Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Plac Jana Pawła II Wielkiego w Sosnowcu!

Od 1999 roku miejsce to nazywane jest Placem Papieskim. Od 2005 roku Rada Miejska nadała mu oficjalnie nazwę Placu Jana Pawła II Wielkiego. Od momentu śmierci stoi na nim tymczasowy pomnik naszego rodaka wykonany z masy żywicznej. Od 2006 roku miejsce to ma szansę zupełnie zmienić wygląd.- Naszą intencją jest nie tylko postawienie w miejscu, gdzie w 1999 roku był Jan Paweł II pomnika z prawdziwego zdarzenia, ale również zagospodarowanie terenu, stworzenie funduszu stypendialnego i inne działania upamiętniające życie naszego wielkiego Rodaka - deklaruje prezydent Sosnowca Kazimierz Górski. Zadanie postawienia pomnika jest zadaniem bardzo ambitnym, ponieważ ma on powstać do czerwca, a więc do kolejnej rocznicy wizyty Papieża - Polaka w biskupim mieście. Władze miasta chcą też w dalszej perspektywie zagospodarować tereny wokół przyszłego pomnika. - To jest zadanie na kilka lat - podkreśla prezydent. Jego zdaniem przebiegająca obok ulica Rydza Śmigłego ma szansę stać się jedną z głównych ulic Zagórza. To tutaj mieszkańcy Klimontowa i Zagórza będą mogli korzystać z usług medycznych czy bankowych. Będzie to naturalne uzupełnienie miejsca pamięci o Wielkim Papieżu. Przewodniczący Społecznego Komitetu, który zajmuje się m.in. postawieniem pomnika podkreśla, że ideą grupy ludzi, która tworzy komitet jest zrobienie wszystkiego, by nauka Jana Pawła II była nadal przekazywana następnym pokoleniom. Autorem planu zagospodarowania Placu Papieskiego, który będzie prawdopodobnie realizowany jest młody architekt z Urzędu Miejskiego, Przemysław Wacławczyk. Na marginesie warto dodać, że jego dziełem jest m.in. mała grafika sosnowieckiej katedry, która od 1995 roku jest częścią znaku graficznego „Sosnowieckiego Źródła”, lokalnego dodatku do Tygodnika Rodzin Katolickich „Źródło”. - Pomnik i krzyż staną na podwyższeniu w kształcie łodzi. Będzie tam również miejsce na ołtarz. Przed podwyższeniem będzie okrąg otoczony rodzajem fosy z wodą. Okrąg ten będzie symbolem życia Papieża, aż do, mam nadzieję, wyniesienia na ołtarze. Okrąg będzie miał średnicę 21,37 m. To symboliczne cyfry, które będą przypominać o godzinie śmierci naszego Papieża. Pod podwyższeniem będą pomieszczenia m.in. na zakrystię czy w przypadku koncertów, które tu się będą odbywały, na garderobę - opowiada Przemysław Wacławczyk. Miejsce to bowiem będzie, w zamyśle jego projektantów, nie tylko miejscem liturgii, ale także koncertów, które będą pasowały swoją powagą do Palcu Papieskiego, a więc np. z okazji świat patriotycznych. - Chcielibyśmy, aby był to plac kulturotwórczy dla całego Zagłębia - opowiada Emilian Kocot.

Jan Funek i Jacek Zieliński projektują sam pomnik Jana Pawła II (na zdjęciu).
Jego prawdopodobny kształt można już zobaczyć na publikacjach Społecznego Komitetu, a więc różnego rodzaju kalendarzach i broszurach, które trafiają do parafii czy urzędów, jako swoistego rodzaju cegiełki. - Pomnik ma być pamiątką wydarzenia, które miało historyczny charakter dla miasta i już prawdopodobnie równie wielkiego nie będzie - podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej, Bogusław Kabała. - Dlatego upamiętnienie tego miejsca było wręcz koniecznością. Następne pokolenia miałyby do nas wręcz pretensje, gdybyśmy tego nie zrobili - dodaje. Tym bardziej, że ten plac już żyje swoim życiem. - Ludzie czują się odpowiedzialni za ten teren, jest nad nim społeczna kontrolka - twierdzi ks. Jarosław Wolski.

Z technicznych szczegółów warto jeszcze dodać, że podwyższenie będzie miało 2,10 metrów wysokości. 4,5 metra będzie miał z cokołem pomnik, a 13,5 metra stojący obok krzyż. Kto chce wesprzeć budowę, może dokonać wpłaty na konto komitetu w oddziale i agendach ING Banku Śląskiego (bez opłaty bankowej na terenie Sosnowca) oraz w urzędach pocztowych. Numer rachunku: 61 1050 1142 1000 0022 9792 8430 z dopiskiem „Budowa Pomnika Jana Pawła II”.
źródło: ks. Jarosław Kwiecień, www.kuria.sosnowiec.pl

Autor: Piotr Dudała | 24/01/2006
Komentarze
#1 | Faisal dnia 18.12.2014 05:38
Cheers pal. I do apipcerate the writing.
#2 | Paulinka dnia 01.06.2008 18:55
Bardzo fajny pomysł. Ale i tak i tak to miejsce zawsze pozostanie piękne...
#3 | natka dnia 01.04.2008 18:53
śledź
#4 | mm19 dnia 19.05.2007 14:40
CAŁKOWICIE POPIERAM TEN POMYSŁ !!!!

<*> 3mam kciuki i nie moge sie juz doczekac ...
#5 | zbychu dnia 17.03.2006 18:46
popieram decyzja powstania oltarza jest sluszna
#6 | Basia dnia 28.01.2006 07:27
Wystarczyłoby, gdyby plac nosił nazwę Jana Pawła II. Przesada nigdy nie jest dobra. Ci "nadgorliwcy" z SLD (dawniej PZPR) chyba chcą fakytcznie obrzydzić ludziom postać Papieża i Kościół. Ludzie będą odczuwać nadmiar i się od nich odwrócą! Tak to już jest!
#7 | Jarek dnia 26.01.2006 21:54
a ten tekst to co?
#8 | Chuck Norris dnia 26.01.2006 21:42
Chuck Norris jestr dyskryminowany na tym forum. Ani jednego tekstu nie ma o mnie!Smile
#9 | szarisz dnia 26.01.2006 18:29
Tak się tworzy spiskową teorię dziejów. :-)
Ktoś Panu Piotrowi usuwa komentarze. Pewnie jakiś Niemiec, którego nazwiska zapomniałem... :-D
Otóż nie usuwa tylko umieszcza w innych wątkach. Tego tekstu Pan szukałeś?
Piotr Dudała | 26-01-2006 | 07:18
To nie ja pisałem tylko ks. Kwiecień. Jak jest moja opinia? Dokładnie taka, jak Twoja Różo - megalomia i bezsensowana gigantomania! Tak myślę! O składzie komitetu społecznego wypowiadałem się! Nie jest rezprezentatywny dla sosnowieckeigo społeczeństwa. Patrz ostatnie wybory!
Znajdzie go Pan dwa wątki wyżej...
Pozdrawiam

#10 | Jerzy dnia 26.01.2006 17:00
Proponuję 2 lub 3 żagle. Nikt nas nie przebije i ludzie będę przyjeżdzać, zeby to oglądać. Do tego ze dwie latarnie morskie i port, bo port to jest poezja!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney