Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Zagęszczacze!

Bardzo się martwię, ponieważ miasto chce wybudować na bloku, w który mieszkam drugi blok, czyli podwyższyć dotychczasowy o dwa dodatkowe piętra. Tak ma być na całej Rudnej 1. Będą to mieszkania na sprzedaż. Nikt jednak nie wie, kto wybuduje i za co, a zwłaszcza po co? Ja nie mogę się tego dowiedzieć, choć pytam. Niestety, nikt nie chce mi odpowiedzieć.Będzie to możliwe bez zgody dotychczasowych mieszkańców, ponieważ miasto jest właścicielem większości mieszkań i może robić praktycznie co chce, nie pytając się nikogo o zdanie. Gdyby ludzie byli właścicielami, a byłoby tak, gdyby znacznie zwiększono ulgę przy wykupie mieszkania komunalnego, to pewnie by się na to nie zgodzili, ponieważ z cichego i spokojnego osiedla może powstać zatłoczone blokowisko z wszelkimi związanymi z tym problemami społecznymi.


Podniesienie standardu niewiele tu pomoże. Tylko na chwilę. Bardzo szybko pojawią się tu problemy społeczne typowe dla osiedli mrówkowców - brak więzi społecznych, wyobcowanie, anonimowość, a z czasem i przestępczość. Wiedzą o tym socjologowie na całym świecie, bo w większości państw już to przećwiczyli... Blokowiska są to tylko nowe problemy. Ludzie wolą mieszkać w mniejszym zagęszczeniu, w ciszy i w spokoju.


Już dzisiaj na Rudnej 1 trudno jest zaparkować samochód. Co będzie, gdy przybędzie mieszkańców?. Pamiętajmy, że na osiedlu są budynki Wydziału Farmacji Śląskiej Akademii Medycznej, IV LO im. Staszica, a wkrótce powstanie osiedlowy market, a w pobliżu Wydział Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego. Obawiam się, że osiedle z oazy zieleni przekształci się w kamienną pustynię, jaką już dzisiaj stała się ul. Narcyzów, gdzie praktycznie jest jeden wielki, pełen samochodów parking.


Ludzie tu mieszkający, to przeważnie ludzie starsi, którzy nie potrzebują takiej "rewolucji", potrzebują zaś ciszy i spokoju. Dlatego nie mogę zgodzić się z argumentacją konieczności "zagęszczenia" Rudnej 1. Pamiętajmy też, że obok, w kierunku centrum są duże wolne tereny, na których po uregulowaniu spraw własnościowych mogą powstać nowe bloki. Osiedle potrzebuje zaś rewitaliazacji, uciepłownienia, ale przy zachowaniu swojego dotychczasowego charakteru. Są odpowiednie programy unijne, z których można pozyskać na to środki. W wielu miastach się to udało, bez "zagęszczania". Wierzę, że tak będzie i u nas.


Piotr Dudała
Autor: Piotr Dudała | 18/04/2007
Komentarze
#1 | Piotr Dudała dnia 24.04.2007 03:39
Dlaczego Pan Naczelnik Frugalski najpierw obiecuje, że udzieli odpowiedzi, a potem jej nie udziela, jest zadziwiające. Dlatego piszę, że pytam, a nikt mi nie odpowiada.
#2 | YSIO dnia 23.04.2007 17:57
Pop[roscie radnego Jamrozego on to zalatwi.
#3 | Piotr Dudała dnia 21.04.2007 17:58
Oczywiście, że nie mówimy o nowych mieszkaniach dla biednych, którzy czekają w kolejce, tylko mówimy o mieszkaniach dla bogatych, za które sporo trzeba będzie zapłacić. Ktoś znalazł sobie tereny budowlane na dachach starego osiedla i nie odpuszcza. Nie wiadomo zaś dlaczego miasto trzyma sie tej koncepcji, zamiast po prostu, korzystajac z środków unijnych rewiatlizować istniejące osiedle. Nowego "na dachu" nie potrzeba!!!
#4 | anonim dnia 21.04.2007 13:16
Do anonima.
Tak mądrakiński z ciebie. Chyba to Ty jesteś tą biedotą i patologią, a właściwie prymitywnym chamem.
#5 | @Dudała dnia 21.04.2007 09:46
Pan Frugalski olewalski!
#6 | Piotr Dudała dnia 21.04.2007 06:36
Dzisiaj mamy 21 kwietnia 2007 r.

fragment newsa z 23 marca 2007 r. z serwsu sosnowiecfakty.pl

"Miała ruszyć w 2005 roku, potem mówiono w 2006. Na zebraniu przedwyborczym na osiedlu Rudna 1 w ubiegłym roku Prezydent Górski zapewniał, że ruszy w 2007. Postanowiłem dowiedzieć się czegoś więcej i zadzwoniłem w czwartek 16 marca do Naczelnika Wydziału Polityki Gospodarczej p. Frugalskiego z prośbą o informację na ten temat. Usłyszałem wiele słów na temat trudności w uzyskanie środków pomocowych na ten cel i zapewnienie, iż pracuje nad nową koncepcję. Żadnych szczegółów.

Poprosiłem o informację na piśmie. Miałem ją dostać w piątek 17 marca. Ponieważ jej nie dostałem w poniedziałek 19 marca zadzwoniłem do WPG ponownie. Była narada Wydziału. Poprosiłem o kontakt. Za chwilę oddzwonił do mnie p. Naczelnik, który tym razem obiecał, że dostanę odpowiedź do czwartku. Dzisiaj mamy piętek, 23 marca.."
#7 | Gaude dnia 21.04.2007 05:04
Dudała nie narzekaj, nie długo będzisz miał sklep na Lotników. Żyć, nie umierać!
#8 | Ja dnia 20.04.2007 20:08
Uwazam, ze pomysl nadbudowy nie jest najlepszy.
Czy ktos pomyslal o zmiamach strukturalnych, peknieciach, czy nawet zawaleniu sie budynkow pod wplywem dodatkowego obciazenia. Drugi problem to halas, kurz i nieporzadek. Na osiedlu mieszkaja przewaznie starsi ludzie, czy oni to wytrzymaja....Nie mozna zapominac o parkingu i co stanie sie z terenami zielonymi.....
Czy mieszkancom pokazono plany i zapoznano ich z terminami rozbudowy
#9 | anonim dnia 20.04.2007 12:17
...i akurat będziecie chcieli kupić nowe mieszkanie na starym bloku Dudały od prywatnej firmy? przecież to nie będzie to za darmo? 3000zł brutto może nie wystarczyc
#10 | anonim dnia 20.04.2007 10:44
Oczywiście 3 tysiące zł. brutto
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney