Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Supermiasto Śląsk ?

Jutro w Katowicach miało odbyć się spotkanie prezydentów śląskich miast z wicepremierem oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Ludwikiem Dornem. Celem debaty miało być omówienie szczegółowych założeń ustawy aglomeracyjnej i utworzenia na bazie największych gmin województwa śląskiego jednego organizmu miejskiego. Dorn, w ostatniej chwili, odwołał jednak jutrzejszą wizytę.

Spotkanie wicepremiera Dorna z samorządowcami miało stać się przełomem w dyskusji na temat budowy Supermiasta Silesia. Do tej pory bowiem prezydenci śląskich miast mieli poczucie pewnego dyskomfortu; nikt nie ustalał bowiem z nimi szczegółów zapisów ustawowych. Dlatego wielu z nich ma obawy, że projekt ustawy powstanie bez ich udziału.


Śląscy prezydenci, mający poczucie pewnej marginalizacji, kilka dni temu podpisali więc wniosek o rejestrację Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, który jest namiastką planowanej ustawy. Ewentualna ustawa aglomeracyjna da jednak tutejszym samorządom o wiele większe pole działania. 14 największych miast naszego województwa - od Dąbrowy Górniczej po Gliwice może prowadzić wspólną politykę dotyczącą zaopatrzenia w media - wodę, gaz czy prąd, co może spowodować, że ich ceny w naszym regionie mogą spaść nawet o kilka procent.


Największe obawy samorządowców dotyczą szczegółowych rozwiązań prawnych dotyczących struktury aglomeracji. Na razie rząd opowiada się za wprowadzeniem kolejnego szczebla administracji i utworzenia stanowiska "nadprezydenta" 14 największych miast Śląska i Zagłębia. Tutejsi samorządowcy obawiają się, że jest to próba wprowadzenia na to stanowisko osoby związanej z Prawem i Sprawiedliwością. Do czasu kolejnych wyborów samorządowych, które odbędą się w 2010 r. funkcję nadprezydenta mógłby sprawować bowiem specjalny komisarz wyznaczony przez PiS. Koła rządowe pragną przejąć większą kontrole nad terenem, na którym nie mają dominującej pozycji po wyborach samorządowych.


Obawy polityków samorządowych budzi też fakt, że po wprowadzeniu w życie ustawy aglomeracyjnej ich kompetencje byłyby zdecydowanie mniejsze. Razem z zaproszonymi na jutrzejsze spotkanie prezydentami Gdańska i Gdyni chcieli ewentualnie rozwiać swoje wątpliwości, ale patron polityczny całej inicjatywy, wicepremier Ludwik Dorn niespodziewanie odwołał planowaną od trzech tygodni wizytę w Katowicach. Jest to związane z planowaną dymisją Dorna ze stawiska szefa w MSWiA.


źródło: Dziennik Zachodni"Supermiasto Śląsk - Nie odbędzie się spotkanie śląskich samorządowców z szefem MSWiA"Autor: Paweł Kania | 06/02/2007
Komentarze
#1 | sami swoji dnia 16.09.2007 13:17
@romusika:tysz masz,racje...aby ludzi,wykoleic, to na boczny tor, i popatrz nie narzekaja,tylko dyskutuja, o bardzo, bardzo powaznych zagadnieniach dla...tak ciezko mi idzie z tym pisaniem do tematu,ze sie zmeczylem...
#2 | romusika dnia 08.02.2007 09:05
Wiadomo czemu odwolał spotkanie teraz cała zabawa w pomysły aglomeracyjnie zacznie się odnowa... albo wymysla nam jakiś nowy temat zastępczy do jałowych dyput.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney