Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Spotkanie z Janem Olbrychtem – posłem do Parlamentu Europejskiego

W dniu 22.02.2007 r. przebywał w Sosnowcu Jan Olbrycht poseł do Parlamentu Europejskiego, zaproszony przez władze samorządowe miasta w osobach Prezydenta Kazimierza Górskiego i Pełnomocnika Prezydenta Mateusza Rykałę. Podczas konferencji w Urzędzie Miasta podzielił się z zebranymi swoją wiedzą na temat funduszy europejskich w perspektywie lat 2007 – 2013.
W konferencji uczestniczyli samorządowcy z Sosnowca i miast sąsiednich, pracownicy Urzędu Miasta, przedstawiciele województwa, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji oświaty, kultury, sportu, rekreacji, organizacji gospodarczo biznesowych, pozarządowych, przedsiębiorstw działających w Sosnowcu i regionie, przedstawiciele kościołów, związków wyznaniowych, mediów.
Jan Olbrycht – były Marszałek województwa śląskiego – jest wybitnym samorządowcem, politykiem - obecnie posłem do Parlamentu Europejskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej. Biegle włada językiem francuskim i angielskim. W Parlamencie Europejskim pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Komisji Rozwoju Regionalnego.

W swym wystąpieniu przekazał szereg istotnych informacji dla działań samorządów w obszarze aplikowania o środki unijne bardzo ważne dla rozwoju miast i gmin naszego regionu.
Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego jest obecnie na etapie zatwierdzania przez rząd. Potem uzgadniać go będzie Komisja Europejska. Z dużym prawdopodobieństwem uruchomienie funduszy nastąpi z początkiem 2008 roku.

Na tym – w następnej perspektywie finansowej, bo poprzednia zakończyła się w 2006 roku - kolejnym etapie przekazywania do Polski funduszy europejskich obowiązywać będzie zasada n + 3, a nie jak do roku 2006 zasada n + 2. Pierwszy etap rozliczenia pieniędzy europejskich kończy się w roku 2010, więc po wyborach samorządowych. Jest to bardzo istotne dla działań samorządów. Zatem planując wydatkowanie i rozliczanie funduszy na lata 2007 – 2013 należy uwzględniać kalendarz wyborczy i polityczny, oraz ściśle kierować się obowiązującymi zasadami.

Podkreślał, że na prostą procedurę europejską Polska nałożyła bardzo skomplikowaną procedurę prawną ubiegania się o środki unijne. Ponadto środki unijne zostały decyzją władz Polski wprowadzone do budżetu państwa.

Jan Olbrycht w wystąpieniu silnie podkreślał zasadę uzgodnienia stosowaną w pozostałych krajach Unii Europejskiej, jako najlepszy sposób wyboru projektów służących rozwojowi całego regionu. Zwrócił uwagę na niekonsekwencje nowej ustawy o rozwoju regionalnym.

Komisja Europejska nie narzuca tego, nie wskazuje, kto ma decydować o podziale środków, czy to będzie decydował rząd czy samorząd. Ale wymaga, aby odpowiedzialność za ten proces była zagwarantowana prawnie. Jeśli decyduje o tym podziale funduszy unijnych samorząd, a wojewoda ma prawo weta, to kwestia odpowiedzialności jest niejasna.

Ustawa wprowadza także zasadę odwołań. Jeśli projekt podmiotu aplikującego o fundusze w drodze konkursu nie zostanie zakwalifikowany, to ustawa zobowiązuje ten podmiot do złożenia odwołania do wojewody, potem do ministra. A czas upływa, zasada n + 3 obowiązuje, środki niewykorzystane w ciągu 3 lat przepadają.

Eurodeputowany relacjonował sprawy ważne dla samorządów.
Udało się przeprowadzić w Parlamencie Europejskim w perspektywie finansowej 2007 – 2013 sprawę podatku VAT jako kosztu kwalifikowanego w rozliczeniach samorządów i organizacji pozarządowych. To oznacza, że Unia zwróci w dotacji kwoty VAT zapłacone przy realizacji inwestycji. Dla samorządów podatek VAT stanowi poważne obciążenie. Możliwe jest w tej perspektywie finansowej ramach programu operacyjnego przeznaczenie 3% środków na rozwój budownictwa mieszkaniowego. Fundusz tworzony środkami miasta, województwa, z pomocą środków europejskich może tanimi kredytami wspierać przedsięwzięcia rozwojowe w dziedzinie budownictwa. Zaznaczył, że nie chodzi tu o budownictwo socjalne.
W kwestii planowanego i przedstawianego w mediach Związku Metropolitalnego czy inaczej Aglomeracji Marszałek Jan Olbrycht gorąco zachęca do podejmowania rozmów, prowadzenia ustaleń, dyskusji w gremiach samorządowców poszczególnych miast stanowiących konurbację.
Jan OlbrychtUrodzony 21 września 1952 r. w Rybniku. Doktor socjologii. Nauczyciel akademicki, ekspert, polityk i działacz społeczny.
Burmistrz Cieszyna (1990- 1998), współzałożyciel Euroregionu Śląsk Cieszyński-Tesinske Slezsko. Wiceprezes Związku Miast Polskich odpowiedzialny za kontakty z europejskimi organizacjami samorządowymi.
Wiceprzewodniczący Rady Gmin i Regionów Europy oraz przewodniczący polskiej delegacji do Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Rady Europy.
Marszałek Województwa Śląskiego (1998-2002), Inicjator Konwentu Marszałków. Członek Zarządu Zgromadzenia Regionów Europy.
Członek Rady Polityki Regionalnej Państwa. Członek Rady Światowej Organizacji Zjednoczonych Miast i Władz Lokalnych.
Pracownik naukowy i wykładowca wyższych uczelni ( ATH w Bielsku, Akademii Ekonomicznej w Katowicach i in.)
Uczestnik wielu konferencji europejskich na temat roli regionów w UE. Ekspert Instytutu Spraw Publicznych w Warszawie ds. polityki regionalnej. Członek Komitetu Zagospodarowania Przestrzennego Kraju PAN.

źródło: Biuro Poselskie Posła Jana Olbrychta w Sosnowcu
Autor: Piotr Dudała | 22/02/2007
Komentarze
#1 | S-c dnia 01.03.2007 12:56
To jeden z lepeszych i aktywniejszych posłów
#2 | Jan dnia 26.02.2007 06:11
Swietne spotkanie, naprawde! Moze go zaprosza jeszcze kiedys
#3 | Lotnik dnia 23.02.2007 15:53
...no i jeszcze jest Tajnym Radcą Dworu Królestwa Duperelli
#4 | anonim dnia 23.02.2007 12:07
A co tam w Będzinie słychać?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney