Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Budżet rozwoju

Sosnowieccy radni zatwierdzili tegoroczny budżet miasta. Do wydania jest 627 milionów zł. To większa od ubiegłorocznej kwota o blisko 100 milionów zł. Tradycyjnie najwięcej, bo około 200 mln zł, gmina wyda na edukację. Podobną kwotę pieniędzy zaplanowano na miejskie inwestycje.

- Tegoroczny budżet można nazwać budżetem rozwoju. Blisko 184 miliony złotych zostało w nim zaplanowane na inwestycje - podkreśla Janusz Kaczor, skarbnik miasta.Dobrą informacją dla zawodników i kibiców Zagłębia Sosnowiec jest to, że około 3,5 mln zł trafi na budowę oświetlenia płyty głównej Stadionu Ludowego. Ponadto zaplanowano jeszcze m.in. dalszą modernizację szatni dla zawodników.W przyszłym roku zostanie spłacona ostatnia rata obligacji wyemitowanych na pokrycie kosztów przebudowy centrum miasta (w ubiegłym roku miasto wyemitowało obligacje na 50 milionów zł). W tym roku gmina planuje wziąć 21 milionów zł kredytu na prace inwestycyjne.- Mimo spłat obligacji i planowanego kredytu zadłużenie miasta jest stosunkowo niewielkie w porównaniu z limitem określonym w ustawie o finansach publicznych. Gdyby gmina wzięła pożyczkę, to zadłużenia miasta pod koniec tego roku wyniosłoby 70 milionów złotych - tłumaczy skarbnik miasta.W tym roku dochód na jednego mieszkańca Sosnowca wyniesie 2800 zł. W porównaniu z rokiem 2004 (gdy w życie weszła nowa ustawa o finansach publicznych) jest to o 50 procent więcej. Wtedy dochód wynosił 1800 zł.
Budowlane priorytetySporą część wydatków inwestycyjnych pochłoną w tym roku dalsze prace przy kolektora Bobrek i Centrum Dydaktyczno Naukowym - Instytucie Neofilologii.Według pierwotnych planów zakończenie prac przy kolektorze miało nastąpić pod koniec tego roku, jednak aura pozwala na roboty ziemne i budowa kolektora powinna zakończyć się już latem. 15-kilometrowa rura o średnicy od 400 do 1200 milimetrów średnicy będzie przebiegać pod ziemią przez południowo-wschodnie dzielnice miasta. Tym samym pozwoli to na skanalizowanie tych dzielnic. Dodatkowo oczyszczalnia ścieków Radocha II będzie wyposażona w nowoczesne urządzenia, a nieczynne do tej pory ciągi technologiczne zostaną ponownie uruchomione. 70 procent dofinansowania do tego projektu (są to koszty kwalifikowane) pochodzi z Funduszu Spójności/ISPA Unii Europejskiej.Budowa Instytutu Neofilologii będzie kosztować w tym roku 40 mlnw złotych. W przyszłym roku zaplanowano koniec budowy, wtedy gmina oraz UŚ wydadzą jeszcze 20 mln zł.W pięciokondygnacyjnym budynku będzie się mogło uczyć ok. 3 tys. studentów. Będą tam również m.in. sala Rady Wydziału, sale wykładowe i seminaryjne, laboratorium tłumaczeń, restauracja, parking podziemny oraz pomieszczenie biurowo-gospodarcze.

źródło: Dziennik ZachodniAutor: Piotr Dudała | 11/01/2007
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney