Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Jaworzno zatrudni blisko pół tysiąca osób

Blisko stutysięczne Jaworzno zamierza zatrudnić w tym roku 350 osób bezrobotnych do prac porządkowych. Miasto chce w ten sposób posprzątać zaniedbane tereny, a jednocześnie zaktywizować zawodowo niepracujących mieszkańców, którzy korzystają z pomocy społecznej."Prace społecznie użyteczne rozpoczęły się w Jaworznie w ubiegłym roku. W zeszłym roku propozycję podjęcia takiej pracy dostało 831 osób, skorzystały 424. W tym roku planujemy objąć pracami społecznie użytecznymi 350 osób" - poinformował Marcin Marzyński z jaworznickiego magistratu.


Prace społecznie użyteczne są nową formą aktywizacji bezrobotnych, prawnie usankcjonowaną od listopada 2005 r. Prace mogą bezterminowo wykonywać bezrobotni, nieposiadający już prawa do zasiłku. Na czas zatrudnienia pozostają objęci ubezpieczeniem zdrowotnym oraz wypadkowym. Odmowa podjęcia zaproponowanej przez miasto pracy oznacza utratę statusu bezrobotnego.Jaworzno w zeszłym roku wygrało ogólnopolski konkurs "Prace społecznie użyteczne - dobra praktyka samorządu gminy", organizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Nagrodą w konkursie była dotacja w wysokości 15 tys. zł, która ma zostać wykorzystana do dofinansowania kolejnych etapów prac społecznie użytecznych.


Jak zaznaczył Marzyński, miasto - obok prac społecznie użytecznych - zatrudnia też równolegle bezrobotnych w ramach robót publicznych. W zeszłym roku wykonywało je 128 osób - czas ich zatrudnienia zależał od jakości świadczonej pracy i wynosił od jednego do pięciu miesięcy. W tym roku miasto zaplanowało zatrudnienie w tej formie 100 osób - przez trzy miesiące będą one wykonywać prace porządkowe.


Jaworzniccy urzędnicy proponują roboty publiczne osobom, które wcześniej ukończą szkolenie reintegracji społeczno-zawodowej. Propozycję uczestnictwa w szkoleniach otrzymują osoby posiadające status długotrwale bezrobotnych. Na ten rok zaplanowano cztery edycje szkoleń. Pierwszą rozpoczęło 45 osób, ukończyło 30.


Koszty jakie w 2007 r. poniesienie samorząd Jaworzna w związku z organizacją prac społecznie użytecznych to 91 tys. zł (40 proc. sfinansuje MOPS, a 60 proc. Powiatowy Urząd Pracy). Natomiast koszty zatrudnienia w ramach robót publicznych wyniosą 430 tys. zł. Wskaźnik bezrobocia w Jaworznie na koniec marca tego roku wyniósł 14,9 proc.


za PAPAutor: Jerzy Cholewa | 09/04/2007
Komentarze
#1 | toy dnia 15.04.2007 20:13
A Sosnowiec nie posprzątają?
#2 | JANINA N dnia 11.04.2007 06:07
"Prace mogą bezterminowo wykonywać bezrobotni, nieposiadający już prawa do zasiłku. Na czas zatrudnienia pozostają objęci ubezpieczeniem zdrowotnym oraz wypadkowym. Odmowa podjęcia zaproponowanej przez miasto pracy oznacza utratę statusu bezrobotnego."

A jakieś "drobne" to płacą tym ludziom? Przecież np. muszą dojechać czymś na miejsce robót! A może robią za miskę grochówki!!! Całkiem możliwe w tym państwie!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney