Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Blog i Aglomeracja Śląska

Witam wszystkich po dłuższym milczeniu. Od wczoraj ruszył mój blog pod adresem haladus.pl. Po więcej informacji na ten temat warto sięgnąć własnie tam. Z użytkownikami sosnowiecfakty.pl chciałbym jednocześnie podzielić się moimi spostrzeżeniami na temat projektu Aglomeracji Śląskiej...Wyobraźnię polityków, samorządowców, ale i wielu spośród zwykłych mieszkańców rozpala wizja stworzenia METROPOLII! Mało kto wie z czym by się to miało jeść, ale fakt, ze coś w tym jest. Miasta w naszym rejonie od lat zbliżają się do siebie, tak, że często trudno spostrzec gdzie kończy się jedno, a zaczyna drugie. Niezaprzeczalnym też faktem jest, ze wielu mieszkańców naszego regionu pracuje, ma rodzinę, znajomych, takie czy inne zajęcia i sprawy w miastach ościennych. Ważna jest zatem sprawna komunikacja pomiędzy sąsiadującymi miastami, którą mógłby poprawić wspólny organizm miejski. Żeby jednak od ogólników przejść do konkretów to powiem, że i mnie podoba się ten pomysł, pod kilkoma wszak warunkami:Warunek 1. Koszt stworzenia i funkcjonowania nowego organizmu nie może zwiększać wydatków ponoszonych na istniejące dotychczas władze. Co najwyżej powinien się bilansować, a najlepiej gdyby zmniejszał koszt funkcjonowania władz. Warunek ten jest chyba dość oczywisty. Każda konsolidacja powinna mieć na celu redukcję zbędnych kosztów, poprzez ograniczenie struktur pośrednich. W praktyce wiązałoby się to z przekazaniem i przesunięciem części kompetencji, zasobów, ludzi, radnych itd. gdyby projekt miał wiązać się z powstaniem dodatkowych etatów i kosztów - to byłby rozwiązaniem wadliwym.Warunek 2. Władza samorządowa musiałaby wycofać się z wielu dziedzin - tam gdzie pozwalają na to ustawy - i skupić się jedynie na najniezbędniejszych sprawach. Zarządzanie z Katowic lokalami mieszkalnymi i użytkowymi w Sosnowcu, MZuiMem oraz dziesiątkami spółek, spółeczek i zakładów budżetowych w każdej gminie, będzie nieskuteczne i nieefektywne.Warunek 3. Powstała forma musi wnosić istotną, nową jakość. Nadanie jedynie nazwy, przesunięcie niewielkiej części kompetencji, bez zasadniczych zmian, przyniesie korzyści niewspółmierne do kosztów, oczekiwań społecznych i możliwości jakie niesie ze sobą idea stworzenia dużego organizmu miejskiego w naszym województwie.To tyle z mojej strony na tę chwilę. A jakie jest Wasze zdanie?
Autor: Krzysztof Haładus | 28/01/2007
Komentarze
#1 | MIKI dnia 07.02.2007 10:37
jestem ze śląska, i uważam, że zagłębie powinno mieć swoją aglomerację, śląsk i rybnik. Aby nikt nikomu nie wadził. A lotnisko nazywa się "Katowice - Pyrzowice" więc powinno być na śląsku!

#2 | krzysztof dnia 05.02.2007 22:07
Moje zdanie? - To nie ma szans na powstanie. Zbyt wiele głosów doradza, pomaga, przeszkadza, politykuje, warcholi. My naród pieniaczy nie mamy szans na taką inwestycje. Gdzie jest dwóch Polaków tam dwa skrajnie przeciwstawne zdania. Co gorsza tam gdzie kasa do podziału znajduje się wielu chętnych do brania ale.......bez własnego udziału. Więc o czym mowa? Dopóki w kraju nie zacznie się era "zamordyzmu" i ilość radnych, i Bóg wie jakich jeszcze "Działaczy" nie zostanie okrojona do niezbędnego minimum - nic się nie zmieni. Szkoda słów. Brać się trzeba za własne podwórko i oczyścić sklepy z nierobów co to od 6 tej do zamnknięcia leją po krzakach, nie bacząc czy robią to w Zagłębiu czy w Silezji. Tylko że te rajcowskie łby nie dadzą się odpędzić od "koryta". Oj nie....
#3 | freeman dnia 31.01.2007 12:45
ogol sie baranku......
#4 | KB dnia 30.01.2007 14:17
a nazwa ślaska nie interesuje Pana?? podrzutek Sad
#5 | Krzysztof Haładus dnia 30.01.2007 08:23
Dziękuję za wszystkie wyrazy sympatii i merytoryczne wypowiedzi. Pozdrawiam i życzę miłego dnia.
#6 | janina zbyteczna dnia 30.01.2007 06:51
I ten obrzydliwy zarost!!!!!!!!
#7 | zmartwiony dnia 30.01.2007 01:26
Stary, czy już ustaliłeś swoje imponderabilia, wiesz dlaczego przechlapałeś? Musisz misiek popracować nad sobą. Sprawa pierwsza: coś na oczy
#8 | Sąsiadka dnia 29.01.2007 22:41
Drogi Panie a czemu mają służyć Pańskie wynurzenia na ten temat i po co chce Pan znać nasze zdanie ? Komu chce Pan wmówić że czyjeś zdanie będzie miało tu jakieś znaczenie.
Koncepcja tego tworu przyszła z "góry" a konkretnie z łona Pańskiej partii i przez to środowisko jest uparcie lansowana.
Więc może zechciałby Pan wpierw zapytać swych partyjnych kolesi po co i do czego zmierzają z tą aglomeracją. Czy wogóle obchodzi ich głos ludu ?
I co na temat aglomeracji sądzi Pańska miejska Szefowa ?
Lepiej opisuj Pan w blogu co tam słychać we władzach miasta, czy odkrył Pan już jakąś aferę ?
#9 | :-) dnia 29.01.2007 22:21
stary, zadbaj o swoją aparycję a nigdy nie przegrasz, każda ci to powie krzyś
#10 | Żabcia dnia 29.01.2007 21:37
A taki był spokój i porządek,myślałam że Krzysio nareście zrozumiał gdzie jest jego miejsce, niestety przykro mi, myliłam się.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney