Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Rządowy bubel zaszkodzi gminom

1 stycznia weszła w życie nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Zmiany były konieczne, bo Trybunał Konstytucyjny orzekł, że poprzednie rozwiązania były niekonstytucyjne – niekonstytucyjne, bo zbyt ogólnie i nieprecyzyjnie określały zasady podwyżek czynszów. Nowa ustawa, przygotowana przez rząd, nadal nie rozwiązuje problemu i nie wychodzi naprzeciw zaleceniom wskazanym przez Trybunał. Liczba niewykonanych wyroków eksmisyjnych w naszym kraju wynosi wg różnych szacunków co najmniej 60 tyś., a rząd nadal się spóźnia z kompleksowym opracowaniem problemu.W swych wyrokach z 2005 i 2006 roku Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy ograniczające podwyżki czynszów za niekonstytucyjne. Nie zakwestionował dopuszczalności takich ograniczeń, ale stwierdził, że nie można ich ograniczać w sposób uniemożliwiający kontrolę sądową nad tym, czy taka podwyżka jest uzasadniona, czy nie. A ustawa była właśnie przez to niekonstytucyjna – bo nie odpowiadała na pytanie kiedy można dokonać podwyżki. Uznał, że niezgodne z konstytucją przepisy tracą moc z dniem 1 stycznia 2007 roku.


Rząd naprędce przygotował więc projekt, który miał wyjść temu naprzeciw. Miał, bo nie wyszedł. Nowa ustawa nadal budzi kontrowersje w zakresie jej konstytucyjności.


Obecnie będzie można podwyższyć czynsz, jeżeli jego wysokość nie przekroczy 3% wartości odtworzeniowej lokalu, a jeżeli przekroczy 3% - to tylko wtedy podwyżka jest uzasadniona, gdy spełnia szereg warunków: m.in. uwzględnia konieczność poniesienia przez właściciela niezbędnych wydatków związanych z utrzymaniem lokalu, uwzględnia zwrot poczynionych wydatków na zakup domu lub lokalu oraz uwzględnia „godziwy zysk”. O ile dwa pierwsze kryteria są opisane w ustawie wystarczająco precyzyjnie, o tyle pojęcie „godziwego zysku” budził poważne wątpliwości podczas prac nad ustawą. Trzeba powiedzieć, że budzi te wątpliwości nadal – w szczególności wątpliwości co do konstytucyjności ustawy. Bo jeżeli Trybunał uznał, że „podwyżka uzasadniona” to zbyt nieprecyzyjne pojęcie jak na standard wyznaczony prze konstytucję, to tym samym „podwyżka uzasadniona” nadal jest nieprecyzyjna jeżeli ocena „uzasadnienia” zależy od tego, czy uwzględnia „godziwy zysk”. Jedno i drugi pojęcie jest dalece nieprecyzyjna.


A jaki to ma związek z samorządem lokalnym? Bezpośredni. Tysiące gmin w Polsce czeka na kompleksowe, systemowe rozwiązania w ustawie o ochronie lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy. Samorząd lokalny jest najbardziej tą ostatnią dziedziną zainteresowany z oczywistych względów. Dziesiątki tysięcy wyroków eksmisyjnych nie jest wykonywanych. Sytuacja jest podobna również w Sosnowcu.


Niebezpieczne jest nie tylko to, że w nowej ustawie stworzono expressis verbis bezpośrednią podstawę do roszczeń właścicieli nieruchomości przeciwko gminie, jeżeli ta ostatnia nie zapewni lokali socjalnych dla eksmitowanych, ale przede wszystkim to, że wciąż rząd przygotowuje ustawę budząca wątpliwości co do jej zgodności z konstytucją. Budzi to o tyle zdumienie, że medialnie problem budownictwa jest mocno eksponowany. Nie idą za tymi deklaracjami konkretne rozwiązania legislacyjne. Ta ustawa jest tego najlepszym przykładem.Autor: Paweł Mikuła | 08/01/2007
Komentarze
#1 | mieszkanka dnia 11.01.2007 08:44
I jeszcze taka jedna uwaga, czy w naszym mieście zrobiono inwentaryzację posiadanych przez miasto mieszkań komunalnych ( widać wiele zaniedbanych okien w budynkach MZZL)?, Dlaczego siedziba MZZL miesci się na odległej od centrum ul. Partyzantów 10 , a petenci przyjmowani są w pokoiku w podwórzu i czekają na kolejkę w ciasnym korzytarzu,pracownicy również nie maja tam lukusowych warunków, czyżby problem budownictwa komunalnego był w nszym mieście problemem wstydliwym. Pisze się w tej chwili o boomie budowlanymw Polsce zwłaszcza w budownictwie mieszkaniowym, wiele mniejszych miast daje sobie świetnie z tym radę np Stargard Szczeciński, gdzie miasto dogadało sie z TBS.
A u nsz ciągle w Uchwale Rady miasta maksymalny dochód ok 590 zł uprawniający do mieszkania komunalnego i to załatwia sprawę bo tym z większym dochodem po prosty można odmówić, tyle tylko, że z takim dochodem nie są w stanie płacić czynszu więc się ich eksmituje i daje kolejne mieszkania. W innych miastach uchwala się dochód minimalnie ok 900,- zł .I to jest ta drobna różnica między minimalnie i maksymalnie.
Może więc należy obódzic miasto z letargu mieszkaniowego zdaje się ,że ostatnie mieszkania komunalne wybudowano gdzieś w latach 70.
Należy też jeszcze odróżnić mieszkania komunalne od socjalnych tak jak to się już czyni w innych miastach.
#2 | mieszkanka dnia 10.01.2007 15:14
Powiniśmy się tez przygladać dalszym krokom naszego UM jak skorzysta z tej Ustawy a jest tam w rodziale 4 zapis iz " powiat gmina lub związek międzygminny, działając w celi podnajmowania lokali mieszkalnych osobom fizycznym, może zawierać z towarzystwem (mowa tu o TBS) umowy w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokali mieszkalnych, ktorych bedzie najemcą " innymi slowy UM możepartycypować w kosztach budowy mieszkań w TBS i te mieszkania podnajmować mieszkańcom i dalej jest zapis "Towarzystwo może wynająć lokal mieszkalny powiatowi,gmninie lub związkowi międzygminnemu w celu podnajmowania tego lokalu osobie fizycznej".

Zatem miasto ma pewne możliwości zwiększenia liczby lokali do wynajęcia tym czasem sosnowiecki TBS (którego udziałowcem jest UM) na razie remontuje jeden stary hotel.
#3 | Paweł Mikuła dnia 10.01.2007 14:59
Rzeczywiście, uchwalona została taka ustawa niedawno. Ma ona być jednym z elementów reform rządowych zmierzających do rozwiązania problemów mieszkalnictwa socjalnego w Polsce. Sama ona nie wystarczy, ale będziemy się przyglądać efektom i dalszym krokom rządu...
#4 | mieszkanka dnia 10.01.2007 11:58
Ale przecież jest ustawa z dnia 8.12.2006 o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych.
I nasza gmina Sosnowiec może z tej ustawy skorzystać tworząc lokale socjalne dla eksmitowanych
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney