Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Włodarze Zagłębia rozmawiali o metropolii śląskiej

Dziś na konferencji zorganizowanej przez posła Grzegorza Dolniaka (PO) i senatora Zbigniewa Szaleńca (PO) szefowie wszystkich samorządów Zagłębia rozmawiali o pomyśle powołania supermiasta na Śląsku. Poseł Dolniak studził emocje, prezydent Sosnowca Kazimierz Górski przekonywał, że Śląsk będzie silniejszy od Warszawy, jeżeli nie zmarnujemy szansy realizacji tego projektu. Obecni przedstawiciele władz Zagłębia (wszystkie gminy i powiaty) podpisali deklarację nawołującą do umiaru i rozwagi.Spotkanie otworzył poseł Grzegorz Dolniak – główny inicjator konferencji, nawołując od razu do rozwagi, ostrożności i raczej hamując zamiary powołania supermiasta. – Jest w tym wszystkim zbyt mało konsultacji, zbyt krótkie terminy zostały narzucone. Można odnieść wrażenie, że nikt nie konsultuje z Zagłębiem tego projektu, a decyzje zapadają gdzieś w sferze rządowej – w ministerstwach, u wojewody. Nie jesteśmy przeciw, ale niepokoi zbyt szybkie tempo sprawy. – mówił poseł Dolniak.


Ton wypowiedzi prezydenta Sosnowca Kazimierza Górskiego miał już wyraźnie inny charakter, a jego wypowiedź zmierzała do wniosku, że większy może więcej.- Musimy poszukiwać odpowiedzi na pytanie, co to ma nam dać. Ale musimy pamiętać, że jest różnica gdy reprezentujemy jednostkę o liczbie ludności 250 tyś, a gdy mówimy komuś z zewnątrz, że reprezentujemy 2,2 mln mieszkańców. To chorobliwe mówienie o tym, że jak u mnie jest inwestor, to u ciebie go nie ma musi zostać zakończone! Jeżeli chcemy pozyskiwać miejsca pracy, jeżeli chcemy się rozwijać, musimy to robić razem. – przekonywał prezydent Górski ilustrując dalej – W Warszawie jest rozbudowywane metro, w niej nie mieszka 2,2 mln mieszkańców, jak w aglomeracji śląskiej, a my nie mamy dobrej komunikacji pomiędzy naszymi miastami – i podsumował – jeżeli nie zrobimy tego teraz, jeżeli nie zrealizujemy tej szansy – nasze dzieci mogą nam tego nie wybaczyć. Jeżeli nie będzie wspólnej aglomeracji Śląska, dla ludzi z zewnątrz Kraków, Gdańsk, Wrocław zawsze będą bardziej europejskie niż Śląsk i Zagłębie.


Rezultatem konferencji jest przyjęta deklaracja skierowana do Wojewody Śląskiego i Marszałka Województwa przez obecnych przedstawicieli samorządów, w której czytam m.in. „Jako reprezentanci Ziemi Zagłębiowskiej doceniamy i popieramy każdy pomysł, którego celem jest zwiększenie konkurencyjności województwa śląskiego czy też jego części. Budzi jednak nasze głębokie zaniepokojenie brak niezbędnych konsultacji w tej sprawie, a także, naszym zdaniem, zbytni pośpiech w wypracowywaniu poszczególnych rozwiązań. Społeczności lokalne muszą mieć prawo, ustami swoich przedstawicieli do wyrażenia swojego zdania na tak ważny temat i czynnego uczestnictwa w kształtowaniu tak samej idei, jak
i wszystkich rozwiązań w sprawie. Szybkie tempo prac natomiast zawsze prowadzi do popełniania błędów, których konsekwencje mogą być dotkliwe i długofalowe.”


Podsumowując, można odnieść wrażenie, że starostowie, prezydenci, burmistrzowie i wójtowie powiatów, miast i gmin Zagłębia wypowiedzieli się pozytywnie o pomyśle. Uznali jednak za konieczne dogłębną, spokojną dyskusję nad problemem śląskiego supermiasta.
Autor: Paweł Mikuła | 14/01/2007
Komentarze
#1 | Piotr Dudała dnia 16.01.2007 16:39
W sprawie przyłączenia zagłębiowskich miast do Aglomeracji Silesia powinno odbyć się referendym, by sami mieszkańcy zadecydowali, czy chcą pozostać w Zagłębiu, czy też chcą być przyłączeni do Śląska. To jest za poważna sprawa by decydowano o niej w ciszy gabinetów polityków. Potrzebne są możliwe najszersze konsultacje społeczne. Najlepsze byłoby referendum. Trzeba bezpośrednio zapytać się o zdanie mieszkańców. Oni sami powinni zadcydować, gdzie chcą mieszkać na Śląsku czy w Zagłębiu. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości!
#2 | wiiizg dnia 16.01.2007 13:53
Górskiego już pokarało.
Wojewoda nie chce, aby w powstawaniu megapolis brał udział ktokolwiek z Zagłębia (właśnie to ogłoszono) - ot, taki prztyczek w nos Górskiego...

Dogadujcie się panowie sami i stwórzcie siłę, z którą Ślązaki będą musieli się liczyć, bo inaczej będą wyłuskiwać was po jednym aż w końcu zniemczymy się jak ci na Śląsku...
#3 | Zula dnia 16.01.2007 13:52
Prawdziwi Grabarze Zagłębia...
#4 | Bartek dnia 16.01.2007 13:40
Smutne, ale prawdziwe. Kiedyś tych panów podsumuje historia i...wyborcy.
#5 | Tomek dnia 16.01.2007 11:48
Sprawdzony gospodarz ma Zagłębie w d..pie
#6 | fluee` dnia 16.01.2007 11:42
Krótko: Podraza jest bardziej sceptyczny - współpraca okej ale pod pewnymi warunkami, natomiast nasz sprawdzony gospodarz był wręcz zaniepokojony na samą myśl, że są jakieś głosy sprzeciwu dla Śląska.. Silesii czy jak tam tą hybrydę nazwiemy..
#7 | @fluee" dnia 16.01.2007 08:03
kontynuuj, wyjasnij kto miał, jaki pogląd!
#8 | fluee` dnia 16.01.2007 06:45
Fatima.. akurat Górski i Podraza mieli trochę inny pogląd i nie wrzucaj ich do jednego worka..
#9 | Fatima dnia 15.01.2007 23:01
Panowie Prezydenci Górski i Podraza nie chcą być już dłużej w Zagłębie.
#10 | Kamil dnia 15.01.2007 20:59
Co nagle, to po diable! PiS chciałby ustawę aglomeracyjną uchwalić już w czerwcu br!. Pytanie dlaczego, tak szybko? Czyżby chodziło zmianę geografii wyborczej?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney