Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Obrona powiatów, bezpośrednie wybory starostów!

- Liczby powiatów nie można zmienić jedną decyzją administracyjną – mówi Tadeusz Nalewajk, nowy Prezes Związku Powiatów Polskich. Zapowiada, że jego korporacja zrobi wszystko, co możliwe, by do tego nie dopuścić. Proponuje również bezpośrednie wybory starostów!

Daniel Pawluczuk: - Co jest w Pana opinii największym problemem funkcjonowania samorządu na szczeblu powiatu?

Tadeusz Nalewajk: - Najistotniejsze jest to, żeby powiaty na trwale wpisały się w funkcjonowanie życia publicznego. Liczby powiatów nie można zmienić jedną decyzją administracyjną. Jeśli do tej pory ludzie jeździli do Pułtuska na rynek, to bez względu na to czy powiat będzie pułtuski, czy makowski, to i tak będą dalej przyjeżdżać do Pułtuska. Chodzi także o zmiany w Konstytucji. Powinien znaleźć się w niej zapis, iż samorząd terytorialny w Polsce tworzą gminy, ale także powiaty i województwa.Druga sprawa, to kompetencje tego szczebla samorządu. Naturalnie, że mogą się one zmieniać, ale za tymi zmianami muszą iść dodatkowe środki z budżetu państwa. Powinniśmy też odchodzić od dotacji źródła dochodów powiatu, raczej powinny być to zwiększone udziały w PIT i CIT.- W swoim krótkim expose wspomniał Pan także o innej zmianie w ustawie zasadniczej…

- Jeżeli jest tak, że 40% PKB jest w posiadaniu samorządu, to administracja lokalna powinna mieć wpływ na tworzenie prawa, które ich dotyczy. Rozwiązaniem, które może to umożliwić jest stworzenie z Senatu izby samorządowej. Proszę zwrócić uwagę, że chyba jedyną z reform, które naprawdę nam się powiodły była reforma samorządowa i czy komuś się to podoba, czy też nie – samorządy na trwale wpisały się w pejzaż Polski.- Jakie działania ZPP podejmie w związku z pomysłami ograniczenia liczby powiatów?

- Na dzień dzisiejszy możemy wpłynąć na proces legislacyjny jedynie przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego i przez jej merytoryczne zespoły. Wydaje mi się też, że tak naprawdę trudno będzie w Sejmie zebrać taką grupę posłów, która zdecyduje o likwidacji jakichkolwiek powiatów. Na pewno jednak jako zarząd Związku Powiatów Polskich zrobimy wszystko co w naszej mocy i metodami, jakie dopuszcza polskie prawo, by temu zapobiec.

- Profesor Michał Kulesza zarzucił dziś powiatom, że za mało współpracują z gminami. Po czyjej stronie leży wina?

- Niestety, Pan Profesor miał w tej wypowiedzi dużo racji, bo w te relacje zupełnie niepotrzebnie wkrada się polityka. Wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem, które ograniczałoby ten problem byłoby wprowadzenie bezpośrednich wyborów starostów. Legitymacja może być ważna przy wyborach, po głosowaniu przychodzi czas na pracę. Ja w swoim powiecie doskonale współpracuję z burmistrzem i dwoma wójtami z innej opcji, a mianownikiem jest dobro mieszkańca.Tadeusz Nalewajk – starosta pułtuski, Przewodniczący Konwentu Powiatów Województwa Mazowieckiego, Wiceprezes zarządu ZPP poprzedniej kadencji


źródło: PAP


Autor: Piotr Dudała | 03/04/2007
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney