Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Wspólna Komisja Historyczna

Archidiecezja częstochowska i diecezja sosnowiecka powołają wspólną Komisję Historyczną, która zajmie się przeszłością ludzi Kościoła, w tym kapłanów, w czasach komunizmu. W skład komisji wejdą przedstawiciele obu diecezji.

Decyzja o powołaniu wspólnej komisji dla obu diecezji jest podyktowana historią terenów należących obecnie do diecezji sosnowieckiej. Większa ich część jeszcze 15 lat temu należała do diecezji częstochowskiej.- Dlatego ze względów praktycznych biskupi obu Kościołów lokalnych zadecydowali, że badaniem przeszłości zajmie się jedna komisja - podkreśla bp Adam Śmigielski.W najbliższych dniach członkowie komisji otrzymają nominacje do zajęcia się badaniem i opracowaniem dokumentów.- Na razie nie podajemy nazwisk, ponieważ skład komisji nie jest do końca ustalony. Poza tym zbyt duże nagłośnienie osób, które ją stworzą nie sprzyjałoby spokojnej pracy. Mogę na pewno powiedzieć, że w skład międzydiecezjalnej komisji wejdą m.in. historycy, dla których archiwa Instytutu Pamięci Narodowej nie będą czymś nowym - tłumaczy KAI ks. Jarosław Kwiecień, rzecznik prasowy diecezji sosnowieckiej.źródło: KAIAutor: Piotr Dudała | 15/01/2007
Komentarze
#1 | Greg dnia 18.01.2007 14:07
Jesli tobrze słuchałes listu, który był czytany w ostatnią niedzielę. To powinienes wiedziec ze Episkopat prosił aby każda diecezja powołała komisje historyczną, która bedzie sie zajmować sprawami duchownych umiwkłanych w we wspólprace z SB. Biskupi sprawdzani beda w inny sposób i nie przez komisje lokalne ale główna. Do jesli chodzi o wyjasnie dla Pana Pytalskiego.
#2 | pytalski dnia 17.01.2007 00:24
- bez zadnych aluzji - pytam bo nie rozumiem :

Podano że lustrowani będą wszyscy biskupi w kraju - więc po przeczytaniu informacji KAI - dziwią mnie dwie sprawy - komisja której skład powołują ci którzy będą podlegać lustracji i druga sprawa to powoływanie komisji na szczeblach lokalnych - dlaczego nasi sami sobie powołuja komisje ?
Ostatnia watpliwośc dotyczy powoływania do komisji osób z zewnątrz kościoła - albo tą sprawe kościół powinien załatwić uczciwie wewnątrz siebie albo powierzyć tą ciężka sprawę wyłącznie osobom świeckim.
Mógłby mi ktoś to wyjasnić ?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney