Czytanie na dziś

Święty Ojciec Pio

SosnowiecFakty na YouTube


SosnowiecFakty na twitterze


SosnowiecFakty na Google

Święty Michał Archanioł

Święty Jan Paweł II

Ankieta
Czy poznamy prawdę o Katastrofie Smoleńskiej?

tak

nie

trudno powiedzieć


Zagłębiowscy Święci


Gloria TV


WikiZagłębie


Św. Jakub Apostoł

Nawigacja
     Strona główna
     Galeria zdjęć
     Szukaj
     Linki
     Kategorie
     Regulamin Komentarzy
     Akceptacja plików cookies

Zajrzyj tutaj

Ks. prof. Włodzimierz Sedlak

Matka Boża z Guadalupe


Czy Zagłębie to już Śląsk? - cz. II

Szanowna Redakcjo, dziękuję za zamieszczenie mojego poprzedniego artykułu o ześlązaczaniu Zagłębia. Oczywiście problem jest coraz bardziej dla nas bolesny. Od czasów postkomuny nie powstała jak dotąd żadna organizacja czy stowarzyszenie broniące naszej Małej Ojczyzny przed pomysłami urzędasów, a w szczególności naszych urzędasów (tych z Zagłębia niestety też).

Po fatalnym dla Zagłębia podziale administracyjnym z 1999 roku przyszły czasy walki o kasę i posadki. Przejawia się to w pomysłach na super aglomerację (czytaj: super stołki z super kasą)i urzędowym, odgórnym traktowaniu regionów w ścisłych, wziętych z powietrza, narzuconych granicach. Ofiarą tych poczynań padło Zagłębie. Na tymże portalu przy okazji artykułów zwiazanych z naszym regionem pojawia się logo - nie mogłem znależć jakiego jest pochodzenia i kto jest jego autorem? I cóż ono przedstawia! Poza graficznym symbolem trójkąta Przemsz jest na nim zarys - no właśnie czego?! Zagłębia?! Raczej jego połowy! Kto to wymyślił? A gdzie Ożarowice, Myszków,czy chociażby zachodnia część powiatu olkuskiego? Co na tym konturze robi Jaworzno? Czy mieszkańcy Szczekocin mają świadomość, że mieszkają w Zagłębiu? A jeśli to nie ma być Zagłębie, to co w takim razie przedstawia logo. Znowu daliśmy dowód nieznajomości historii naszego regionu. Nie znalazłem do tej pory żadnej opinii na ten temat. Na domiar złego w Wyborczej pokazano zwycięskie logo aglomeracji śląskiej z konturami SOSNOWCA, BĘDZINA, DĄBROWY i CZELADZI i napisem SILESIA(!!!)(Gazeta Wyborcza z 23.04 br.) Ktoś przy okazji ostatniego mojego artykułu zaproponował by to Wiadomości Zagłębia stały się regionalnym czasopismem promującym nasz region. Niestety od momentu gdy ponownie zaczął ukazywać się ten tygodnik, nic w nim nie napisano o tym problemie. Wystarczy spojrzeć kto jest wydawcą (Humanitas), kto ma tam wykłady (chociażby Górski) a wszystko stanie się jasne. Styl Wiadomości Zagłębia kojarzy mi się ze starymi czasami Trybuny Robotniczej, ten sam styl, ta sama propaganda sukcesu, te same odgrzane stołki, pr
zez te same czerwone d..py.
Jeszcze kilka takich mądrych pomysłów w promowaniu naszego Zagłębia a obudzimy się na Śląsku.
Szanowna Redakcjo! Nie umieszczajcie więcej tego symbolu. Ogłośmy internetowy konkurs na logo Zagłębia! Niech portal SosnowiecFAKTY stanie się Zagłębiowskim z odnośnikami do stron Ożarowic, Zawiercia, Myszkowa, Olkusza.

Pozdrawiam, wasz czytelnik i dyskutant,


Robert Piwkowski.
Autor: Piotr Dudała | 18/05/2007
Komentarze
#1 | chmielu dnia 24.05.2007 18:19
Ciekawe jak stolek za jaka kase ma obiecane cienki prezydent tego cienkiego um z Sosnowca
#2 | Alastępniak dnia 21.05.2007 08:40
sie chce mieć interes w koziej wólce to walczy sie o dostęp i kolejni władcy (mohikanie z SLD) rąbią co się da, korumpują, rokoszują (np. dostęp do morza, w tym żywieckiego, już zwanego szambem, wskutek najazdów miastowych)
#3 | Robert Piwkowski dnia 20.05.2007 13:30
Zdaję sobie sprawę, iż wychodzę (szczególnie w dzisiejszych czasach) na jakiegoś frustrata. Jeszce raz powtarzam - nie mam nic przeciwko Ślązakom czy mieszkańcom Jaworzna, ale tak jak ja nie lubię by robiono ze mnie Ślązaka tak też nie przyłączajmy na siłę miast nie mających z Zagłębiem nic wspólnego. Zdaję sobie jednocześnie sprawę, iż trzeba iść z duchem czasu i usprawniać sobie życie. Nie sądzę by ta idea przyświecała niegdyś komunistom włączającym Zagłębie do województwa śląskiego w 1945 r. W tym przypadku chodziło raczej o spolonizowanie Górnego Śląska a raczej wysłanie tam Goroli z Zagłębia w stylu Zawadzkiego a nie o usprawnienie życia mieszkańcom regionu. Tak, niestety Zawadzki to niestety następna kreatura na liście "wielkich" z naszego regionu. W przypadku Jaworzna, gdy przyłączono to miasto do diecezji sosonowieckiej, stało się jakby częścią Zagłębia (przynajmniej wg administracji kościelnej) ale tak na prawdę tylko to łączy to miasto z Zagłębiem no i kilka zwariowanych pomysłów - choćby to nieszczęsne logo! W tym przypadku rzeczywiście mogła temu przyłączeniu przyświecać idea usprawnienia sobie życia (choćby tego religijnego). Mam sporo znajomych z Jaworzna. Jest mi to miasto tak bliskie jak wiele innych zagłębiowskich, jest jednak częścią dawnej Galicji ale tak jak Zagłębie częścią dawnego województwa małopolskiego - Ziemi Krakowskiej.
#4 | Mirek dnia 19.05.2007 21:48
Panie Robercie, ale nie rozumie do konca Pana rozzalenie;/ Przecież Jaworzno to zagłębie...może nie takie 100% ale jest
#5 | Sosnowiczanin dnia 19.05.2007 18:48
nie i nigdy!!!!!!!!!!!!
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Przenajświętsze Oblicze

Święty Brat Albert Chmielowski

Klub Gazety Polskiej w Sosnowcu

Wierszyna - Mała Polska na Syberii

Święty Szarbel Makhlouf

Starsze newsy

Arcybiskup Jan Cieplak

Kategorie newsów
     Rycerze Kolumba
     Wydarzenia
     Z ratusza
     Polityka
     Sport
     Gospodarka
     Kultura
     Rozrywka
     Z prasy, z netu
     Felietony Krzysztofa Korna
     Do redakcji

Rycerze Kolumba Sosnowiec

Chór Katedralny LUTNIA - Sosnowiec

Ks. Michael McGivney