Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Inwestor dla Dorotki

Jest nie tylko ozdobą będzińskiej dzielnicy, ale i wyjątkowym punktem widokowym. Ma wysokość 382 metrów. To najwyższe wzniesienie na Wyżynie Śląskiej. W ładne dni podobno można stąd zobaczyć nawet Tatry. Z tym miejscem wiąże się sporo legend, jest tu też stary, zabytkowy kościółek. Góra Dorotka to ulubiony motyw prac znanego artysty, zmarłego honorowego obywatela miasta, profesora Jana Świderskiego. Czy stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych Zagłębia?

Niestety, teren ten praktycznie nie jest zagospodarowany. A planów było wiele.- Jeszcze jako dziecko, słyszałam o planach powstania na Dorotce wyciągu narciarskiego. Niestety żadnych konkretów. A szkoda,bo to idealne miejsce do aktywnego wypoczynku i latem, i zimą. U nas w Będzinie góra sobie stoi i się prosi o mądre zagospodarowanie i nic. A można by było ściągnąć ludzi do naszego miasta i jeszcze na tym zarobić - mówi pani Anna.W ubiegłym roku na forum strony urzędu zorganizowano dyskusje na temat zagospodarowania tego miejsca. Pomysłów nie brakowało, ale jak przyznaje Tomasz Delowski, naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego Urzędu Miejskiego, plany, przynajmniej na razie, spełzły na niczym.- Była nawet firma zainteresowana tym, aby zorganizować tu wyciąg narciarski. Jak jednak przyszło do konkretów, to okazało się, że chcieliby, aby koszty budowy poniosło wyłącznie miasto, a oni mieliby czerpać zyski. Ze zrozumiałych względów nic z tego nie wyszło. Na razie nie m jakiś szczegółowych planów dotyczących rozwoju tego terenu. Choć staramy się zainteresować tym terenem - przyznaje Tomasz Delowski.Najczęściej można tu spotkać amatorów jazdy na rowerze górskim, którzy starają się zadbać o czystość tego miejsce i trochę go uporządkować. Bo niestety inni przyjeżdżający zostawiają tu zwykle kilogramy śmieci. Mieszkańcom marzy się wprowadzenie małej infrastruktury wokół wzgórza związanej z obsługą rekreacji i turystyki. Tymczasem nic nie wskazuje na to, aby cos się tu zmieniło. Marcin Lazar, nauczyciel z MZS nr 1 w Będzinie przyszedł tu z grupką swoich podopiecznych w ramach wędrówek po ciekawych zakątkach miasta.- Myślę, że należałoby zacząć od wycinki drzew i zasadzeniu gatunków bardziej szlachetnych. To miejsce powinno zrobić się bardziej widoczne, przejrzyste. Myślę jednak, że jeśli nie znajdzie się inwestor to wszystko pozostaje w sferze marzeń.


źródło: Dziennik Zachodni

Autor: Piotr Dudała | 24/02/2007
Komentarze
#1 | Pan Tomasz dnia 12.04.2007 09:08
Szkoda ze tak malo zdjec w tym serwisie !!
#2 | Fiskusik dnia 26.02.2007 10:20
A ta górka to przypadkiem nie ma jakiegoś wlaściciela ? Ona jest niczyja ? - łącznie z tym wszystkim co na niej jest ?
#3 | Pegaz-ass dnia 25.02.2007 22:34
A jakie panoramy można tutaj fotografować! Jak na dłoni, widać wszystkie osiedla Zagłębia! Wszystko tonie w zieleni! Rewelacja! Do szczęścia potrzeba tylko dobrej pogody. Widoki byłyby jeszcze ciekawsze po uporządkowaniu lasu na górce i utworzeniu tam punktu widokowego.
#4 | Bony dnia 25.02.2007 21:37
Góra Dorotka to jest prawdziwy hicior.
#5 | Sosna dnia 25.02.2007 21:07
Rety, rzeczywiście, przydałoby się zagospodarować tę górę... Latem, przy dobrej pogodzie, widać z niej nawet... Beskidy! Stok narciarski byłby fajnym pomysłem!
Choć ten cały Grodziec schodzi ostatnio na psy... Np. tramwaj linii 25 zlikwidowano! otem przez pewien czas jeździła zabytkowa eNka, którą także zlikwidowano! Jak na razie - wszystko się likwiduje... Może i górę zlikwidują Sad
#6 | Lotnik dnia 25.02.2007 17:23
@ Anonim
Z Dorotką ma to wiele wspólnego, bo wychodzę wyłącznie na Dorotkę
#7 | anonim dnia 25.02.2007 17:20
A co to ma wspólnego z Dorotka?
#8 | Lotnik dnia 25.02.2007 16:23
Marianku! Z domu czasem wychodzę, ale... Ze względu na odrażającą powierzchowność i szprinder umysłowy wychodzę tylko o 3.00 nad ranem
#9 | Marian dnia 25.02.2007 15:55
Lotnik niezły jesteś a wychodzisz czasem z domu ??
#10 | falcon dnia 25.02.2007 15:37
Ty to masz gest!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney