Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Radny Winiarski contra reszta Rady

W związku z nadaniem biskupowi Śmigielskiemu zaszczytnego tytułu honorowego Obywatela Sosnowca, radny Karol Winiarski wystąpił do Rady z wnioskiem o pozbawienie tego tytułu Michała Roli – Żymierskiego. I ja przyłączam się do to tego wniosku, bo miał na swoim koncie wszystko co najgorsze: pospolitą korupcję, współpracę ze Stalinem oraz domniemaną kolaborację z Gestapo. Po wojnie jako szef MON-u bez zmrużenia oka podpisał prawie 500 wyroków uśmiercających żołnierzy AK. Ale w życiu nic nie jest do końca białe i czarne, jak powiedziano o znanym amerykańskim piosenkarzu. Jednak Karol Winiarski nie zadał sobie tyle trudu aby tę prawdę historyczną zbadać do końca.26 stycznia 1987 roku ówczesna Miejska Rada Narodowa w Sosnowcu nadała tytuł honorowego Obywatela Sosnowca marszałkowi Michałowi - Roli Żymierskiemu. Rzutem na taśmę (2 lata później rozpoczynał obrady Okrągły Stół) ostatni PRL-owski kacyk święcił triumfy. W Polsce już czuło się powiew gorbaczowowskiej „pierestrojki” ale jeszcze nie w Sosnowcu. Popatrzmy jednak na Uchwałę ówczesnych komunistycznych władz.


Wynika z niej jednak jasno, że honorowe obywatelstwo przyznano Żymierskiemu jako „szefowi Ekspozytury Wojska Polskiego w Sosnowcu organizującej pomoc dla Górnego Śląska w jego walce o wolność w 1919 roku”. Żymierski był de facto przywódcą I Powstania Śląskiego w sierpniu 1919 roku. Jeżeli ktoś postrzega powstania śląskie, jako niezależny zryw polskich Ślązaków przeciwko niemieckiej Teutonii, jest chyba naiwny. Powstania śląskie były sterowane z Polski, głównie z Sosnowca, dzięki czemu Królewska Huta (Chorzów), Katowice, Mysłowice oraz wiele gmin wiejskich z powiatów rybnickiego, bytomskiego i innych wróciły do Polski już w II Rzeczpospolitej. O tym radny – historyk Karol Winiarski wiedzieć powinien. A jest to zasługa m.in. Żymierskiego.Potem u boku Piłsudskiego walczy z Rosją w wojnie polsko – bolszewickiej w Legionach Polskich jako dowódca II Brygady. Następnie swoje studia prawnicze na UJ i ekonomiczne uzupełnia we Francji studiami wojskowymi. Niestety potem generał Michał Rola – Żymierski pracuje usilnie, by zniszczyć swoją świetną biografię. Najpierw robi w 1927 roku przekręt z francuską firmą „Protekta” na dostawę masek przeciwgazowych dla polskiej armii, które w zamian za łapówkę trafiają do nas za 165% wartości rynkowej a ponadto Żymierski ma udziały w tej fabryce. Żymierski zostaje skazany na 5 lat więzienia i zdegradowany do szeregowca. Po wyjściu na wolność w 1931 wyjeżdża do Paryża, gdzie żądny zemsty podpisuje kontrakt z diabłem: tajnym służbami ZSRR. Ale i one się wkrótce orientują, że dane którymi Żymierski dysponują są mocno zdezaktualizowane po jego 5-letniej odsiadce. Do ponownego nawiązania kontaktu dochodzi w czasie wojny.W przededniu wyzwolenia Berlina zostaje marszałkiem a sam Eik czyli gen. Eisenhower odznacza go Wielką Komandorią Amerykańskiej Legii Zasługi we Frankfurcie 1945 roku. To prawdopodobnie mogło stać się przyczyną jego uwięzienia w latach 1952 - 55, w których stalinowskie prześladowania osiągnęły apogeum, zwłaszcza że część historyków twierdzi, że przeciwstawiał się jako Minister Obrony Narodowej sowietyzacji Wojska Polskiego w latach 1945-49. Skutkiem jego „oporu” (cokolwiek przez to rozumieć) stało się powierzenie jego stanowiska Konstantemu Rokossowskiemu, generałowi sowieckiemu (Forrest Gump czyli prezydent Bolesław Bierut nie widział oczywiście związków przyczynowo – skutkowych). Po wyjściu z więzienia Rola – Żymierski przez 11 lat był wiceprezesem NBP. Tak, tak to był jedyny okres, w którym polska złotówka choć słaba, nie została poddana presji inflacyjnej którą zaczął Gierek. Zaproszony na I Zjazd „Solidarności” w 1980 roku nie przybył ze względu na stan zdrowia. Niestety, tej ostatniej informacji nie udało mi się potwierdzić wiarygodnym źródłami.

W internetowej mini-sondzie głosowałem oczywiście za odebraniem zaszczytów honorowego Obywatelstwa Żymierskiemu. Korupcja w biednej przedwojennej Polsce, agentura na rzecz sowietów oraz zemsta na armii sanacyjnej stanowiącej trzon AK jest nie do usprawiedliwienia. Ale wśród honorowych sosnowiczan mamy więcej czarnych owieczek, dlaczego zaczynać akurat od Roli – Żymierskiego? Pan Winiarski może nam odpowie.


Krzysztof Korn
Autor: Krzysztof Korn | 20/04/2007
Komentarze
#1 | jaja do^2 zza wielkiej rzyki dnia 23.04.2007 07:52
korna "montechristo"brzmi jak histeria-nie mylić z Historia
#2 | Jon dnia 21.04.2007 22:31
Honorowy czy ch..owy?
#3 | @korn dnia 21.04.2007 21:53
Tytulik z okazji "wyzwolenia miasta"- dobre!:-)))
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney