Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


„Inicjatywa godna rozważenia”

W dniu 5 marca 2007r. w siedzibie Starostwa Powiatowego w Będzinie przy ul. Sączewskiego 6 odbyła się konferencja Sołtysów i Rad Sołeckich Powiatu Będzińskiego nt. „Fundusze sołeckie – tak czy nie?”. Zebranych przywitał starosta będziński Adam Lazar oraz Jan Bańka, przewodniczący Stowarzyszenia Społeczno - Kulturalnego Sołtysów i Członków Rad Sołeckich.

Prezentacji poselskiego projektu ustawy „o Funduszu Sołeckim” dokonał jeden z jego twórców - poseł na Sejm RP Grzegorz Dolniak. Fundusz Sołecki, zgodnie z projektem, jest gminnym funduszem celowym, którego środki mają być przeznaczone na inwestycje oraz rozwój lokalny infrastruktury społeczno – gospodarczej na terenie sołectwa. W szczególności: na budowę, konserwacje, utrzymanie, wyposażenie i remont: dróg i obiektów mostowych, ulic, placów i urządzeń zbiorowego zaopatrzenia rolnictwa i ludności w wodę, strażnic pożarniczych i obiektów przeciwpożarowego zaopatrzenia wodnego oraz urządzeń oświatowych, kulturalnych, socjalnych, sportowych, a także na ochronę środowiska oraz dofinansowanie inicjatyw obywatelskich podejmowanych przez mieszkańców sołectwa. Poseł Dolniak w swoim wystąpieniu podkreślił, iż ta inicjatywa ustawodawcza ma na celu upodmiotowienia sołtysów i umocnienia ich pozycji w społeczeństwie obywatelskim.Przybyły na konferencję poseł PiS Waldemar Andzel, zaznaczył, że projekt niesie ze sobą iście rewolucyjne zmiany. Konieczne jest jednak przeprowadzenia symulacji finansowej, w jakim stopniu fundusz sołecki uszczupli budżety gminne. Jerzy Soska z Myszkowic stwierdził, że „piękną rzeczą byłoby mieć własne środki na rzeczy, na które wójt nie chce dać pieniędzy, ale na całe Myszkowic byłaby to kwota rzędu 800 złotych”. Tak skromne dofinansowanie nie będzie w najmniejszym stopniu odczuwalne dla mieszkańców. Przy takiej kwocie nawet najmniejsza inwestycja rozłożona na raty nie ma żadnych szans.Wątek ten podjął również wójt Psar Marian Kozieł. Stwierdził on, że fundusz sołecki powinien być głównie przeznaczony na dofinansowanie inicjatyw społecznych. Stopniowo można myśleć o dofinansowaniu większych przedsięwzięć.Wiesław Jędrusik, reprezentujący SLD, podkreślił celowość projektu ustawy, która daje możliwości elastycznego wydawania środków publicznych oraz na lepsze rozeznanie potrzeb społecznych na poziomie sołectwa. Zgodził się również z tezą, że środki funduszu powinny wspierać lokalne inicjatywy.Starosta Będziński Adam Lazar zwrócił się do zabranych sołtysów o przedyskutowanie projektu ustawy we własnym gronie, a następnie przesłanie konkretnych uwag co do jej treści na adres starostwa w terminie najbliższych 2-3 tygodni. Jednocześnie obiecał, że spotkania z sołtysami będę odbywały się regularnie co kwartał.Obecny na konferencji senator Zbigniew Szaleniec z PO, powiedział: iż nie należy torpedować tej ustawy, ale na spokojnie ją przedyskutować, aby podjąć wyważone decyzję. Docenił również ostrożność obradujących i fakt, że żaden z przedstawicieli sołectwa nie „rzuca” się z góry na obiecywane pieniądze.Poseł Grzegorz Dolniak podsumowując konferencję wyraził zadowolenie z jej przebiegu. Przyznał jednak, że dyskusja pokazała wiele spornych elementów w treści ustawy, ale nic nie jest jeszcze przesądzone. Aby ustawa była jak najlepsza dodał - musimy współpracować na każdym szczeblu.


źródło: www.starostwo.bedzin.pl

Autor: Piotr Dudała | 04/03/2007
Komentarze
#1 | koda dnia 07.03.2007 07:21
tylko się nie pogryźcie w tych komentarzach
#2 | anonim dnia 06.03.2007 16:42
Obsesja?????
#3 | anonim dnia 06.03.2007 15:55
A może by tak meneli z placyku zabrać do Będzina? Pomyślmy - mogliby jechać z red. nacz. Smile
#4 | Matty dnia 06.03.2007 05:59
Panie Dudała niech się Pan zajmie Placem La Menel na osiedlu Rudna 1. Tam wciąż jest bez zmian!
#5 | rafal dnia 06.03.2007 00:17
Będziniaku jak będziesz pytał to proponuję na Radzie Powiatu.
#6 | Piotr Dudała dnia 05.03.2007 23:10
Proszę pytać!. Ja nie widzę w tym nic złego, wręcz przeciwnie. Portal stawia sobie za cel promocję Zagłębia. Poza tym ma całkiem niezłą ogladalność.:-) Pozdrawiam.
#7 | anonim dnia 05.03.2007 23:00
a co ty tu robisz na tym portalu będziniaku?
#8 | Będziniak dnia 05.03.2007 22:53
Panie Dudała - LITOŚCI !
To jakaś zemsta na Sosnowcu ?
Wielu ludzi w Sosnowcu interesuje raczej Sosnowiec - więc czemu służą te Pańskie popisy ?

Znalazł Pan robotę w branży "PROMOCJA" ale idzie Pan na łatwiznę - promuje Pan Będzin na swoim portalu w Sosnowcu - czy za taką promocje placą Panu w Będzinie - spytam o to na najbliższej sesji RM.
#9 | anonim dnia 05.03.2007 22:19
no, nareszcie coś o Będzinie, hurra, wiwat!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney