Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Karol Winiarski kontra marszałek Rola - Żymierski

Radny Karol Winiarski złożył wczoraj na ręce przewodniczącego Rady Miejskiej Sosnowca, Daniela Miklasińskiego, wniosek o odebranie marszałkowi Michałowi Roli - Żymierskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca - informuje serwis sosnowiec.info.pl.

Zapytaliśmy Karola Winiarskiego - pisze Janusz Lewanda - czy jego wniosek ma związek z propozycją przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca biskupowi sosnowieckiemu Adamowi Śmigielskiemu i poprosiliśmy o szersze uzasadnienie wniosku.Karol Winiarski:

- Tak, mój wniosek ma związek z propozycją przyznania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Sosnowca biskupowi sosnowieckiemu Adamowi Śmigielskiemu. Jednoczesne figurowanie wśród honorowych obywateli naszego miasta ordynariusza diecezji sosnowieckiej i kata narodu polskiego byłoby uwłaczające dla biskupa Adama Śmigielskiego.Michał Rola Żymierski w okresie II Rzeczypospolitej był skazany na 5 lat więzienia za defraudację ok. 2 mln zł przy zakupie masek przeciwgazowych dla Wojska Polskiego. Związał się z GRU, wywiadem wojskowym ZSRR, szpiegując na rzecz śmiertelnego wroga naszej ojczyzny. Po II wojnie światowej stał na czele Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa, który koordynował walkę z niepodległościowym podziemiem. Jako Naczelny Dowódca Wojska Polskiego zatwierdzał wyroki śmierci na żołnierzy Armii Krajowej.


źródło: www.sosnowiec.info.pl
Autor: Piotr Dudała | 12/04/2007
Komentarze
#1 | Ekspert dnia 19.04.2007 19:47
Generał Rola-Żymierski to bohater II Wojny Światowej.Winiarski ty konusie odczep się od naszych bohaterow.
#2 | Tola dnia 19.04.2007 19:45
I taki Winiarski jest uczniem w szkole, powinien pracować w IPN
#3 | Foam dnia 18.04.2007 22:06
Najlepszą obroną jest atak!
#4 | mp dnia 18.04.2007 19:33
A CZY znacie koteczki treść uchwały MRN z 1987r nadającej tytuł Zymierskiemu? Warto sięgnąć do archiwum, będzie niespodzianka.
#5 | pm dnia 18.04.2007 19:27
A czy Żymierski nie był przypadkiem honorowym gościem I Zjazdu SOLIDARNOŚCI w 1980r?
#6 | Robert dnia 18.04.2007 04:35
Zmarł w wieku 99 lat. Miał czas, ale jedno jest pewne nie jest to postać kryształowo czysta. A taka być powinna, jako honorowy obywetel.
#7 | Sławomir Matusz dnia 18.04.2007 02:06
Byłbym wstrzemięźliwy w ocenie tej postaci. Po pierwsze dlatego, że biografia jest niejednoznaczna. A po drugie - polscy katolicy nie rozumieją idei przebaczenia i pokuty. Jeśli ktoś odpokutował za swoje czyny - w ten, czy inny sposób, to należy mu wybaczyć. Nie robię z Żymierskiego świętego, ale zastanawia mnie dlaczego siedział w komunistycznym więzieniu - skoro (rzekomo) zatwierdzał wyroki na działaczy AK? A zaraz potem trafił do więzienia na kilka lat... Jest to bardzo ciekawa postać w historii PRL-u i biskup Śmigielski i Karol Winiarski mają powdy by tutaj się głęboko zastanowić... Ani ja, ani Karol Winiarki, ani biskup Śmigielski nie siedzieliśmy w komunistycznym więzieniu... A Rola-Żymierski siedział za Stalina! Ani ja, ani Karol Winiarski, ani biskup Śmigielski nie wiemy, czy byśmy nie zatwierdzali - i tak oczywistych wyroków śmierci wiedząc, że jeśli ich nie zatwierdzimy te osoby i tak zginą, a my razem z nimi. Jak nie lubię komunistycznych aparatczyków - o czym wszyscy w tym serwisie widzą - tak samo nie lubię ideologicznych sądów i wiem co to chrześcijańskie przebaczenie, a także na czym polega świętość. Nie obwołuję go świętym - ale interesuje mnie co myślał i pisał w więzeniu, oraz kiedy odszedł z życia publicznego. A nad tym warto się zastanowić. I wiem, że prezentuję tu jak najbardziej chrześcijańskie podejście do osoby ludzkiej i świętości.
#8 | anonim dnia 17.04.2007 21:55
Widać wyraźnie, że w przypadku większości z nich o przyznaniu tytułu decydowały wyłącznie względy polityczne.
#9 | Cytata dnia 17.04.2007 15:43
Karol Winiarski | 27-05-2006 | 15:33

Z przykrością muszę potwierdzić, że poza Anią Sporyszkiewicz i mną nikt nie protestował przeciwko przyznaniu tytułu honorowego obywatela Sosnowca Panu Cimminellemu. Doceniam zasługi właściciela Zagłębia dla klubu i miasta, ale dostatecznym sposobem ich uhonorowania byłoby przyznanie Panu Cimminellemu tytułu zasłużonego dla miasta Sosnowca. Co roku kapituła składająca się z przedstawicieli Rady Miasta, osób desygnowanych przez Prezydenta oraz uhonorowanych w latach wcześniejszych przyznaje ten tytuł kilku najbardziej zasłużonym osobom lub instytucjom. W tym roku będzie to między innymi obchodzące stulecie swojego istnienia Zagłębie Sosnowiec.
Szczególnie zasmucające są okoliczności uhonorowania Pana Cimminellego. Klub wystąpił z inicjatywą kilka tygodni temu. Początkowo wszyscy, podkreślam wszyscy członkowie komisji statutowej pochodzący z SLD, byli temu pomysłowi zdecydowanie przeciwni. Miesiąc później te same osoby gorąco popierały projekt dorabiając ideologię do smutnej rzeczywistości.
Dlaczego radni zmienili zdanie? Myślę, że zadecydował strach przed konsekwencjami odmowy. Kilka miesięcy temu pojawiły się pogłoski o możliwości sprzedaży klubu przez włoskiego właściciela. Gdyby Zagłębiu nie udało się awansować do pierwszej ligi być może pogłoski stałyby się smutną rzeczywistością. Byłby to cios dla całego sosnowieckiego SLD i Prezydenta Górskiego w przededniu zbliżających się wyborów samorządowych.
Niewielkim pocieszeniem jest dotychczasowa lista osób uhonorowanych tym tytułem. Widać wyraźnie, że w przypadku większości z nich o przyznaniu tytułu decydowały wyłącznie względy polityczne. Tym samym jego wartość jest niewielka. Szkoda tylko, że wybrani w demokratycznych wyborach radni sami deprecjonują znaczenie tytułu honorowego obywatela Sosnowca.

Karol Winiarski
#10 | W. Romanek dnia 17.04.2007 06:27
Wiele osób - razi Patron stadionu, pamięta o Milenium, rząda odebrania obywatelstwa, chce zmiany nazw ulic. Nie jest tak źle z nami.
Tylko że z tych wszystkich "symboli" należy pozbyć się stopniowo, nie w ramach medialnej akcji na pokaz.
Są poprostu sprawy o wiele bardziej istotne dla bytu mieszkańcow miasta. O wiele większy efekt "uświadamiający" zło tamtych lat - osiągniemy przez głośne ujawnianie biografii i "osiągnięć" utrwalaczy władzy ludowej. Ludzie wtedy sami zrozumieją uzasadnioną potrzebę zmian, a niektorym ostatecznie wytrąci się z rąk ich argumenty na nie. A sam proces "oczyszczania" może poczekać.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney