebie myśl, że może głosy nieważnie oddane - są po prostu podsumowaniem kiepskiej jakości propozycji! Pamiętam, jak parę lat temu, gdy niemal z płaczem szedłem do wyborów samorządowych, nie widząc wśród kandydatów ludzi, co do których miałbym nie tylko pewność, że poczciwi - ale że będą sprawnie działać w samorządzie: rozmawiałem z Bratem mówiąc, że bodaj pierwszy albo drugi raz po I wyborach Prezydenckich oddam głos nieważny, właśnie z powyższych racji. Rozmawiałem po drodze z Bratem, spodziewając się, że pewnie nie będzie mój głos zauważony, ale tak dzieliłem się opinią: "a ciekawe ile by trzeba naszych głosów nieważnych, by wreszcie dotarło do polityków, że jest coś nie tak z propozycją. 5 procent chyba mało, ale może 10 procent? Brat się roześmiał smutno mówiąc: "chłopie, im pewnie 50 procent by trzeba, żeby tak się zastanowili". Za dwa dni miałem 5 sekund zastanowienia - Prezes Kaczyński mówił "trzeba zastanowić się, bo jest dużo głosów nieważnych". Po 5 sekundach możliwość nadziei minęła. Prezes perorował: na pewno sfałszowane.
Może jednak, Państwo Politycy - zastanówcie się nad swoimi propozycjami, nad przekonaniem, że jesteście wcielonym objawieniem i na pewno jedynie to, co przedstawiacie jest wspaniałe, jedynie Wasze jest Patriotyczne i każdy, kogo już Prezes czy inny Sekretarz namaści - jest doskonały? Może jeżeli nie macie poważnych nawet 5 kandydatów, to umieśćcie na tej liście tylko 4?

5) JOWy? Jestem ich zwolennikiem od ostatnich lat XX wieku - miałem to szczęście jeszcze z prof. Przystawą się spotkać. Co prawda ostatnio rozważam ewentualność może Proporcjonalnego Głosu Przechodniego w którejś z form, zwłaszcza jednomandatowych. Niemniej, tak czy siak - zdecydowanie potrzebny jest ten krok do przodu. Mianowicie - "oddanie posłów po zależność od wyborców". Odciąć trzeba posłów od Szefów, Sekretarzy, Prezesów! Przyznam, że długo zastanawiałem się, czemu przeciwnikiem JOWów jest J. Kaczyński. W końcu gdzieś wyczytałem dłuższą jego analizę - i przynajmniej wiem, jakimi torami myślowymi idzie. Więcej - rozumiem jego troskę, uznaję sensowność pewnych argumentów. Niemniej - mimo wszystko jest ważniejsze, by tę podstawową zmianę zrobić. Zwłaszcza w Polsce, gdzie po PRLu (a wcześniej innych formach okupacji i zaborów) pozostało doświadczenie, że władza to "oni" i "se robią co chcą" przez co już pogodzili się ludzie, że są maszynką do głosowania, której raz na 4 lata robi się wodę z mózgów, że niby ważna jest i ważni to ludzie, ledwo jednak wrzucą głos do urny, ma się ich w nosie, bo zrobili, do czego ich się wmanipulowało: wrzucili głos, oczywiście na tych, których wskazał Szef czy Prezes, bo tylko im się wmawiało, że ich się słucha. To jest fundament - to należy odwrócić, jeżeli chce się budować obywatelskie naprawdę społeczeństwo. Sprawdźmy - choćby tutaj się udzielający: ilu z nas przyklaśnie prostej i logicznej opinii, że np. jeżeli szpital, szkoła, choćby klub sportowy jest miejską własnością: to Pan Prezydent nie występuje jako właściciel we władzach tych jednostek. Ilu z nas przyklaśnie - że Pan Prezydent Miasta jest "jedynie" człowiekiem przez wyborców najętym, do dużej godności, ale przecież ma zachowywać się, jak ktoś, kogo np. nająłem do sprzątania, do zarządu ogrodem itd? To tym bardziej - ilu faktycznie posłów wie, że jest zależnymi od wyborców a nie od Pana Prezesa?

6) Co do wyborów zwłaszcza samorządowych: ograniczenie kadencji do 2 kadencji wydaje się być słuszne, co do idei. Ba! I dlaczego tylko przy samorządowych? Czy przy poselskich też by nie warto? Natomiast zastanawiam się, czy faktycznie - tak ostro. Rozumiem, że chodzi o przecięcie możliwości "obrastania układzików". Jednak - jeżeli faktycznie zacznie zmieniać się mentalność, jeżeli do ludzi dotrze, tak kandydatów na funkcje, jak i do wybierających: że są zależni, najęci przez wyborców, którzy mogą po prostu ich odwołać: to już jeden krok zostanie zrobiony do przodu. Drugi - to może tylko wzmaganie wymogów ilości poparcia? Np - ubiegając się o trzecią kadencję, musisz zysać już nie połowę głosów, ale np 60 procent? O czwartą - 70 procent a o 5tą: 75procent? Piszę to po doświadczeniach z kilku miejsce, gdzie faktycznie, wybrany na 3. kadencję - był dobry kandydat, faktycznie dobrze miastem zarządzał. Zresztą - w historii też wybitni Prezydenci nawet wielkich polskich miast, zostawali wiekopomnymi przynajmniej w kilku wypadkach, gdy parę kadencji władali. Jakkolwiek - faktycznie też "im dalej w las", to te niebezpieczeństwa "obrośnięcia nalotem władzy" - wzrastają. Stąd, niech taki kandydat wie, że za 3. razem, to jednak nawet 50 proc. nie wystarczy a za czwartym nawet 60 procent. Niemniej, dlatego, że mamy doświadczenie, że sloganem a może kpiną było pozowanie kogoś na "sprawdzonego gospodarza": to jednak nie wykluczajmy zaraz, że może faktycznie przyjść taki, co będzie sprawny, uczciwy i sprawdzony tak na 3 kadencje, jak na cztery...

7) Tak, wiem, że wypisałem i wypisałem tu dużo rzeczy. Bynajmniej nie dlatego, że "dawno nie miałem okazji czegoś napisać - to teraz sobie pozwolę". Po prostu - w artykule ważne rzeczy zostały poruszone - i w dodatku mają one co najmniej te kilka aspektów tu poruszonych. Niemniej, za cierpliwość dziękuję i pozdrawiam!Autor: Redakcja | 01/02/2017
Komentarze
#1 | alice0589 dnia 24.04.2017 09:35
20170424alice0589
fitflops sale clearance
nike shoes
ugg boots
coach outlet
coach outlet store
michael kors handbags outlet
denver broncos jerseys
michael kors
supra shoes sale
chicago bulls
oakley sunglasses
adidas nmd
ugg outlet
nike huarache
coach outlet
christian louboutin shoes
jordan 4
los angeles clippers
coach factory outlet
toms outlet
michael kors handbags
kobe 9 elite
packers jerseys
michael kors uk
saics running shoes
ugg outlet
ugg boots
boston celtics jersey
polo ralph lauren outlet
buffalo bills jerseys
under armour shoes
ugg outlet
dolce and gabbana
nike outlet store
moncler jackets
michael kors outlet
cheap jordans
cheap michael kors handbags
ralph lauren
michael kors handbags
coach handbags
cheap oakley sunglasses
mont blanc pens
ed hardy uk
air jordan 4
air jordan uk
nike huarache
san antonio spurs jerseys
ray ban sunglasses outlet
michael kors handbags
pandora charms
salvatore ferragamo
ugg boots
true religion jeans
philadelphia eagles jerseys
cheap nike shoes
nike shoes
michael kors outlet
new york jets jerseys
omega watches
christian louboutin
jaguars jersey
ugg boots
oakley sunglasses wholesale
dallas cowboys jersey
oakley sunglasses wholesale
minnesota vikings jerseys
michael kors outlet store
baltimore ravens jerseys
converse trainers
longchamp outlet
nike trainers
kate spade handbags
christian louboutin outlet
ugg boots
gucci borse
nike store
under armour outlet
nike blazer
broncos jerseys
nike outlet store
new york knicks
pandora charms
basketball shoes
yeezy boost 350 white
fitflops sale clearance
michael kors handbags sale
versace shoes
coach outlet
new england patriots jerseys
nike free
jimmy choo shoes
nba jerseys
michael kors outlet
louis vuitton pas cher
jets jersey
air force 1 shoes
michael kors outlet clearance
michael kors outlet online
ugg outlet
cheap nike shoes
kansas city chiefs jerseys
ugg boots
cheap oakley sunglasses
abercrombie and fitch kids
replica rolex
pandora jewelry
ray ban sunglasses
louboutin shoes
yeezy boost 350 black
ugg outlet
michael kors handbags outlet
polo outlet
cheap uggs
michael kors handbags clearance
fitflops sale
pandora jewelry
ugg boots
air jordan 4
armani exchange
hugo boss outlet
nike air huarache
oakley sunglasses
ravens jerseys
cheap nhl jerseys
oklahoma city thunder jerseys
true religion outlet
kate spade outlet
polo outlet
ralph lauren outlet
ray ban sunglasses outlet
nike blazer
gucci outlet
ugg outlet
cheap nike shoes sale
falcons jersey
michael kors outlet
moncler outlet
michael kors handbags
ugg boots
louis vuitton sacs
coach outlet online
longchamp le pliage
bengals jersey
ecco shoes
replica rolex
versace
michael kors handbags wholesale
chicago bears jerseys
oklahoma city thunder
longchamp
hugo boss sale
ralph lauren outlet online
cheap nike shoes
ray ban sunglasses outlet
oakley sunglasses
adidas yeezy
coach factory outlet
nike outlet
red valentino
dolphins jerseys
toms shoes
patriots jerseys
nike air huarache
fitflops sale clearance
cleveland cavaliers
polo ralph lauren
christian louboutin outlet
michael kors uk
ugg boots
fitflops
carolina jerseys
oakley sunglasses
detroit lions jerseys
ray ban sunglasses
jordan shoes
michael kors outlet
ralph lauren
pandora outlet
coach outlet online
polo ralph lauren outlet
michael kors outlet
cheap jordan shoes
instyler max
texans jerseys
fitflops sale clearance
golden state warriors jerseys
cheap ray bans
nike tn
san antonio spurs
coach outlet
ralph lauren
polo ralph lauren
coach outlet
mont blanc pens
michael kors outlet online
ugg boots
ray ban sunglasses
nike outlet
ugg outlet
boston celtics
nike shoes
ralph lauren pas cher
hugo boss sale
new orleans saints jerseys
coach factory outlet
true religion outlet
nike blazer low
true religion jeans
christian louboutin shoes
armani outlet
49ers jersey
skechers shoes
carolina panthers jersey
cardinals jersey
michael kors outlet
cheap jordan shoes
ugg outlet
giants jersey
coach outlet
coach outlet online
jordan shoes
michael kors handbags wholesale
los angeles lakers
cleveland cavaliers jersey
yeezy boost 350
coach factory outlet
nike roshe run
jimmy choo
nike trainers uk
cheap michael kors handbags
nike roshe
jordan shoes
snapbacks wholesale
gucci sale
tennessee titans jersey
pittsburgh steelers jersey
arizona cardinals jerseys
rolex replica watches
cincinnati bengals jerseys
polo ralph lauren
polo ralph lauren
ugg boots
cheap michael kors handbags
coach outlet
nike air huarache
nike factory outlet
ugg outlet
ralph lauren
ray ban sunglasses
ralph lauren polo
ugg boots
coach outlet
hollister clothing
christian louboutin shoes
true religion jeans
true religion jeans sale
seahawks jersey
salomon boots
oakley sunglasses
gucci sito ufficiale
instyler max 2
dolce and gabbana shoes
miami dolphins jerseys
prada shoes outlet
michael kors outlet
supra shoes
cheap oakley sunglasses
ralph lauren outlet
polo ralph lauren
ugg boots
titans jersey
christian louboutin shoes
cheap oakley sunglasses
nike blazer pas cher
cheap jordan shoes
indianapolis colts jerseys
cheap oakley sunglasses
michael kors handbags
coach outlet
reebok shoes
washington redskins jerseys
mbt shoes online
nike tn pas cher
chaussure louboutin pas cher
browns jerseys
montblanc pens
cheap nfl jerseys wholesale
cheap basketball shoes
ugg outlet
christian louboutin outlet
michael kors handbags
coach outlet
san diego chargers jerseys
mbt shoes
coach outlet
ralph lauren
new balance shoes
michael kors handbags outlet
coach handbags
green bay packers jerseys
coach handbags
kate spade outlet
bears jerseys
los angeles lakers jerseys
ralph lauren outlet
ugg outlet
fitflops shoes
ed hardy clothing
ralph lauren outlet
ugg outlet
omega watches for sale
bills jerseys
ugg boots
jordan 8
cheap snapbacks
ed hardy outlet
ugg outlet
polo ralph lauren outlet
ugg boots
hollister
coach outlet
adidas nmd r1
nike outlet
fitflops sale clearance
michael kors handbags clearance
nike blazer pas cher
mont blanc pens
michael kors outlet online
michael kors handbags
cheap mlb jerseys
adidas nmd
hermes belts
ugg boots
michael kors outlet
michael kors outlet
salomon shoes
cowboys jerseys
coach outlet online
michael kors handbags
michael kors handbags
miami heat jersey
ferragamo shoes
eagles jerseys
michael kors handbags
colts jerseys
michael kors handbags
cheap jerseys
michael kors handbags
pandora jewelry
replica watches
saints jerseys
true religion outlet
coach handbags
asics shoes
ugg boots
skechers outlet
coach outlet online
coach outlet
replica watches
oakley sunglasses
converse shoes
redskins jerseys
seattle seahawks jerseys
ralph lauren outlet
ray ban sunglasses
cheap ray ban sunglasses
ecco shoes
oakley vault
chicago bulls jersey
michael kors uk
fitflops sale
coach
jordan 4
true religion jeans
cheap jordans
coach outlet
longchamp outlet
michael kors handbags
steelers jerseys
chaussure louboutin
raiders jerseys
michael kors outlet
ralph lauren outlet
oakley sunglasses
yeezy shoes
cheap nfl jerseys
oakland raiders jerseys
sac longchamp
michael kors handbags wholesale
mont blanc pens outlet
ralph lauren
coach outlet
reebok outlet
nike store uk
nike huarache trainers
golden state warriors
michael kors handbags sale
michael kors handbags
ugg outlet
ugg outlet
new york giants jerseys
michael kors handbags
true religion outlet
rolex replica
dolce and gabbana outlet
ray ban sunglasses outlet
kate spade
true religion jeans
lions jerseys
mlb jerseys
cheap nba jerseys
cheap ray bans
ugg boots
michael kors handbags
valentino shoes
nike huarache
ray ban sunglasses
adidas nmd runner
oakley sunglasses wholesale
ugg outlet
air max 90
fitflops
michael kors uk
jordan shoes
new york knicks jersey
montblanc pens
michael kors handbags
pandora jewelry
michael kors handbags
kate spade
ecco
nike free 5
cleveland browns jerseys
michael kors outlet
ray ban sunglasses outlet
jerseys wholesale
michael kors handbags
los angeles clippers jerseys
abercrombie and fitch
ugg outlet
michael kors outlet
ugg outlet
new balance outlet
hugo boss
rolex watches
ralph lauren
coach outlet online
nike huarache
michael kors handbags
nike trainers uk
kate spade outlet
pandora charms
coach factory outlet
ray ban sunglasses
oakley sunglasses
coach outlet online
kobe 9
jordan shoes
nike trainers
christian louboutin outlet
ray ban sunglasses
nike outlet
replica watches
michael kors outlet store
chargers jerseys
air jordan 8
polo ralph lauren
nike outlet
cheap nike shoes sale
michael kors handbags
cheap uggs
cheap ray bans
coach outlet
michael kors handbags
chiefs jersey
atlanta falcons jersey
ralph lauren
longchamp handbags
oakley sunglasses
michael kors handbags
ugg outlet
prada shoes
cheap jordans
houston texans jerseys
nhl jerseys
hermes belt
vikings jerseys
miami heat
ed hardy
cheap ray bans
jacksonville jaguars jersey
san francisco 49ers jerseys
oakley sunglasses
ecco shoes outlet
nike air max 90
ray ban sunglasses
nike air force 1
cheap ray bans
michael kors outlet
20170424alice0589
Dodaj komentarz
Nick:

Kod potwierdzający:


Wpisz kod potwierdzający:

Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony

Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Przenajświętsze Oblicze

Znajdź nas na Facebooku

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney