Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Tożsamość zagłębiowska a GZM

Od jakiegoś czasu interesuje nas żywo sprawa Górnośląskiego Związku Metropolitarnego, do którego nasze zagłębiowskie miasta już weszły i obecnie czekamy na zatwierdzenie tej struktury w Warszawie - pisze red. Piotr Krawczyk w serwisie Zagłebie.info. Najpierw wszedł Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza, później wejdzie Będzin i Czeladź. Za zachowaniem zagłębiowskiej tożsamości optuje większość internautów w Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej, nasi samorządowcy też życzyliby sobie takiej nazwy i wyrazili to słowami Kazimierza Górskiego podczas spotkania w sosnowieckim biurze PO. Niemniej jednak głos naszych samorządowców w sprawie zachowania tożsamości przez Zagłębie w nazwie Związku jest jakiś mizerny i wydaje się być formułowany na potrzeby wewnętrzne.Oprócz tego ma się wrażenie, że stanowisko w sprawie uhonorowania naszego regionu w nazwie jest sprzeczne, bo niby nasi przedstawiciele są na tak ale... "nazwa jest rzeczą wtórną", "tak ale niekoniecznie", "nie będziemy kruszyć kopii".Postanowiłem więc spytać organizacje i znane osoby związane z Zagłębiem - pisze Pan Piotr - co myślą na temat nazwy Związku. Zaczynamy więc kampanię na rzecz wprowadzenia do nazwy Związku regionu Zagłębie Dąbrowskie pytaniem:Czy należy upominać się o Śląsko-Dąbrowski... tudzież Górnośląsko-Zagłębiowski Związek Metropolitarny czyli o obecność regionu Zagłębia Dąbrowskiego w nazwie Związku...?
PULS ZAGŁĘBIA - tygodnik społeczny, znany z wielu regionalnych inicjatyw pro-rozwojowych np. konkurs Menadżer ZagłębiaWniosek o rejestrację Górnośląskiego Związku Metropolitarnego został złożony. Dlaczego w nazwie nie ma elementu zagłębiowskiego, skoro do związku należeć będą w pierwszej kolejności Sosnowiec i Dąbrowa Górnicza, a następnej później Czeladź i Będzin? To oczywiste - słuchać głosy w Zagłębiu - karty tj. nazwy ( ale nie tylko) rozdają ludzie ze Śląska. Marszałek, wojewoda..."PZ" od dziesięciu lat stawia tezę - Zagłębie musi walczyć swoje, bo zostanie zapomniane przez ludzi (nie tylko ze Śląska) i Pana Boga.

Dlatego przypomnijmy o sobie już na wstępnym, czyli tworzenia, związku etapie. Postulujemy nazwę Śląsko- Dąbrowski Związek Metropolitarny.Dlaczego?W odpowiedzi przytaczamy wypowiedź dla portalu www.zaglebie.info prezesa zarządu Komitetu Rozwoju Zagłębia p. Grzegorza WacławikaPostuluję Śląsko- Dąbrowski Związek Metropolitarny z dwóch zasadniczych powodów:1. Historycznego. Nazwa odwołuje się do jedynego w Polsce powojennej wspólnego organizmu (dla obu stron Przemszy), który nie antagonizował, ale jednoczył czyli Regionu Śląsko - Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność" w latach 1980-1981, a następnie podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej Regionu Śląsko - Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność"2. Współczesnego - Trudno sobie wyobrazić jednoczący się w dobrej woli region bez zachowania w nazwie jądra tożsamości.Pozdrawiam

Grzegorz Wacławik

Prezes Zarządu
PROF. DR HAB. JACEK WÓDZ, socjolog i politolog, ekspert w dziedzinie tożsamości lokalnych, relacji śląsko-zagłębiowskich.Uważam, że śląsko-zagłębiowski byłby zupełnie dobra nazwą.
Pozdrawiam Jacek Wódz

.......Odpowiedzi zamieszczamy po ich otrzymaniu - ciąg dalszy nastąpi...


źródło: zaglebie.info
Autor: Redakcja | 09/02/2007
Komentarze
#1 | sympatyk Prof.Miodka dnia 10.02.2007 21:31
Informuję,że w nazwie związku powinno być użyte słowo: "Metropolitalny".Będę za tym lobbował Wink
#2 | anonim dnia 10.02.2007 16:10
STOWARZYSZENIE ZIELONE ZAGŁĘBIE - Organizacja Stowarzyszenie Zielone Zagłębie z całą stanowczością optuje za nazwą dla związku oddającą jego tożsamość. Związek składający się zarówno z samorządów śląska i zagłębia musi posiadać nazwę niedyskryminującą społeczności lokalnych. Uznajemy, iż nazwy: "Górnośląsko-Zagłębiowski Związek Metropolitarny" czy "Śląsko-Dąbrowski Związek Metropolitarny" spełniają ten warunek. Wyrażamy również chęć współpracy przy lobbingu na rzecz takiej nazwy związku.

Zarząd Zielonego Zagłębia
#3 | Wojtek dnia 10.02.2007 16:08
Zagłębie for ever!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney