Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Silesia Airport czy lotnisko im. Jana Kiepury?

Nazwa Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach nie przyjęła się ani w Polsce, ani na świecie. Wygląda na to, że jej dni są policzone Zarząd województwa śląskiego doszedł do wniosku, że czas zmienić nazwę lotniska na bardziej chwytliwą. Jest okazja, bo Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze pracuje właśnie nad nową strategią marketingową dla naszego lotniska. My popieramy stanowisko wójta Ożarowic, najlepsza nazwa to Port Lotniczy im. Jana Kiepury w Pyrzowicach!- Lotnisko nie ma swojej rozpoznawalnej marki i potocznie mówi się o nim "lotnisko w Pyrzowicach". Niestety, w Europie mało kto wie, że taka miejscowość w ogóle istnieje. Dlatego czas na zmianę, na coś bardziej uniwersalnego i łatwiejszego do wypromowania, na przykład Silesia Airport. Przy okazji nowa nazwa nawiązywałaby do tworzącej się aglomeracji - mówi Jarosław Kołodziejczyk, członek zarządu województwa śląskiego. Zastrzega jednak, że to tylko propozycja, a dyskusja nad nazwą dopiero się zaczyna.Nieoficjalnie wiemy, że zmianie nazwy najbardziej sprzeciwiają się Polskie Porty Lotnicze, jeden z głównych udziałowców GTL-u. Argumentują, że to byłoby zbyt drogie, bo obecna nazwa lotniska zastrzeżona jest w Genewie. Zmiana dokumentów pochłonęłaby dziesiątki tysięcy złotych. - I tak będę przekonywał udziałowców do zmiany nazwy, bo lotnisko musi mieć nową politykę reklamową - przekonuje Kołodziejczyk. Dodaje jednak, że odpowiada za nią GTL i województwo nie będzie się wtrącać.Władze GTL-u o zmianie nazwy nie chcą się wypowiadać oficjalnie, choć wiadomo, że nie wykluczają takiej ewentualności. Dowiedzieliśmy się, że póki co zmieni się logo portu. Dziś to dwa skrzyżowane ze sobą skrzydła wróbla, a pod spodem długa nazwa: Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice. - Być może ogłosimy otwarty konkurs na nowe logo albo zlecimy jego wykonanie młodym artystom z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach - mówi Cezary Orzech, rzecznik prasowy GTL-u.Młodzi ludzie z ASP dostali już zresztą jedno zadanie: mają zadbać o kolorystykę nowego terminalu pasażerskiego, który otwarty zostanie w Pyrzowicach.Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic, gminy, w której leżą Pyrzowice, wzrusza ramionami: - Dla mnie lotnisko może nazywać się i Ameryka. Problemem jednak nie jest to, że lotnisko znajduje się w Pyrzowicach, ale fakt, że nie ma swojego patrona. Mogłoby być lotnisko na przykład imienia Kiepury. I już byłoby mniej zamieszania - mówi.Autor: Piotr Dudała | 14/04/2007
Komentarze
#1 | Mortimer dnia 08.04.2009 19:43
Zapomniałem dodać fajnie będą witani przez tutejszych żuli goście
#2 | Mortimer dnia 08.04.2009 19:41
Zeby ktoś się czasem nie zesrał przy projekcie lotniska
#3 | brosnan dnia 15.11.2008 13:57
easy...
Grunt, żeby lotnisko się rozwijało.

Swietnie powiedział wójt Ożarowic: "Dla mnie lotnisko może nazywać się i Ameryka. "

^ do malopolanina - ale cię ten Śląsk ciemieży i przesladuje, żal mi ciebie
#4 | McIntosch dnia 28.10.2007 14:56
Silesian Airport to dla obcokrajowca cos mowi i rozumie gdzie to jest, a w koncu chodzi o promojce regionu w Europie i swiecie
#5 | małopolanin dnia 12.06.2007 15:36
Ślask , Ślask ,Ślask aż się mdło robi , w tym województwie wszystko musi mieć pieczątke ślaskie albo górnoslaskie.Kiepura akceptował przedwojenne województwo?A kto nie akceptował?Sosnowiec ,Bedzin ,Olkusz były przed wojna w województwie kieleckim a Katowice , Bytom w ślaskim nie rozumiem wiec co miał akceptować albo nie akceptować Kiepura?Szkoda tylko ze słowo Małopolska jest tu dziś zakazane a trudno sobie wyobrazić brardziej małopolskie miasto niż Będzin.Nasza historia jest w tym województwie zakazana , przed 1945 rokiem biała plama.Zazdroszcze Olkuszowi że wyrwał sie z tego śląskiego bagienka , eh kiedy nam sie to uda..
#6 | ianus dnia 18.05.2007 09:19
tak na prawdę to tereny pyrzowickie tyle mają wspólnego z Zagłębiem co ze Sląskiem - już bardziej to jest Jura (to są ziemie dawnego Księstwa Siewierskiego).
#7 | RoPi dnia 19.04.2007 10:45
Można się przynajmniej pośmiać. A tak na poważnie. To, że Pyrzowice są obecnie w powiecie tarnogórskim, nie zmienia faktu że są cały czas w Zagłębiu! To raczej problem powiatu tarnogórskiego, który położony jest na Sląsku i w Zagłębiu. Ja nic do Ślązaków nie mam, a wręcz przeciwnie, bardzo ich szanuję i cenię za ich przywiązanie do własnej tradycji, kultury, obyczajów.... a nawet za ich dowcipy na temat Goroli (Zagłębiaków). Nie lubię jednak jak ktoś próbuje ze mnie robić Ślazaka. Całe życie mieszkam w Zagłębiu, które z racji historii nigdy nie miało nic wspólnego ze Śląskiem a tu nagle dowiaduję się, że mieszkam na Śląsku!!!
Przypominam, iż tereny zagłębiowskie 4-krotnie stały się częścią Śląska (ostatnie 250 lat): w 1795 za sprawą Fryderyka Wilhelma II (III rozbiór Polski), w 1914 za sprawą Wilhelma II (okupacja w ramach I wojny światowej), w 1939 za sprawą Adolfa Hitlera (okupacja w ramach II wojny światowej). Po wojnie w 1945 za sprawą komuchów włączono powiaty będziński i zawierciański oraz Sosnowiec do woj.śląskiego (w niektórych dokumentach pojawiała się nazwa woj. śląsko-dąbrowskie). Ożarowice i Tąpkowice wyłączono z powiatu będzińskiego i przyłączono do tarnogórskiego 1.01.1957 roku. W roku 1975 zniknęły powiaty. Pojawiły się od 1.01.1999 przy nowej reformie administracyjnej. Dla Zagłębia stała się ona wyniszczająca. Zagłębie znalazło się w 5 powiatach i 2 miastach na prawach powiatu i "na deser" w 2 województwach. Wszystko można byłoby jeszcze przeżyć ale województwu, które jedynie w połowie składa się ze Śląska nadano nazwę śląskiego. Dalej wydarzenia potoczyły się już lawinowo. Okazuje się, że Wąsacza zatrzymano w Dąbrowie na Śląsku,że jacyś piraci drogowi rozjechali robotników na wiadukcie w Zawierciu na Śląsku, że w Pyrzowicach na Śląsku notorycznie wypadają z zakrętu TIR-y i uderzają w przydrożny dom, itp. Na domiar złego budują nam w Sosnowcu SILESIA-EXPO. Ludzie! Co wspólnego ma Sosnowiec z Silesią???!!! Szanowna Rado Miejska, czy Wy nic nie widzicie, że za 20 lat Zagłębie będzie Śląskiem, czy tego chcecie? A teraz do tego jeszcze lotnisko w Pyrzowicach. Niech już zostanie tak jak jest, bo znowu będziemy mieli SILESIA AIRPORT leżący w Zagłębiu. Pomysł z Kiepurą podoba mi się, a sądzę, że Ślązacy nie będą mieli nic przeciwko temu bo to główny port lotniczy naszej śląsko-dąbrowskiej aglomeracji.
#8 | Mietek dnia 17.04.2007 07:26
Braterskiej solidarności Zagłebia ze Sląskiem
#9 | Spadaj dnia 16.04.2007 13:23
Popieram patronat Karola Winiarskiego, ale tylko dla hali odlotów.
#10 | @Mietek dnia 16.04.2007 12:43
Głupek!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney