Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zagłębie Dąbrowskie w Górnośląskim Związku Metropolitalnym?!

Prezentujemy teskt Komunikatu z konferencji parlamentarzystów i samorządowców Zagłębia Dąbrowskiego, która odbyła się w dniu 19 lutego 2007 r. w Biurze Senatorsko-Poselskim PO w Sosnowcu przy ul. Warszawskiej 1/2. Został on w dniu dzisiejszym przedstawiony na sesji Sejmiku Samorządowego Województwa Katowickiego przez Prezydenta Dąbrowy Górniczej Zbigniewa Podrazę.
Komunikat z konferencji parlamentarzystów i samorządowców Zagłębia DąbrowskiegoMy, parlamentarzyści oraz włodarze powiatów, miast i gmin Zagłębia Dąbrowskiego, uczestnicy konferencji zorganizowanej w Sosnowcu w dniu 191utego 2007 roku z satysfakcją odnotowujemy, że wieloletnie działania w cęlu upodmiotowienia Zagłębia Dąbrowskiego w wymiarze terytorialnym dla celów statystycznych NUTS-3 odniosły pożądany skutek.Propozycje nowego podziału kraju na jednostki statystyczne NUTS -3, przesłane do Komisji Europejskiej i Eurostatu uwzględniają postulowane przez nas propozycje zawarcia w jednym z podregionów pięciu powiatów tj. miasta Sosnowiec, Dąbrowę Górniczą, Jaworzno oraz powiaty ziemskie tj. będziński, zawierciański, wyodrębniając podregion sosnowiecki.


Mając na uwadze kryteria jednolitości społeczno-ekonomicznej oraz funkcjonalnej, uwzględniające zwłaszcza obszary kształtujących się metropolii towarzyszące zasadom podziału w myśl nomenklatury NUTS ( zgodnie z wytycznymi komisji Europejskiej), żywimy przekonanie, że podregion sosnowiecki, skupiający ponad 700 tyś społeczność znajdzie podobny wymiar w propozycji projektów związków aglomeracyjnych.


Dostrzegając potrzebę zachowania integralności Zagłębia w aspekcie nowokształtowanego podziału administracyjnego w ramach NUTS 3 oraz realizacji strategii rozwoju tej części woj. śląskiego, apelujemy o uwzględnienie w pracach nad projektem GZM lub innego projektu aglomeracyjnego podregionu sosnowieckiego jako całości, a nie tylko jego wybranych elementów.


Akceptujemy sam projekt Górnośląskiego Związku Metropolitalnego. Uważamy jednak, że dobry projekt rozwiązań w tej materii może uwzględniać zarówno interesy gmin biorących bezpośredni w nim udział jak i korzyści obszarów tzw. "peryferyjnych" stanowiących jednak integralną część nowotworzonej jednostki terytorialnej NUTS 3.Taki opis przedsięwzięcia, który winien znaleźć swoje miejsce w stosowny uzasadnieniu, z pewnością poprawi społeczny odbiór tej skądinąd cennej inicjatywy.Parlamentarzyści i samorządowcy biorący udział w konferencjiSosnowiec, dn. 19 lutego 2007 r.Na konferencji obecni byli:

Gospodarze: Poseł G. Dolniak, Eurodeputowana M. Handzlik, Senator Z. SzaleniecRenata Malecka-Libera - Poseł na Sejm RP


Antoni Sosnowski - Poseł na Sejm RP


Waldemar Andzel - Poseł na Sejm RP


Wiesław Jędrusik - Poseł na Sejm RP


Adam Lazar - Starosta Powiatu Będzińskiego


Radosław Baran - Prezydent Będzina


Krzysztof Kobiałka - Wójt Mierzęcic


Mirosław Rabsztyn - Wójt Bobrownik

Jerzy Pyszczek - Z-ca Burmistrza Wojkowic


Małgorzata Reczko - Burmistrz Sławkowa


Marian Kozieł - Wójt Psar


Ryszard Łukawski - Z-ca Prezydenta Sosnowca

Mateusz Rykała - Pełnomocnik Prezydenta Sosnowca


Zbigniew Podraza - Prezydent Dąbrowy Górniczej


Paweł Silbert - Prezydent Jaworzna


Ryszard Mach - Starosta Powiatu Zawierciańskiego


Maciej Kaczyński - Burmistrz Miasta i Gminy Łazy


Stefan Pantak - Wójt Kroczyc


Jan Molenda - Wójt Gminy Irządze


Michał Otrębski - Burmistrz Gminy Pilica


Stanisław Wójcik - Burmistrz Miasta i Gminy Szczekociny


Marek Śliwa - Burmistrz Miasta Poręba


Jan Szot - Prezes Agencji Rozwoju Lokalnego


Krzysztof Ciemniewski - Naczelnik Rozwoju Lokalnego


Krystyna Kozak-ARL


oraz Janusz Moszyński - Marszałek Województwa Śląskiego

Autor: Piotr Dudała | 20/02/2007
Komentarze
#1 | george dnia 17.03.2008 23:16
W sprawie Burmistrza SOSNOWCA.Sorry ale ten chory czlowiek nie nadaje sie do detaty publicznej w TV. ON ten czlowiek ma jakies swoje urojone pomysly. Boze co za DE

BIL REKTOR jakis dal mu Dyplom. Jesli ON wogle .skonczyl jakas szkole??.przeciez ten Facet jest ciezko chory,Co za DEBIL rzadzi waszym miastem. SZOK!!!!!
#2 | Pavos dnia 21.02.2007 22:39
Jak widać w gardłowej sprawie można się dogadać nawet między podziałami. Pod tym stanowiskiem podpisali się przedstawiciele różnych opcji, nawet mocno skłóconych! Zagłebię łączy wszystkich!
#3 | Denny dnia 21.02.2007 21:48
PiS ze Śląska chce szybko i bezboleśnie ustawowo zlikidować Zagłębie.
#4 | anonim dnia 21.02.2007 21:35
Wyborcza, jak zwykle nie napisała wiele. Więcej mozna się dowiedzieć ze strony Marszałka.

"Podczas dyskusji radni z subregionu częstochowskiego i bielskiego wyrażali obawy dotyczące marginalizacji obszarów leżących poza granicami przyszłej aglomeracji. Ich zdaniem jej powstanie negatywnie wpłynie na rozwój obszarów przez nich reprezentowanych. Z kolei reprezentanci samorządów z Zagłębia Dąbrowskiego, a także powiatu tarnogórskiego, mówili o konieczności rozszerzania granic aglomeracji. Odnosząc się do tych głosów marszałek Moszyński stwierdził, że powstanie aglomeracji śląskiej stwarza m.in. szanse na pozyskanie środków z Sektorowych Programów Operacyjnych, które nie są obecnie w zasięgu pojedynczych miast. rSilny ośrodek metropolitalny jest w stanie także skutecznie konkurować z innymi aglomeracjami europejskimi i krajowymi, a pozyskane w ten sposób inwestycje przyczynią się do rozwoju całego regionu.r1; r11; argumentował. Zdaniem zespołu ekspertów ds. opracowania ustawy o aglomeracji, powołanego przez Wojewodę Śląskiego, powinna ona dopuszczać możliwość wstępowania nowych miast do związku, a także na ich występowanie. Rozważane są dwa warianty ustawy o aglomeracji. Pierwszy z nich określałby ramy prawne wszystkich 12 krajowych obszarów metropolitalnych, a drugi odnosiłby się tylko do specyfiki aglomeracji śląskiej. Za tym drugim rozwiązaniem opowiada się Zarząd Województwa Śląskiego, gdyż nie ma w Polsce porównywalnej konurbacji miejskiej. Nieporównywalne są też problemy, z którymi borykają się miasta aglomeracji śląskiej."
#5 | Sosna dnia 21.02.2007 21:26
Dziwny będzie ten GZM bez np. Będzina i Czeladzi. I jak niby przyszli włodarze GZM chcą zarządzać np. komunikacją w regionie? Tak wiele linii autobusowych i tramwajowych KZK-GOP kursuje przez Będzin i Czeladź...
A tak swoją drogą - ciekawe, czy po utworzeniu związku KZK-GOP zostanie zlikwidowany?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney