Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


news usunięty

Autor: Piotr Dudała | 26/02/2007
Komentarze
#1 | sami swoji dnia 31.08.2007 18:49
Proponuje polaczyc Gdansk z Zakopanym i Cieszynem.Bialystok z Bogatynia - i mamy -POLSKA-.Brawo !!!
#2 | mieszkancy Wąchocka dnia 31.08.2007 18:47
cytatGrinowcipy rodem z Wąchocka - protestujemy,jestesmy razem w Polsce, albo w kabarecie...prosimy o szacunek!!!
#3 | Bronson dnia 28.02.2007 16:49
Co fakt, to fakt!
#4 | darco dnia 28.02.2007 15:57
Na jednym spotkaniu z udziałem b.poważnych osób stwierdzono jednoznacznie, że nowo powstający "twór" (a właściwie pełnienie w nim ważnych funkcji) będzie doskonałą trampoliną do kariery politycznej.
Stwierdzono także jednoznacznie, że jest parę osób (z pośród sygnatariuszy związku) które w tym zakresie przejawiają szczególny "apetyt" i aspiracje. Może więc o to chodzi ?
#5 | Karol dnia 28.02.2007 10:35
Co do tego nikt nie ma żadnych wątpliwości. Pan Prezydent o coś gra. Pytanie o co?
#6 | darco dnia 28.02.2007 09:49
Napiszę to, co już napisałem na innym zagłębiowskim forum :

"My (Zagłębiacy dla których własna tożsamość jest ważna) nie negujemy w nazwie elementu "Górnośląski", akceptujemy go, a nawet popieramy. Ale jednocześnie żądamy, w imieniu wielu pokoleń mieszkających i pracujących tu ludzi, o uczczenie ich pamięci przez uwzględnienie w nazwie Związku nazwy naszego regionu.

Nazwa "Górnośląsko-Zagłębiowski Związek Metropolitalny" (GZZM) to nie tylko oddanie czci historii tych ziem (i Śląska i Zagłębia), historii ludzi tu zamieszkujących, ale to także, po prostu stwierdzenie aktualnie istniejącej rzeczywistości.

Taka nazwa w żaden sposób nie konfliktuje obu społeczności i choć podkreśla różne tożsamości, to jednak łączy.
Jakakolwiek inna nazwa, z pominięciem którejś ze stron, nie tylko dzieli, ale może być przyczynkiem do powstawania nowych antagonizmów.

Próby, narzuconej administracyjnie unifikacji społeczeństw po obu stronach Brynicy, nie tylko, że nie będą zaakceptowane (i tu i tam), ale nie mają nic wspólnego z demokracją i przypominają działania z poprzedniego ustroju kiedy probowano stworzyć "człowieka radzieckiego", takiego który się odetnie od swojej historii i od swoich korzeni.

Łączmy się, współpracujmy, a różnice tożsamości (obyczajów, kultur) niech wzbogacają tą ziemię, niech przyczyniają się do jej atrakcyjności i rozwoju."

Dalej nie rozumiem tego uporu prezydenta Górskiego w lansowaniu postawy którą prezentuje.
("chciałbym, ale niekoniecznie", "tożsamość zagłębiowska to rzecz wtórna" itp.)
Już teraz fakty pokazują, że nie jesteśmy traktowani równoprawnie, a on ciągle swoje...
Jest chyba tylko jedno logiczne wyjaśnienie. Kosztem tożsamości zagłębiowskiej chce osiągnąć jakiś swój własny cel polityczny.
#7 | rafal dnia 27.02.2007 23:46
Ja nie rozumiem o co chodziło z tym piarowcem i Uszokiem. Czy prezydent Górski, uważa że promowanie miasta to dwuetapowe zadanie - najpierw budowa, później promocja? Czy to nie może iść w parze? Poza tym, co takiego sie w Katowicach poza DTŚ buduje? Co buduje się w Sosnowcu? Może gdy samorządowcy mówią o inwestycjach, powiedzą o tym w mieszkania. Gdzie się w Sosnowcu budyje? Na Kilińskiego, jeden blok. Inwestycja! W dodatku, choć WS Humanitas nie bronię bo sama powinna zadbać o swoje interesy, to jednak UM mógł jakoś wpłynąć na spółdzielnię by swymi planami nie burzyła szansy miasta. Bo czy tego chcemy czy nie, to WSH jest jedynym punktem które może stać się zagłębiowskim ośrodkiem akademickim. Dąbrowska szkoła bizensu ma opinie mało przychylne, w Będzinie tylko filia Politychniki Częstochowskiej i to tyle. Na pewno da/dało się podrowadzić do budowy kompleksu WSH i nowych - KILKU bloków mieszkalnych.
Podział Śląsk - Zagłębie będzie. I niech będzie, bo jest dobry. Otwartość na zmiany o jakich prezydent pisze, to błąd. To zbliża do macluhanizmu, który widział świat jako globalną wioskę. Która w jego rozumieniu prowadzić miała do bezużytności narodów i kultur. Teoria padła. O ile o świecie mówi się "zglobalizowany", to w rozumieniu ekonomicznym oraz komunikacyjnym, ale nigdy o kulturowym. Kapuściński w ramach polemiki z MacLuhanem powiedział że "w każdej wiosce znajdzie miejsce globalny świat". Bądźmi otwarci na poznawanie innych kultur i tradycji, nie podatni na ich wpływ. Jeśli z przemian w regionie ma powstać twór ślązagłębiaków, to ja dziękuję. Nie da sie jednocześnie być katolikiem a uznawać tylko starotestamentowej, judaistycznej wersji Pisma Świętego. Choć tak wiele je łączy, tak wiele jak Śląsk i Zagłębie, nigdy nie będą tworzyć jednolitej całości.
#8 | Piotr Dudała dnia 27.02.2007 20:09
Trudno się nie zgodzić z komentarzem Piotra Krawczyka. Pan Prezydent Górski mocno "ściemnia" i tak na dobrą sprawę nie wiadomo o co mu chodzi. Niby dostrzega Zagłębie, ale jak go zestawia ze Śląskiem to widzi jakiś świat absurdu, jakiś Wąchock. Konflikt jest zły, zgadzam się, ale różnice ubogacają. Zachowajmy własną tożsamość, współpracując dla wspólnej przyszłości! W ramach jedenej aglomeracji, najlepiej śląsko-zagłebiowskiej, Śląsk niech pozostanie Śląskiem, a Zagłębie Zagłębiem. To takie proste i oczywiste!
#9 | Mobuto dnia 27.02.2007 19:57
Gdzie Śląsk, gdzie Zagłębie, a gdzie Polska?
#10 | komentarz z serwisu zaglebie.info - Piotr Krawczyk dnia 27.02.2007 19:54
Współpraca ze Śląskiem w ramach wspólnego związku, a później w ramach jednej aglomeracji to piękna idea. Miasto od Gliwic aż o po Dąbrowę wydaje się fantastycznym pomysłem. Niestety patrząc na podział środków w RPO 2007-2013 można mieć obawy czy ta współpraca w ogóle nam się opłaci. Duża metropolia może i dostanie więcej środków z UE, ale mam spore obawy jak będą one tak dzielone jak dotychczas. Mimo wszystko nie krytykuje Związku w czambuł i tak jak Karol Winiarski jestem "za", ale sceptycznie widzę to wszystko - podkreślam, że jestem za dobrowolnym Związkiem Metropolitarnym, a nie hipermiastem "Silesia"

Druga sprawa to nazwa. Prezydent używa kilka razy pojęć Śląsk i Zagłębie. Czy w imię zasypywania podziałów na rzeczce Brynicy mamy zrezygnować z regionu Zagłębia na rzecz regionu Śląsk. Czy mamy przyjąć atrybuty śląskości i tak jak mówi Jerzy Gorzelik uczyć się śląskiej mowy, podkreślać rolę Niemców w rozwoju własnego regionu.

Mamy własną wspaniałą historię z której możemy być dumni: Powstanie Styczniowe, narodowowyzwoleńczą Rewolucję 1905 (Czerwone Zagłębie), Walkę Zagłębiaków na frontach II WŚ, Solidarność. Owszem jest też dużo spraw które nas łączą ze Śląskiem, zwłaszcza w sferze gospodarczej i komunikacyjnej, ale to że na Warmii i Mazurach są jeziora nie oznacza, że mniejsza Warmia powinna zrezygnować z własnej tożsamości. Funkcjonuje woj. warmińsko-mazurskie, funkcjonuje też woj kujawsko-pomorskie czyli konkurujące ze sobą Bydgoszcz i Toruń czyli da się zachować specyfikę regionalną i działać w ramach jednej struktury administracyjnej. Nie wspomnę już o landach niemieckich, gdzie prawie połowa z nich ma nazwy dwuczłonowe...

Nie trzeba więc zacierać tożsamości żeby współpracować. Ani Ślązacy nie zrezygnują ze swoich tradycji, którymi się szczycą, ani Zagłębiacy ze swoich. Można współpracować w ramach Związku szanując się nawzajem i zachowując własną tożsamość regionalną. To oczywiście kwestia nazwy wbrew obiegowym opinią nazwa Śląsko-Zagłębiowski Związek lub Śląsko-Dąbrowski nie dzieli, a łączy dwa regiony ... bardziej niż ucieczka od historii i tworzenie zmagdonaldyzowanej tożsamościowo przestrzeni urbanistycznej.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney