Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Spotkanie z Jurkiem Adamuszkiem

W piątek 3 lutego o godz. 19.00 w Domu Polskim w Ottawie obędzie się spotkanie z Jurkiem Adamuszkiem, naszym podróżnikiem, odkrywcą, pisarzem ("Wyrachowane szalenstwo", "Kuba to nie tylko Varadero", "Slonie na olejno"), rekordzistą Quinessa, a przede wszystkim niezwykle interesującym czlowiekiem.
Jurek wyświetli nam fantastyczne slajdy z Australii i opowie o swej ostatniej wyprawie sladami P.E.Strzeleckiego i o obronie gory Kosciuszki !!!
Tak, wyprawa miala m.in. na celu przeciwstawienie sie lokalnym zakusom na zmiane nazwy tej australijskiej gory, zdobytej przez Strzeleckiego i nazwanej imieniem slynnego rodaka.
Wiecej o samej wyprawie dowiecie na stronach: www.australia-przygoda.com i http;//wyprawy.onet/6576,rel,ekspedycja.html

Jurek w tym roku jedzie do Polski. Mam nadzieje,ze Wam uda sie z nim spotkac i wysluchac fascynujacych wspomnien z wyprawy do Australi ilustrowanej slajdami. Naprawde warto wysluchac relacji o kolejnym wspanialym wyczynie naszych rodakow.Jerzy Adamuszek – pochodzący z Chechła podróżnik i pisarz na stałe zamieszkały w Kanadzie. Do jego najbardziej znanych wyczynów należy samotny rajd samochodowy przez obie Ameryki (ponad 40 tysięcy kilometrów na trasie Montreal, Alaska – Ziemia Ognista – Boliwia). Rekordowy przejazd odcinka 22 tysięcy kilometrów – 18 dni, 11 godzin i 45 minut – został uhonorowany w księdze rekordów Guinnesa. Jerzy Adamuszek jest także honorowym obywatelem gminy Klucze.
Swoje przeżycia podczas podróży przez obie Ameryki i po Afryce, a także na Kubę (jako pierwszy obcokrajowiec bez zezwolenia objechał ten kraj samotnie rowerem) udokumentował w książkach: Wyrachowane szaleństwo, Słonie na olejno i Kuba to nie tylko Varadero. Jego ostatnie wojaże to wyprawa po bezdrożach Australii jesienią 2004 r. z polską ekipą pod kierownictwem Tomalika. Przemierzyli wtedy ponad 7 i pół tysiąca kilometrów śladami polskiego odkrywcy Pawła Edmunda Strzeleckiego. Niespokojny duch przygody pcha go na kolejną wyprawę – niedługo po powrocie z Australii, bo już zimą 2005 r., Jurek Adamuszek wyruszył już i zdobył najwyższy szczyt na pólkuli zachodniej w Argentynie - Aconcagua, (6962 m n.pnm.). Honorowy obywatel zagłębiowskiej gminy Klucze.


Autor: Barbara Gołębiowska | 29/01/2006
Komentarze
#1 | dnia 01.01.1970 00:00
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney