Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czy Zagłębiu grozi silenizacja?

Przy okazji dyskusji, dotyczącej powstania aglomeracji o nazwie Silesia (lub Katowice), jako rozgorzała na sosnowiecfakty i wielu innych zagłębiowskich portalach internetowych, pojawiało się wiele głosów zatroskanych o dalszą przyszłość Zagłębia Dąbrowskiego, jako regionu ze swoją własną historią, tradycją, kulturą i tożsamością. Były też głosy, które bagatelizowały te zagrożenia. Ja osobiście uważam, że coś jest jednak na rzeczy. Ostatnio przeglądałem stronę internetową Starostwa Powiatowego w Będzinie i dowiedziłem się, że kilka lat temu miał już miejsce mały "rozbiór" Zagłębia.W zakładce Historia czytamy: "Odrodzony w 1999 r. powiat będziński posiada zupełnie nowe granice: odpadły od niego historycznie zagłębiowskie ziemie ożarowickie, przyłączono natomiast miasto Siewierz wraz z najbliższą okolicą (należące wcześniej do Zagłębia - przyp. red.)"


Co się stało z liczącą ponad 5000 mieszkańców i zajmująca pow. 43,72 km² Gminą Ożarowice, która obejmuje właśnie te ziemie. Dlaczego ją odłączono od dawnych ponad 100 letnich historycznych granic Powiatu Będzińskiego, a tym samym od Zagłębia?


Odpowiedź na pierwsze pytanie jest prosta - przyłączono ją do powiatu tarnogórskiego, położonego bądź co bądź na Śląsku.
Na drugie pytanie odpowiedź jest bardziej skomplikowana i pewnie prawdy nigdy się nie dowiemy. Jednak, jak sprawdzimy hasło Ożarowice w internetowej Encyklopedii Wikiepedia, to sprawa się staje nieco jaśniejsza. Czytamy tam, iż w skład gminy Ożarowice wchodzą również: Celiny, Niezdara, Ossy, Pyrzowice, Tąpkowice oraz Zendek. Jedna nazwa jest szczególnie znajoma - Pyrzowice. A z czym Wam się kojarzy nazwa Pyrzowice?. Tak, tak z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach. Jesteśmy chyba w domu. Dokonał tego rząd, pochodzącego z Gliwic Jerzego Buzka, który przeprowadził reformę samorządową, wprowadzając począwszy od 1 stycznia 1999 r. trzystopniowy podział administracyjny kraju. Ja oczywiście nie wierzę w teorię spiskową dziejów, ale też nie wierzę w przypadki. Faktem jest że najważniejszy port lotniczy w województwie dzięki temu posunięciu znalazł się...na Śląsku.

Zapraszam do dyskusji nad przyszłością Zagłębia!


Piotr Dudała


P.s. Gmina Ożarowice wciąż pozostaje w granicach Diecezji Sosnowieckiej.Autor: Piotr Dudała | 26/12/2006
Komentarze
#1 | znajdzmy sie dnia 10.09.2007 08:57
...nie grozi,Panowie, nie ma strachu,juz nas w przeszlosci,dzielili i kroili, no i co,istniejemy!Jak OPOKA, i chyba to wszystkich,boli,ze ciagle razem i jeszcze sie trzymaja!Tak trzymac!Panowie do naszej zaglebiowskiej TOZSAMOSCI-nic nie macie!
#2 | zag dnia 11.01.2007 12:43
osobiście jestem przeciw jakieś tam silesi
poc to komu
#3 | @@JCH dnia 06.01.2007 10:54
A gdzie Ty wyczytałeś to, co piszesz? Jakie wielkie Zagłębie? jaki wróg? kto i gdzie napisał, że Zagłębie ma się z nikim nie liczyć i z nikim łączyć? stek bzdur i nieprawdy! Jak można tak zmyślać!
Przecież nikt nie mówi, żeby nie integrować się, ale chodzi o to jak to robić, na jakich zasadach i z kim. Dlaczego Aglomeracja Śląska, szanują odrębność i tożsamość regionów, nie miałaby mieć trzech część? wschodnią - Zagłębie, środkową - Górny Śląsk i zachodnią - ziemię gliwicką? Przecież to takie proste i logiczne. Likwidacja Zagłębia na siłę jest bez sensu i na pewno się nie uda.
#4 | pytanie dnia 05.01.2007 22:56
czy ktoś wie gdzie w sosnowcu w tym roku odbywa sie WOŚP??
#5 | anonim dnia 03.01.2007 19:11
ale glupoty
#6 | @J Ch dnia 02.01.2007 23:03
Wychodzi na to że jeszcze nie odczuwaja potrzeby... A jest jakiś patent na to aby zaczęli odczuwać potrzebę integracji ? Czy sądzi Pan że pomogą wywołać taką potrzebę, pojawiajace się , nie tylko tu, kesnofobiczne, prostackie głosy iż Zagłębie jest wielkie, nie musi sie z nikim liczyć i łączyć, że Śląsk to nasz odwieczny wróg itp itp A może wywołać jakiś rozsądny ruch sprzeciwiajacy się takim krzykliwym "niby patriotom lokalnym" ?
wdk.
#7 | Jerzy Cholewa dnia 02.01.2007 11:52
Wg mnie z integracją Zagłębia jest jak z "Miś"-owską tradycją. Nie można jej nakazami odgórnymi wprowadzić. To ludzie muszą odczuwać jej potrzebę.
Będzie to możliwe przez szereg wspólnych działań podejmowanych przez nasze miasta. Zarówno takich, których inicjatorami są władze miejskie, jak i wywodzących się z inicjatywy organizacji pozarządowych. Mamy wspólne problemy, więc powinniśmy je wspólnie rozwiązywać.
Jeśli będziemy wspólnie pracować i wspólnie się bawić, to nas to bardzo zbliży.
Taka zmiana świadomościowa jest pracą na wiele lat, wręcz na pokolenia...
#8 | Dąbrowiak 49 dnia 02.01.2007 02:09
No to napiszcie coś, uczeni mężowie, dlaczego jakoś inne miasta zagłębiowskie nie garną się do integracji Zagłębia pod patronatem Waszego pięknego i potężnego Sosnowca ?
#9 | debreczyn dnia 01.01.2007 23:18
My sobie porozmawialiśmy, a inni sobie poczytali i może coś się dowiedzieli...

Zagłębie jest Dąbrowskie, bo gdy powstawała ta nazwa, to Dąbrowa była największa... Teraz jest tak jak zagłębiak mówi...
#10 | zagłebiak dnia 01.01.2007 20:06
Sosnowiec jest najludniejszy - w polskiej "tradycji"
miasto najludniejsze jest stolicą

ale to wszystko nie tłumaczy

Ja mam taką własną teorię :
Sosnowiec graniczy z Katowicami (Brynica)
i wszystkim Zagłebie kojarzy się z tym co za Brynicą czyli SOSNOWCEM
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney