Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Przystanek do poprawki

Ulica Grota-Roweckiego w Sosnowcu-Pogoni należy do najbardziej zatłoczonych i jednocześnie najbardziej niebezpiecznych w mieście. Obecnie trwają prace przy budowie położonego przy niej nowego gmachu Wydziału Neofilologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Zakończą się one w marcu 2008 r. Będzie w nim studiować 3 tysiące studentów.Większość z nich na uczelnię będzie musiało dojechać, oby jak najwięcej komunikacją publiczną. Miejsce to powinno więc być jednym z najlepiej skomunikowanych w mieście. Żeby tak było, warto pomyśleć o tym już teraz.Uważam, że bardzo by się przydał w tym miejscu nowy przystanek autobusowy w bezpośrednim sąsiedztwie uczelni, na którym zatrzymywałby się wszystkie przejeżdżające ul. Grota Roweckiego autobusy, w tym pospieszny 807. Oznaczałoby to, że część autobusów zatrzymujących się na obecnym przystanku Pogoń-Orla nie zatrzymywałaby się już tam dłużej. To jest wariant najdalej idący. Na tym nowym przstanku powinny zatrzymywać się autobusy linii 91, 150, 622, 723 i 926 (kursuje w niedzielę i święta). Autobusy te przejeżdzają przez CWK w ogóle nie zatrzymują się w tym rejonie. Zatrzymują się one dopiero na przystanku w rejonie skrzyżownia ul. Grota Roweckiego i Mireckiego. Przystanek ten ułatwiłby wielu ludziom, w tym ludziom starszym oraz uczniom i studentom łatwiejszy akces do centrum miasta z Pogoni i z centrum do tej części Pogoni oraz dojazd z Czeladzi, Wojkowic czy Bytomia. Być może warto pomyśleć by autobus linii 91 ponownie zatrzymywał się przy kościele św. Tomasza. Wielu ludzi dojeżdża nim z tego rejonu do Przychodni Zdrowia w Milowicach.


Ponadto uważam, że należałoby przywrócić zatrzymywanie się autobusów na przystanku przy ul. Orlej-basen, jadących z centrum Sosnowca. Zatrzymują się one dopiero przy Kościele Św. Tomasza, a potem na przystanku przy ul. Orlej po przeciwległej stronie ulicy. Dotyczy to autobusów linii 26, 35, 35 bis, 88 i 100. Na początek choćby na żądanie.


Piotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 09/03/2007
Komentarze
#1 | M......*51 dnia 13.04.2008 22:32
Może i by się przydał kolejny dodatkowy przystanek koło uczelni,ale to tylko utrudni płynny przejazd samochodom,a nie zapominajmy że na uczelnie uczęszczają młode osoby w kwiecie wieku,a nie staruszkowie i nic im się nie stanie jak sobie dojdą z przystanku POGOŃ-ORLA te 100m
#2 | armak dnia 14.03.2007 21:30
Niech zrobią parking dla studentów między Niepodległości a Slimakiem a torami kolejowymi , przynajmniej zlikwidowaliby dziadostwo!
#3 | anonim dnia 14.03.2007 08:13
Najlepiej wybudujmy przystanki co 50m. Dudała daj już spokój z tymi przystankami. Nie przesadzaj, że są one tak daleko zlokalizowane od uczelni. 5min drogi na Grota i 2 min na Orlą. Totalna głupota i szkoda dyskusji.
#4 | anonim dnia 14.03.2007 05:12
z Adamcem!!!!!!!!!!!!
#5 | Ozzy dnia 13.03.2007 21:14
Wojtek Kulawiak w Brukseli z Admacem i Pisalskim u Gierka? Nie wierzę!
#6 | fad dnia 13.03.2007 10:03
#7 | Pegaz-ass dnia 12.03.2007 19:47
Oj, tłok w pośpiesznych autobusach PKM Sosnowiec daje się ostatnio we znaki... Widział ktoś wypchany do granic wytrzymałości, nowiutki Solaris na linii 801? Nie? Polecam stanąć rano na przystanku Dąbrówka Mała czy Środula.
Co ciekawe, wszelkie pisma i wnioski do KaZiKa z GOP chyba lądują od razu w koszu - żadnej reakcji... Zapewne i ta prośba o większy tabor na linii 807 również tam trafi :/.
Ja raczej znam osoby, które chętnie zmieniłyby wypchany autobus na własne autko Smile.
#8 | ChemiQ dnia 12.03.2007 08:50
Właśnie. Popeiram Sosnę - naprawdę - ciężko jest przejść przez Roweckiego nawet wieczorem, nie móiąc już o godzinach szczytu.
Co do punktu 2 z komentarza Podróżnika: niestety, z wygodą jest dużo, dużo gorzej. Autobusy linii 807 (podobnie, jak innych 8xx) są w godzinach szczytu przepełnione, pasażerowie podróżują jak przysłowiowe sardynki.
W ogóle to autobusy przyspieszone do Katowic powinny być pojemne, przegubowe! Jeśli ktoś widzi ładnego, nowiutkiego (ale krótkiego) Solarisa, który jest wypchany ludźmi po brzegi (przykłady: linie 801, 807...), na pewno nie przesiądzie się na komunikację miejską!
#9 | Podróżnik dnia 12.03.2007 07:03

Sosna - popieram twoje słowa w związku z problemem przejścia przez drogę. A teraz postawmy tam jeszcze przystanek i zwiększy się ilość wypadków, bo większosć będzie chciała na szybko przejść przez ulicę, a nie szukać przejścia dla pieszych


Co do słów pana Piotra, że komunikacja powinna być tania - to złudna rzecz, bo minimum raz na rok słychać tylko o podwyżkach ceny biletów tłumaczonych wzrostem kosztów utrzymania autobusów, ich naprawami oraz wzrostem kosztu ropy. Aby zachęcić ludzi do jazdy autobusami to musiałyby być spełnione 3 podstawowe wymogi:

1. Autobus musi przyjeżdżać punktualnie (co rzadko się zdarza)

2. Autobus musi być wygodny (czyli konieczność modernizacji - wymiany autobusów przez PKM)

3. Bilet cały musiałbyu kosztować 1,50 zł w jednym mieście i gdzieś do 2 zł - na 2 i więcej miast/gmin


W takim przypadku sam znam osoby, któe zamienią autko na autobus, ale przy cenie 2,40 zł w jednym mieście to przesada.

#10 | Sosna dnia 12.03.2007 07:02
Właśnie, przebudowa Grota-Roweckiego nie wchodzi w grę (wyburzyć trzeba by było i to sporo...) . A to chyba jest jedyna droga wyjazdowa z Pogoni, łącząca się bezpośrednio z trasą szybkiego ruchu Katowice-Częstochowa. Więc wysokie koszty parkowania chyba nic tam nie zdziałają... Raczej trzeba by zachęcić kierowców do wybierania innych dróg.
A dla samych pieszych może chociaż jakieś przejście podziemne?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney