Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czy Szaleniec załatwił pieniądze dla Śląska?

4 stycznia dziennik Fakt opublikował artykuł pt. „Szaleniec załatwi pieniądze dla Śląska”. Dziś jesteśmy po 25. posiedzeniu Senatu, na którym senatorowie starali się wywalczyć zmiany w budżecie i środki dla mniejszych lub większych inwestycji w swoich regionach. Najczęściej zabierali oni z obsługi długu zagranicznego, urzędom skarbowym, administracji publicznej. A jak poszło senatorowi Szaleńcowi, który „miał załatwić pieniądze dla Śląska”?Krótko odpowiadając: lepiej niż można było się spodziewać. Przeszło kilka poprawek śląskich parlamentarzystów, które nie uzyskały poparci w Sejmie. Senatorowi Zbigniewowi Szaleńcowi, wraz z senatorami PO: Bochenek, Nykiel, Pańczyk i Motyczką udało się przeforsować projekt przyznania środków na remont Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu (3 mln zł), 5 mln zł na obwodnicę Lublińca. Nie udało się uzyskać dodatkowych środków na dofinansowanie budowy Biblioteki Akademickiej Uniwersytetu Śląskiego i Akademii Ekonomicznej w Katowicach (45 senatorów głosowało za, 46 - przeciw, 3 wstrzymało się od głosu), 20 milionów na modernizację dróg łączących euroterminal w Sławkowie z drogami krajowymi nr 1 i nr 94 (40 głosowało za, 50 - przeciw, 1 wstrzymał się od głosu).


Senator Szaleniec próbując uzyskać wsparcie dla rozbudowy terminalu lotniska w Pyrzowicach, uzyskał zapewnienie w Ministerstwie Infrastruktury, że środki te zostaną zabezpieczone w ramach ogólnego finansowania budowy krajowych portów lotniczych.


Poprawek dla Śląska nie udało się uzyskać przez postawę senatorów PiSu. To oni w większości przypadków odrzucali propozycje PO. – Jestem zawiedziony postawą senatorów PiSu ze Śląska – mówi senator Szaleniec. Wszyscy senatorowie PO głosowali za powyższymi poprawkami.
Autor: Paweł Mikuła | 11/01/2007
Komentarze
#1 | mod dnia 15.01.2007 09:27
czyli ma niezły wizerunek, zal wam chłopcy?
#2 | dom dnia 15.01.2007 09:17
nie zapominajcie o Zagłębiu!!!!!!!, to przecież nie Śląsk, chociaż w województwie Sląskim
#3 | vvv dnia 15.01.2007 08:10
skuteczny tylko w haśle wyborczym, dużo gada mało robi, szczególnie dobrze umie promować swoją osobę pokazując się na prawie wszystkich uroczuystościach i obchodach, otwarciach. lubi chłopak bywać
#4 | john dnia 15.01.2007 07:17
nie slyszałem jeszcze aby Komorowski z PO powiedział cos mądrego do Pisowców . nie ma sie co dziwic ze pis olewa te PO-oskie miernoty
#5 | Wanda dnia 14.01.2007 11:42
Oby wszyscy byli takimi szaleńcami, jak Senator Szaleniec! Tak 3mać!
#6 | Robert dnia 14.01.2007 05:56
Uzyskanie środków na remont Wydziału Nauk o Ziemi w Sosnowcu w kwocie 3 mln to rzeczywiście sukces. Szkoda, że ni udało się uzyskać środki na budowę dróg do Euroterminalu w Sławkowie.
#7 | @@PiB dnia 13.01.2007 11:34
Cóż, nie chcę wchodzić w rozgrywki polityków, niemniej można zadawać sobie pytanie, czy to rzeczywiście tak należy kwestię stawiać: politycy PiSu chcą tego zniszczenia a w domyśle - inni: nie. To obecnie PO współgra z J. Buzkiem, którego rząd już wprowadzał przemianowanie nie wiadomo czemu województwa katowickiego na Śląsk, to SLDowscy M. Czarski, K. Górski namiętnie ten Śląsk czy Metropolię Śląsk budują itd. Podobnie pewnie inni posłowie PO - jest pytanie nawet, czy gdyby Pan Senator Szaleniec zmienił proporcje wystąpienia, tzn. mówił głównie o Zagłębiu a 2 razy, w tym raz sloganowo na koniec, raz "niejasno niepochlebnie" powiedział o Śląsku: poparliby go pozostali posłowie PO ze Śląska? Pomimo zresztą tendencji, której można się było spodziewać - że PO będzie głosować za postulatami rozbijającymi bądź podważającymi to, co uplanował PiS. Wydaje mi się więc, że tu trzeba widzieć sprawę kulturowo, regionalnie, szerzej niż wg układów politycznych, w które nie chcę tu wchodzić.
Cieszę się więc z - zauważalnego choćby w powyższym głosie - podjęcia takiego spojrzenia.
Czasami to tak sobie myślę, czy nie ma w sprawie pewnych następujących symptomów. U części Ślązaków może być to nawet konsekwencja doznanego "rozdrażnienia" w sytuacjach, z jakimi spotkali się w RFN i potem. Niektórzy - mogą od tego chcieć uciec, niektórzy zakryć, niektórzy bezwiednie przejąć, niektórzy jako "naśladowanie przykładu wyższej kultury" mogą przejmować. Choć oczywiście, trudno powiedzieć, w jakiej mierze tak by się działo, czy to znaczny procent tych Ślązaków organizujących owo "rozszerzanie Śląska" - czy też nieznaczny. Chodzi tu o pytanie, czy aby nie chce się wprowadzić Zagłębia "jako Ślązaków" tak mniej więcej, jak za zachowanie odpowiedniej postawy, Ślązacy mogli stawać się w RFN "Niemcami o określonym statusie". Teraz - być może niektórzy Ślązacy mogą widzieć ten model jako wzór na awans społeczny Zagłębiaków na Ślązaków. Powtarzam, trudno tu jednoznacznie wskazywać proporcje, ale rzecz może warta rozwagi. Pozostaje też tym bardziej więc pytanie: czy posłowie, bądź i władze samorządowe zagłębiowskie, wybrane przecież w Zagłębiu - bynajmniej gorliwie nie współpracują w budowaniu takiej wizji?
#8 | @PiB dnia 13.01.2007 05:26
Można to tak podsumować. Dobrze, że walczy, chwała mu za to, ale niech Senator nie zapomina skąd pochodzi. Jedno jest pewne m.in w kontekście planów powołania Silesi, podejmowana jest bezprecedensowa próba likwidacji Zagłębia. Stoją za tym politycy PiS-u ze Śląska. Chcą to zrobić szybko i bezboleśnie. PAn Senator Szleniec, jak sądzę, mimo iż walczy o pieniądze dla Śląska, nie popiera tych planów. Uważam, że należy zwrócić uwagę opinii publicznej na te sprawy. Unia Europejska to Europa regionów. Gdy tymczasem na południu Polski próbuje się wszystkimi dostępnymi metodami zredukować, a następnie wymazać z mapy i serc Zagłębie. Trzeba powiedzić tym planom stanowcze NIE!
#9 | PiB dnia 13.01.2007 00:06
Cóż, Pan Senator walczy o pieniądze dla Śląska, to może być dobre, dla Śląska na pewno. Dla mnie jednak byłoby ciekawe, o co zabiega dla Zagłębia, bo z Zagłębia został wybrany. Podobnie - na pewno jest istotne, jak głosują posłowie PiSu ze Śląska; tak jak powyżej: jest to na pewno ważne dla Śląska. Niemniej, jeszcze istotniejsze byłoby, jak zaprezentowali się posłowie PiSu z Zagłębia.
Choć oczywiście to, o co walczy Pan Senator dla Śląska z pewnością ważne jest nie tylko dla Śląska, bo i Śląsk i Zagłębie są w tym samym województwie katowickim, więc są korelacje. Niemniej, w Zagłębiu powinno być logiczne, że najpierw pyta się o zainteresowanie Zagłębiem, czyli troska Pana Senatora o Śląsk, to rzecz dalszej wagi. Z drugiej strony, idąc jeszcze tym wątkiem - może też i w postawie posłów PiSu chodziło o swoiste nieporozumienie, wg którego wychodziło na to, że Pan Senator walcząc o pieniądze dla Sławkowa, Sosnowca, Pyrzowic jednocześnie odcina te miejscowości od Zagłębia, jednoznacznie umieszczając je na Śląsku? W całym wystąpieniu Pan Senator konsekwentie przemawiał w duchu takiego "śląskiego" umiejscowienia tych miast, raz po raz wymieniając konkretne nazwy.
Dwa razy natomiast (aż!) Pan Senator w wystąpieniu swym wymienia Zagłębie. Pierwszy raz, gdy jako może i nie "winowajcę", ale przynajmniej jako "przyczynę" tego, że do ruiny dochodzi Uniwersytet Śląski i jego Wydział w Sosnowcu: wymienia dziejące się w Zagłębiu nieszczęśliwe procesy geologiczne. Drugi raz, już w takiej fazie frazesowej, w ostatnim hasłowym zdaniu wystąpienia: przywołuje sloganowe zawołanie, "ze Śląska i Zagłębia" - choć nijak z wcześniejszego wystąpienia nie wychodzi, że to jest zasadne i że o Zagłębie mu chodzi.
#10 | Waldek dnia 12.01.2007 20:06
Trzeba uważać na PiS. Oni mają w nosie nasze sprawy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney