Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Co dalej z Tramwajami?

Cenny czas ucieka, a Ministerstwo Skarbu Państwa wciąż nie potrafi się zdecydować, co zrobić z Tramwajami Śląskimi.


Już w październiku ubiegłego roku śląskie gminy zwróciły się za pośrednictwem KZK GOP do Ministerstwa Skarbu Państwa z prośbą o przekazanie 100 proc. akcji Tramwajów Śląskich. Chodziło o to, by uratować firmę od klęski.Resort miesiącami zwlekał z załatwieniem tej sprawy, a kilka dni temu poinformował, że przekaże tylko 85 proc. akcji firmy. Co chce zrobić z pozostałymi 15 proc. akcji, nie wiadomo. Samorządowcy domyślają się tylko, że ministerstwo chce dać je pracownikom Tramwajów albo zachować dla siebie.


- Przekazanie gminom jedynie 85 proc. akcji byłoby precedensem na skalę kraju, bo jak dotąd podobne przedsiębiorstwa przekazywano gminom w całości. Zresztą nigdzie w Polsce Skarb Państwa nie jest właścicielem przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej - mówi Alodia Ostroch, rzeczniczka KZK GOP.


Dodaje, że gminy już na samym początku zadeklarowały, że w przypadku prywatyzacji Tramwajów pracownicy i tak na tym zyskają. Samorządy przekażą im bowiem należne 15 proc. akcji. - To wynika zresztą z ustawy - dodaje Ostroch.


Wczoraj KZK GOP wysłał pismo do resortu skarbu, by jak najszybciej przekazał całość akcji Tramwajów gminom. Jeżeli do tego nie dojdzie, procedura związana z komunalizacją znów przeciągnie się o kilka miesięcy. Ucierpią na tym przede wszystkim pasażerowie. Grozi nam, że Tramwaje stracą szansę na unijne dotacje, które mogłyby przekazać chociażby na remont torowisk. - To trzeba zrobić w pierwszej kolejności. Wiele z nich jest w tragicznym stanie - mówi Ostroch.


Sytuacja firmy jest trudna. Każdy rok spółka zamyka stratą kilkunastu milionów złotych. Komunalizacja to dla Tramwajów jedyny ratunek

.

Wczoraj nikt z resortu skarbu nie chciał komentować propozycji przekazania śląskim gminom jedynie 85 proc. akcji Tramwajów Śląskich. Samorządowcy, z którymi rozmawialiśmy, nie są tym zdziwieni, bo sami nie potrafią dogadać się z urzędnikami.


- Tam nikt nic nie wie, łącznie z wiceministrami, którzy za to odpowiadają - mówi jeden ze śląskich samorządowców.


Dlatego cierpliwość stracił już Piotr Uszok, prezydent Katowic. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że chce w najbliższym czasie rozmawiać o sprawie Tramwajów z ministrem Wojciechem Jasińskim.


Źródło : "Gazeta Wyborcza" - "Czy ministerstwo ma chrapkę na nasze Tramwaje?"Autor: Arkadiusz Chęciński | 25/01/2007
Komentarze
#1 | Sosna dnia 02.02.2007 12:00
UM! Dajcie na metro! Albo nie - lepiej zbudować super-nowoczesną kolej magnetyczną (Maglev) z Dąbrowy przez Sosnowiec do Katowic ;-D.
#2 | Dzidek Sass dnia 30.01.2007 14:48
Pamiętajmy kogo wybraliśmy w ostatnich wyborach do ratusza. Przypomną sobie o przypadkowym społeczeństwie i pochylą się nad naszymi problemami przed kolejnymi wyborami a ciemny lud to kupi.
#3 | Pasażer-sardynka dnia 29.01.2007 11:52
No i kolejne linie pójdą do likwidacji tak jak ś.p. 8 i 25 Sad
#4 | Pegaz-ass dnia 29.01.2007 11:51
Wygląda jednak na to, że Warszafka nie przekaże tych akcji. A my będziemy przez kolejne miesiące jeździć brudnymi, śmierdzącymi, psującymi się tramwajami! Aż strach pomyśleć, co będzie, jak chwyci 20 stopniowy mróz! Podobnie, jak w zeszłym roku, tak i teraz 3/4 tramwajów nie wyjedzie na trasy?! To jest chore!
W każdym normalnym mieście w Polsce i w Europie inwestuje się w tramwaje, nowe szyny... W Sosnowcu tory przy ul. Żeromskiego czy 3 Maja na Środuli aż błagają o wymianę. A miasto nic nie może tu zrobić, bo nie jest właścicielem... Paranoja... Only in Poland
#5 | też Rafał dnia 27.01.2007 15:17
nie wyobrażam sobie aglomeracji czy jej części (zagłębia) bez tramwajów, to byłby paraliż a autobusy stały by w korkach...brawo rafał z poroniony pomysł!
#6 | Leszek dnia 27.01.2007 13:19
Zbudowac metro!@!! w koncu co nie stac nas?? Panie Gorski daj Pan na MetroPfft
#7 | @rafał dnia 27.01.2007 08:44
głupek!
#8 | rafał dnia 26.01.2007 23:06
zlikwidować tramwaje i zrobić kozacko-szeroką ulice reprezantacyjną w sosnowcu a dać linie autobusowe
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney