Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Tożsamość Zagłębiowska to nie jest rzecz wtórna!

Redaktor Piotr Krawczyk z portalu zaglebie.info zainicjował akcję, aby w nazwie Górnośląskiego Związku Metropolitarnego pojawił się człon związany z Zagłębiem. Serwis sosnowiecfakty.pl podobnie, jak kilka innych serwisów, udzielił tej akcji pełnego poparcia. Liczymy na pozytywny społeczny odzew. Akcja pt. "Tożsamość Zagłębiowska to nie jest rzecz wtórna" wciąż trwa!.
Tożsamość zagłębiowska nie jest rzeczą wtórną. Jak wytłumaczymy potomnym czym jest Zagłębie, skoro za jakiś czas wszystko u nas będzie śląskie. Dlatego też postanowiliśmy spytać znane osoby oraz organizacje o nazwę związku - mówi Piotr Krawczyk . Grzegorz Wacławik organizator konkursu "Meneger Zagłębia" przyłączył się do akcji pisząc , że Zagłębie powinno walczyć o swoje, a śląsko-dąbrowska struktura ma swoje pozytywne historyczne konotacje (dawna nazwa województwa i region Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność"), ekolodzy i społecznicy z dąbrowskiego "Zielonego Zagłębia" są stanowczo za nazwą Śląsko-Dąbrowski Związek Metropolitarny, a znany politolog i socjolog Jacek Wódz uważa, że nazwa Śląsko-Zagłębiowski (Związek Metropolitarny) byłaby odpowiednia.
Autor: Redakcja | 15/02/2007
Komentarze
#1 | znajdzmy sie dnia 22.08.2007 08:23
Komentarz Slawomir Mateusz.Nie wchodzac i omijajac polemike personalna, nalezy przyznac sporo racji.Nie trudno znalezc wiele slusznosci w komentarzu.Wiele osob slusznie,po zdobyciu wyksztalcenia natychmiast opuscilo nasze miasta.
Wytworzono -moim zdaniem- zasciankowosc kladzie sie smutnym "cieniem" na naszej tozsamosci.Wyjatki,ktorzy sie z niej wyrwali i osiagneli "Zaszczytu" stanowia i powinny stanowic dume dla naszego miast czy regionu.Tym winnismy powiedziec abysmy sie razem znalezli.Nalezy, takze tych, ktorzy tu zostali na dobre i zle, nie omijac, oni sa i trwaja,bez wzgledu na "HASLA",podzialy i roznice.Pomimo,ze nas dzielono,przylaczano-zostalismy a jakze wierni swojej zaglebiowskiej tozsamosci, a to cieszy.
#2 | Pegaz-ass dnia 25.02.2007 21:08
Zawsze Zagłębie!
#3 | Madejski dnia 24.02.2007 23:17
Żale i pretensje do całego świata, tylko nie do samego siebie. Dużo jadu, prywaty i sporo zwyczajnych kłamstw. Dobrze się stało, że tego Pana w serwisie już nie ma. Skorzystali na tym wszyscy.
#4 | Sławomir Matusz dnia 24.02.2007 15:51
Zastanawiam się i zapytam - prowokując do dyskusji - o jaką tożsamość chodzi Piotrowi Dudale? Z kim mamy się identyfikować: z przedojennymi rewolucjonistami i komunistami, niemieckimi przemysłowcami, czy może z Przywódcą skcji "Żelazo" - który wpisał do naszej Konstytucji wierność Związkowi Radzieckiemu i przewodnią rolę PZPR?
Komu ta "tożsamość" ma służyć? Kilku lokalnym graczom politycznym, pokroju Kabały, Bańbuły, Górskiego i ich sojusznikom? Bo ludziom nie służy - kto może ucieka stąd. Wyklucza się z życia społecznego nie tylko jednostki, ale całe grupy społeczne.

Historia Zagłębia pod tym względem jest dramatyczna: kto tu przyjechał i próbował się osiedlić szybko rozumiał, że to pomyłka i czym prędzej uciekał, nie widząc możliwości rozwoju. Kto się tutaj urodził, podrósł trochę, a miał krztynę oleju w głowie - podobnie. Kiepura, Szpilman, Kudelski, Sebyła (uczeń Lic. Prusa), Ratoń, Sebyła, Szafer - to kilka tylko nazwisk z lity która mogłaby liczyć kilka stron.

Z kim mam się identyfikować? Chyba z tymi, którzy wyjechali stąd. Bo przecież nie z rodziną Równickiego, czy panem Górskim r11; nota bene prezydentem, którego nazwisko widnieje 10 razy na liście Wildsteina i nikt go do dziś nie poprosił o wyjaśnienie? Mam się identyfikować z kimś, kto może był ubekiem? Czy też z radzieckim wasalem i agentem, który kierował bandą napadającą na sklepy jubilerskie na zachodzie Europy?
Mam się identyfikować z SosnowiecFakty r11; z którego mnie 2 razy wyrzucono, bo pytania, które stawiałem rozdrażniły kilku idiotów z Urzędu Miasta? Identyfikować się z Piotrem Dudałą r11; który może i chciałby dobrze, ale boi się każdego telefonu z Komitetu Miejskiego?

Tradycją tego miejsca jest, że nigdy nie dbano tu o ludzi r11; wykorzystując niemiłosiernie. Jednostki wybitne były tu zawsze niemile widziane, jeśli nie biły pokłonów władzy. A tę zawsze mieliśmy pazerną - zaborczą i prymitywną r11; dla której liczyły się tylko układy i układziki oraz interesiki na boku. Zagłębie to było od zawsze rCzarne Eldorador1; r11; tak traktowane przez wszystkie władze... rDziki Zachódr1; do którego ciągnęli ludzie w poszukiwaniu pracy i różne męty licząca na to, że się obłowią kosztem innych. Taką władzę mamy dzisiaj, tak nas traktuje.

Zagłębie i Sosnowiec jako Stolica... Stolica ściąga elity r11; kulturalne i naukowe. Dba o to by chcieli osiedlać się w stolicy wybitni naukowcy i profesorowie, artyści, pisarze; by powstawały wydawnictwa, czasopisma na światowym poziomie, gabinety, laboratoria badawcze itp. Dba, by Stolica była centrum wymiany myśli r11; a nie siedliskiem poplecznictwa, kumoterstwa jak jest obecnie. Stolica dba, też by ta myśl promieniowała r11; na kraj i zagranicę, lansuje i popiera swoich intelektualistów i artystów. Tymczasem co w Sosnowcu mamy: cenzurowanego rKuriera Miejskiegor1; r11; propagandowy organ... Śmiech i zgroza. Czy my mamy co pokazać w kraju? Za granicą?

Powiedzmy... Jest Jerzy Lucjan Woźniak i Tomasz Kostro, pojawiło się w ostatnim czasie kilka talentów literackich... Czy ktoś ich zgłosił do Nagrody NIKE, czy Nagrody im. St. Reymonta, lub innej? Bo przecież Miasto powinno ich promować. Bo przecież jest jakiś wydział promocji, czy kultury? Podobno...

Ale wrócę do tematu tożsamości Zagłębia. Piotr Dudała r11; znany z miłości do Sosnowca, do Pogonie, upomina się o tę tożsamość na łamach serwisu SosnowiecFakty. A jednocześnie daje nam do zrozumienia, że pokłady tej miłości wyczerpały się. Ma już dość tego rCzarnego Prowincjonalnego Eldorador1; r11; z szeryfem Górskim i księdzem Bańbułą. Nie tylko, że emigruje śladami wybitnych Sosnowiczan r11; za miedzę do Starostwa Powiatowego, ale jednocześnie postuluje na łamach swojego serwisu: przenieście nam Stolicę do Będzina.


#5 | robociarz dnia 17.02.2007 22:10
panie a co to znaczy wtórną ? i dlaczego nie jest ? a co jest rzeczą wtórną ? i czy nie mozna tak zwykłym ludzkim językiem ? a jak nie bedzie wtórną to bedzie wiecej roboty i dzieci mniej głodne ?
#6 | Gandalf dnia 16.02.2007 12:25
Zagłebie, zagłebie!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney